1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 

Pytanie z pozoru banalne, wszak większość z nas przyzwyczajona jest do widoku oraz odgłosów wirującego prania w łazience. Przecież w kuchni skupiamy się na gotowaniu, czyż nie? Otóż niekoniecznie! W praktyce, umiejscowienie pralki w kuchni to ciekawe i często bardzo praktyczne rozwiązanie.

 

 

Idealnym miejscem na pralkę jest specjalne, osobne pomieszczenie. Nie oszukujmy się jednak, na własną pralnię pozwolić sobie mogę jedynie nieliczni. W przeważającej większości przypadków, musimy umieścić pralkę albo w sąsiedztwie umywalki czy wanny (tudzież kuwety…) , albo w towarzystwie kuchennych mebli. Trudno o inne miejsce z podłączeniem do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej.

Obydwa rozwiązanie posiadają swoje wady oraz zalety, a decyzja zależna jest w znacznym stopniu od rozmiaru poszczególnych pomieszczeń.

 

Pralka w łazience

 

Dopóki traktujemy ją jako pomieszczenie gospodarcze, dopóty łazienka pozostanie domyślnym miejscem umiejscowienia pralki. Poza naszymi zwyczajami, to rozwiązanie posiada jednak pewne realne zalety – przede wszystkim jest wygodne. Z kilku powodów:

  • To w łazience zazwyczaj posiadamy kosz z brudnymi ubraniami. Prościej jest więc wkładać je do pralki bez konieczności przenoszenia z kuchni.
  • W łazience najczęściej się rozbieramy. Możemy więc od razu umieścić zdjęte ubrania w koszu lub w pralce.
  • Będąc w łazience, możemy jednocześnie wykonywać pranie ręczne oraz mechaniczne.
  • W łazience często mamy zainstalowaną suszarkę do ubrań. Wygodniej więc rozwiesić pranie bezpośrednio po wyjęciu z pralki, bez konieczności przenoszenia go.
  • Łazienka wydaje się naturalnym miejscem na przechowywanie proszku – wraz z innymi detergentami.

Do tego dochodzi aspekt estetyczny. Któż z nas nie lubi zapachu czystego prania? A kto z nas lubi, gdy świeżo uprane ubrania przesiąkają aromatem gotowanego tuż obok obiadu? No właśnie.

 

pralka w kuchni 2

 

Pralka w łazience to praktyczne rozwiązanie także ze względu na różnorodność rynkowej oferty. Możemy wybierać spośród modeli o bardzo różnych rozmiarach, dopasowując gabaryty urządzenia do przestrzeni w łazience. Jeśli nie odpowiada nam widok zza szklanych drzwiczek, możemy postawić na pralkę ładowaną od góry.

Argumenty przeciw umieszczaniu pralki w łazience są w zasadzie dwa:
Po pierwsze, gdy dysponujemy niewielkim pomieszczeniem, może zwyczajnie brakować dla niej miejsca.
Po drugie, przeniesienie pralki do kuchni pozwoli nieco zmienić charakter naszej łazienki – z pomieszczenia gospodarczego na nasze małe, prywatne SPA. Bez odgłosów wirowania, bez suszonego prania, za to z dodatkową przestrzenią, którą moglibyśmy wykorzystać np. na wannę, w której zrelaksujemy się w ciszy i spokoju po stresującym dniu.

 

Pralka w kuchni

 

Bywa, że okoliczności niejako zmuszają nas do umiejscowienia pralki w kuchni, np. gdy mamy za małą łazienkę. Takie rozwiązanie posiada jednak swoje zalety i może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przede wszystkim, nie obawiajmy się, że obecność pralki zaburzy estetykę naszej kuchni. Zamontowanie modelu do zabudowy sprawi, że urządzenie będzie sprawnie ukryte za drzwiczkami szafki. Nowoczesne modele pracują przy tym na tyle cicho, że hałas nie będzie nam przeszkadzał.

 

pralka w kuchni 3

 

Pralka w kuchni to także dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy kuchnia jest dla nas swoistym centrum mieszkania – gdzie nie tylko gotujemy, ale także spożywamy posiłki, spędzamy czas z rodziną czy znajomymi przy kawie lub herbacie itp. Pralka w takiej sytuacji dobrze wpasuje się do panującego harmidru, podczas gdy łazienka będzie mogła pełnić funkcję miejsca, w którym możemy się wyciszyć i odprężyć.

Minus takiego rozwiązanie jest w zasadzie jeden, ale dość znaczący. Aromat przyrządzanych potraw średnio pasuje do zapachu świeżo wypranych ubrań. Przesiąknięta zapachem obiadu świeżo wybrana bluzka to zdecydowanie nieciekawa perspektywa. Okap nie zawsze rozwiąże problem. Oczywiście, jest prosty sposób, by temu zaradzić, jednak ogranicza trochę naszą swobodę. Mianowicie, musimy unikać jednoczesnego gotowania oraz prania.

Pozostaje jeszcze kwestia decyzji, gdzie umieścić detergenty. Z jednej strony, dobrze jest je mieć pod ręką. Z drugiej jednak, ich zapach może nie być pożądany podczas gotowania potraw.

 

pralka w kuchni 4

 

Wreszcie – pralka w kuchni to niekoniecznie rozwiązanie na każdą kieszeń. Modele pralek do zabudowy są bowiem droższe od tych wolnostojących. Jeśli jednak budżet pozwala nam na takie rozwiązanie, to dysponując większą przestrzenią w kuchni, możemy od razu pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na suszarkę, środki czyszczące, a nawet deskę do prasowania.

 

Które rozwiązanie lepsze?

 

Choć pralka w łazience pozostaje nadal domyślnym rozwiązaniem w większości domów, to umiejscowienie jej w kuchni stanowi bardzo ciekawą alternatywę. Osoby dysponujące niewielką przestrzenią w łazience nie powinny obawiać się takiego rozwiązania. Pralka w kuchni może zostać sprawnie ukryta w zabudowie, zaś uwolniona od niej łazienka zaczyna nabierać zupełnie nowego charakteru. Warto jednak rozważyć wady każdego rozwiązania zanim podejmiemy decyzję. Z poszczególnymi niedogodnościami można sobie jednak poradzić, więc jeśli jesteśmy nich świadomi, to powinniśmy być zadowoleni z wyboru.

Przeczytaj także: