2.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 2.67 (3 głosów)

Problemy z wirowaniem pralki mogą być spowodowane zatkaniem odpływu, węża lub niedrożnością układu odpływowego. Zobacz, co zrobić, jeśli pralka nie odprowadza wody.


Pralka nie wiruje - objawy


Problemy z wirowaniem w pralce sygnalizuje np. wyjęcie upranych, ale całkowicie mokrych ubrań. Nagłe przerwanie programu piorącego w pralce również może świadczyć o tym, że pralka nie wiruje.
Jeśli pralka pierze, ale nie odprowadza wody, na wyświetlaczu urządzenia powinien pojawić się kod błędu. W modelach bez wyświetlacza o problemie może informować miganie diod na pralce.

 

bęben pralki

 

 

Przyczyny kłopotów z odprowadzaniem wody z pralki


Najczęściej występujące przyczyny problemów z odprowadzaniem wody z pralki to:


•    przypadkowe włączenie funkcji "zatrzymanie płukania" lub "bez wirowania",
•    zatkany odpływ pralki,
•    blokada w wężu odpływowym (inaczej pompie odpływowej).


Jeśli włączona zostanie funkcja zatrzymująca płukanie, pralka nie odprowadzi wody. Aby odpompować wodę z bębna urządzenia, należy włączyć funkcję wirowania lub wylewania wody.
W przypadku zatkanego odpływu lub blokady w pompie odpływowej w pralce automatycznie włącza się blokada wirowania. Ma to na celu zabezpieczyć urządzenie przed uszkodzeniem przez przedmioty znajdujące się w odpływie bądź pompie. Węża może zatkać nawet guzik od spodni lub inny niewielki element.
Drożność pralki można sprawdzić samemu. W zdecydowanej większości modeli robi się to w identyczny sposób. Należy włożyć końcówkę węża odpływowego do wiaderka lub miski. Jeśli z węża będzie wypływać woda, to znak, że był zatkany. Oznacza to również, że cały układ, który odpowiada za wirowanie wody i jej odpływanie z pralki jest sprawny.

 

 

pralka amica

 

 

 

Co zrobić, jeśli wąż odpływowy pralki jest zatkany?

Po ustaleniu, że wąż odpływowy w pralce jest zatkany, trzeba usunąć wodę z wnętrza pralki. Jeśli żaden przedmiot nie blokuje pompy odpływowej w pralce, trzeba sprawdzić, w jaki sposób pompa jest ułożona. Nie powinna być skręcona, aby woda mogła spłynąć do kanalizacji.
W sytuacji, gdy w wężu odpływowym znajduje się element, który go blokuje, należy go usunąć z turbiny pralki. Aby to zrobić, trzeba odkręcić filtr. Filtr w większości pralek jest umieszczony po prawej dolnej stronie z przodu pralki. Przed odkręceniem filtra należy pamiętać, aby wypuścić wodę z bębna pralki. W przeciwnym razie woda zaleje pomieszczenie, w którym znajduje się pralka. Po usunięciu blokującego odpływ przedmiotu z turbiny trzeba z powrotem przykręcić filtr.

 

pralka pranie

 

 

 

Pralka nie wiruje, a z węża odpływowego nie wypływa woda

Jeśli pralka nie wiruje, a wąż nie jest zatkany, układ odpływowy może być niedrożny. Wtedy należy użyć wężyka i dzięki niemu wypuścić wodę z pralki. W przypadku, gdy nie mamy wężyka, wodę z bębna można wylać np. zwykłym kubkiem. Po usunięciu wody, należy zabezpieczyć podłogę wokół pralki szmatkami i odkręcić filtr. Z niego wypłynie woda, która była w innym miejscu pralki niż bęben. Następnie trzeba oczyścić filtr, po czym wkręcić go na miejsce.

Przeczytaj także: