1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 

 

Pralka automatyczna to urządzenie, które jest obecne w każdym domu. Czyszczenie oraz odświeżanie ubrań to jej podstawowe zadania. Warto zaznaczyć, że na przestrzeni lat funkcje pralki uległy dużej zmianie, a producenci prześcigają się w wyposażaniu swoich produktów w coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologie. W poniższym artykule przedstawiamy funkcje, które w znaczącym stopniu wpływają na atrakcyjność urządzeń oraz sprawiają, że korzystanie z pralek jest łatwe i wygodne.

 

 

1) Inteligentna kontrola

 

Z pewnością każdy z nas chciałby, aby pralka zużywała jak najmniej wody oraz detergentów. Poniekąd jest to możliwe. Współcześnie normą są funkcje, które pozwalają na optymalny dobór tych środków. Automatyka wagowa (w przypadku różnych producentów nazywana odmiennie, np. Szósty Zmysł czy Water Perfect) to opcja, dzięki której użytkownik ma pewność, że ilość wody będzie każdorazowo odpowiednio dobrana. Pralka automatycznie dostosowuje ilość wody do wielkości wsadu. Dzięki temu im mniejszy wsad, tym mniejsze zużycie wody. Analogicznie działają funkcje dobierające każdorazowo ilość wykorzystanych detergentów.

 

2) Funkcje dla zapracowanych

 

Kolejną ciekawą funkcją jest opóźniony start. Współcześnie opcja ta stała się bardzo popularna, a to głównie ze względu na fakt, że społeczeństwo jest coraz bardziej zapracowane i zabiegane. Dzięki niej możliwe jest zaprogramowanie godziny rozpoczęcia cyklu prania. Przedział czasowy to kilka, a nawet kilkanaście godzin. Przykładowo, użytkownik może włączyć pralkę przed wyjściem do pracy, a ta zakończy cykl tuż przed powrotem do domu.

 

funkcje pralek1

 

3) Ekologiczne rozwiązania

 

Ciekawymi, a zarazem gwarantującymi w dużej mierze dbałość o środowisko są funkcje ECO. Systemy te, zwane często opcjami odzyskiwania detergentów pozwalają na jak najbardziej efektywne wykorzystanie środków czyszczących. W przypadku zwyczajnych pralek, które nie są wyposażone w tego typu funkcje, woda przepływając przez pojemniki na detergenty wypłukuje je i dostarcza do wnętrza urządzenia. Niestety część z nich nie trafia tam, gdzie powinna i nie ma styczności z czyszczonymi elementami garderoby, gdyż zalega w przewodach i pompie. W przypadku pralek wyposażonych w funkcje ECO, woda zbiera detergenty z przewodów i pompy, a dopiero później z pojemników. Wszystkie środki są całkowicie wykorzystane, nic nie przedostaje się do układu odprowadzającego wodę do kanalizacji. Funkcje zapobiegające stratom środków piorących pozwalają na zmniejszenie ich zużycia nawet o 20%, dzięki czemu chronione jest środowisko naturalne.

 

4) Wybór rodzaju plam

 

Oczywistym jest fakt, że wśród programów prania można znaleźć takie, które będą dostosowane do czyszczenia poszczególnych tkanin czy rodzajów ubrań. Ciekawostką i poniekąd nowością są programy, dzięki którym pralka automatycznie dostosowuje parametry do różnego rodzaju plam i ich właściwości. Dzięki temu użytkownik może wybrać, co było przyczyną powstania plamy. Producenci dzielą zazwyczaj rodzaje plam na grupy, wśród których można wyróżnić te, które swoje źródło mają w warzywach i owocach, napojach typu kawa i herbata, w winie czy w produktach pochodzenia organicznego (tłuszcz, krew, trawa).

 

5) Odżywczy prysznic

 

W przypadku większości pralek dostępnych na rynku występuje funkcja zraszania, która przybiera różne postaci, lecz w każdym przypadku pozwala na sporą oszczędność wody, energii, a także gwarantuje skuteczniejsze czyszczenie ubrań. Woda jest zazwyczaj natryskiwana z góry pod ciśnieniem dzięki specjalnym zbierakom. Wpływa to na efektywne zwilżanie wsadu, a w efekcie na mniejsze zużycie wody podczas dalszych etapów.

 

 

funkcje pralek2

 

6) Zbawienna moc jonów srebra

 

Interesującą jest bez wątpienia funckja wykorzystująca działanie jonów srebra. Pozwala ona nie tylko na efektywne pranie, ale gwarantuje także pozbycie się bakterii oraz zapobieganie ich rozwojowi. Dodatkową korzyścią jest fakt, że funkcja ta nie wymaga wykorzystania ciepłej wody, a to wpływa na oszczędność energii oraz dbałość o delikatne tkaniny. Warto także wspomnieć, że jony srebra przyczyniają się do likwidowania przykrych zapachów oraz komórek grzybów, które za powstawanie tych zapachów w dużej mierze odpowiadają.

 

6) Walka z zagnieceniami

 

Równie ciekawą i przydatną funkcją jest ochrona przed zagnieceniami. Jest to opcja, która pozwala zwalczyć zagniecenia już na początkowym etapie drogi do uzyskania wypielęgnowanego elementu garderoby. Funkcja ta polega na zastosowaniu delikatnego odwirowywania, które z kolei ma wpływ na częstą zmianę pozycji ubrania w bębnie. Dzięki temu, że elementy garderoby są odpowiednio rozkładane we wnętrzu urządzenia, są równocześnie pozbawione zagnieceń i nie wymagają prasowania.

Przeczytaj także: