5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)

 

Urządzenie kuchni w aneksie to coraz bardziej popularne rozwiązanie, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Połączenie kuchni z salonem ma sporo plusów. Decydując się jednak na taką opcję, warto przestrzegać podstawowych zasad, mając na uwadze również i negatywne strony posiadania aneksu.

 

 

Aneks kuchenny bywa koniecznością, jeśli posiadamy małe mieszkanie, wiele osób decyduje się jednak na takie rozwiązanie z własnej woli. Dlaczego? Pozwala to bowiem na zoptymalizowanie przestrzeni, ciekawe rozwiązania estetyczne, ale przede wszystkim, stwarza możliwość wspólnego gotowania z rodziną czy znajomymi. Taka alternatywa dla przyrządzania potraw w samotności oraz przynoszenia ich do salonu czy jadalni potrafi bardzo uprzyjemnić czas spędzony w kuchni

 

aneks2

 

Salon czy przedpokój?

 

Aneks kuchenny najczęściej spotkamy w połączeniu z salonem lub przedpokojem. Łatwiejsza do aranżacji jest bez wątpienia pierwsza opcja. Małe mieszkania zyskują dzięki temu optycznie na wielkości, większe zaś stają się bardziej przestronne.
Jeśli stawiamy na przedpokój, to musimy szczególnie uważnie przygotować funkcjonalny projekt. Źle oświetlony, przy niewielkim metrażu mieszkania, może w konsekwencji zmniejszać przestrzeń salonu, łazienki czy też sypialni.

 

Wyposażenie

 

W gruncie rzeczy, w aneksie kuchennym powinny znaleźć się te same elementy, co w standardowej, zamkniętej kuchni. Także możemy wyposażyć go we wszystkie urządzenia, jakich tylko potrzebujemy: lodówkę, zmywarkę, zlewozmywak, piekarnik, itp.
Jeśli chodzi o dobór mebli, to wszystko zależy od naszych preferencji. Nowoczesne meble kuchenne można zgrabnie ukryć w zabudowie, co znacząco ułatwia aranżację. Ich przeznaczenie bowiem nie rzuca się wtedy w oczy.
Oczywiście, może się zdarzyć tak, że wręcz zależy nam na tym, by meble w aneksie się wyróżniały. Wtedy można postawić na urządzenia, który od razu zwracają uwagę np. oryginalnym kolorem.

 

aneks3

 

Intrygującym rozwiązaniem jest postawienie na wyspę w kuchni otwartej. Taka wielofunkcyjna wyspa zmieści praktycznie wszystko, czego potrzebujemy – płytę, blat, zlewozmywak itp. Zamiast poszczególnych szafek stojących jedna obok drugiej mamy więc blat pośrodku pomieszczenia, wokół którego możemy zgromadzić się z rodziną czy znajomymi, swobodnie rozmawiając podczas przygotowywania posiłków. Jeżeli do wyspy dołączymy stół, kuchnia w magiczny sposób zamieni się także w jadalnię. Jest to więc rozwiązanie zapewniające płynne połączenie kuchni z salonem, doskonałe do mieszkań oraz małych domów. Przy nieco mniejszych przestrzeniach można rozważyć półwysep z blatem.

 

Najczęstsze problemy

 

Połączenie kuchni z salonem ma sporo zalet. Nie jest jednak pozbawione wad lub po prostu pewnych reguł, których warto przestrzegać. Najczęściej nasze obawy wiążą się z:
• Brakiem intymności
• Koniecznością zachowania spójności między salonem a kuchnią
• Przenikaniem zapachów do salonu
• Niedogodnościami związanymi z hałasem
• Utrzymaniem czystości


Dobre wieści są takie, iż zazwyczaj istnieją odpowiedzi na powyższe obawy. Jeśli chodzi o kwestię intymności, to otwarcie kuchni na salon może nie stanowić problemu na co dzień, gdy znamy się z resztą domowników „jak łyse konie”, jednak obecność gości, gdy np. myjemy naczynia po wspólnej kolacji bądź zabiegani przygotowujemy posiłek, tonąc w bałaganie, może wywoływać pewien dyskomfort. Wyjściem z tej sytuacji może być instalacja podwyższonego blatu, wyspy kuchennej, a nawet specjalne, szklane panele ozdobne.

Spójność między salonem a kuchnią to absolutna podstawa przy aranżacji aneksu. Pamiętajmy, że w tej sytuacji to już nie są dwa osobne pomieszczenia – muszą ze sobą współgrać, stanowiąc spójną całość. Dotyczy to praktycznie wszystkich elementów: meble, kolory, podłoga – wszystko powinno być wykonane w tym samym stylu. Jednocześnie jednak często oddziela się oba pomieszczenia, np. używając blatu, stołu czy też barku jako symbolicznej granicy.

Bardzo często pojawiają się obawy dotyczące kwestii przedostawania się zapachów z kuchni do salonu. I słusznie. Kto lubi, gdy dywany cz tapicerka przesiąkają intensywnym aromatem właśnie skonsumowanego obiadu? I tu jednak mamy rozwiązanie: przede wszystkim zadbajmy o porządny okap. Najlepiej posiadający wyciąg z podłączeniem do wentylacji. Ciekawym rozwiązaniem, także pod względem estetycznym, jest zamontowanie szklanej przesuwanej ściany.

 

aneks4

 

Pewną niedogodnością może być także hałas, zwłaszcza gdy komuś przeszkadza odgłos bieżącej wody, robot kuchenny, okap czy włączona zmywarka.

Kwestia czystości z kolei wiąże się bezpośrednio z koniecznością trzymania stałej dyscypliny. Decydując się bowiem na aneks kuchenny, musimy pogodzić się z faktem, iż mamy „wszystko na wierzchu”. Zatem pozostawione po przyrządzonym posiłku naczynia będą widoczne w całym salonie, dlatego powinniśmy być gotowi, by sprzątać na bieżąco.

 

Podsumowanie

 

Aneks kuchenny to nowoczesne i coraz częściej stosowane rozwiązanie zarówno w małych, jak i większych mieszkaniach czy domach. Połączenie salonu z kuchnią stwarza spore możliwości aranżacyjne, niosąc ze sobą wiele zalet. Decydując się jednak na taką opcję, powinniśmy dobrze się przygotować. Przede wszystkim, zaznajomić się z podstawowymi zasadami projektowania kuchni otwartej, zachowując spójność z salonem, ale także mieć na uwadze potencjalne niedogodności, tak aby nie napotkać już w trakcie użytkowania na przykre niespodzianki.

Przeczytaj także: