5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)

 

 

Generatory pary, zwane również stacjami parowymi to urządzenia, dzięki którym prasowanie jest szybkie i efektywne. Od zwykłych żelazek różnią się tym, że para wydobywa się pod znacznie większym ciśnieniem. Tkaniny dzięki temu są bardzo dokładnie wygładzone – para wodna wyrzucana z ciśnieniem dochodzącym do 7 barów wnika głęboko we włókna. Stacje parowe sprawdzą się w szczególności w przypadku tych osób, które prasują często i dużo. Nic więc dziwnego, że jeszcze do niedawna urządzenia te były widywane jedynie w pracowniach krawieckich oraz za kulisami pokazów mody. Dziś generatory pary stały się dużo popularniejsze, duża część użytkowników wybiera to rozwiązanie jako wygodne i bardzo skuteczne w walce z zagnieceniami.

 

 

 

Jak funkcjonuje stacja parowa i czym różni się od zwyczajnego żelazka ?

 

Po pierwsze, stacja parowa od żelazka różni się tym, że w przypadku stacji para wodna jest wytwarzana w osobnym zbiorniku. Jak powszechnie wiadomo, żelazka niezależnego, będącego odrębnym elementem urządzenia pojemnika nie posiadają. W przypadku generatorów pary, podstawową częścią jest bojler, będący z kolei częścią składową stacji dokującej. Z kolei stopa generatora podłączona jest do stacji za pomocą przewodu i tym samym rurki transportującej parę. Zbiornik na wodę, który jest nieodłącznym elementem stacji parowej ma zazwyczaj pojemność około 1,5 litra. Poziom wody można w większości przypadków uzupełniać w trakcie prasowania. Wyliczając różnice między generatorem pary, a żelazkiem należy wspomnieć, że w przypadku pierwszego urządzenia to para wodna jest głównym czynnikiem prasującym. Biorąc pod uwagę zwykłe żelazka, są to również ciężar urządzenia oraz temperatura stopy.

 

Para wodna wytwarzana pod wysokim ciśnieniem ma doskonałe właściwości. Nie tylko radzi sobie z najtrudniejszymi zagnieceniami, ale również chroni delikatne tkaniny i przedłuża ich żywotność. Pozwala także na wyprasowanie elementów garderoby, z którymi nie radzi sobie zwykłe żelazko.

 

 

stacja parowa

 

 

Po drugie, stacje parowe są droższe niż zwyczajne żelazka. Nie dziwi to jednak ze względu na fakt, że są równocześnie skuteczniejsze, co było wspomniane wyżej. Zakup generatora pary to inwestycja, która bez wątpienia się zwróci. Urządzenie pozwala uniknąć czasochłonnego i wymagającego włożenia sporej dawki energii prasowania, które nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Osoby, które codziennie mierzą się z tym obowiązkiem z pewnością będą zadowolone z wyboru. Szybsze, bezpieczniejsze dla tkanin i skuteczniejsze prasowanie – brzmi jak marzenie.

 

Po trzecie, stacje parowe są większe gabarytowo niż żelazka. Nie dziwi to jednak, gdyż prócz korpusu w skład urządzenia wchodzi również stacja bazowa, dzięki której użytkownik ma ciągły dostęp do generowanej pod wysokim ciśnieniem pary. Oczywiście można w tym miejscu przytoczyć argumenty przemawiające za wyborem mniejszego gabarytowo, bardziej kompaktowego urządzenia. Nie ma to jednak większego sensu, gdyż z pewnością użytkownicy decydujący się na wybór generatora pary mają świadomość, że lepsze rezultaty prasowania zrekompensują im przymus wygospodarowania większej ilości miejsca na poczet przechowywania stacji.

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę ?

 

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na moc urządzenia. Im jest ona większa, tym stacja parowa szybciej się nagrzewa i szybciej wytwarza parę. Najlepiej sprawdzą się urządzenia, gdzie wartość przekracza 2000W. Jeśli chodzi o ciśnienie pary, najskuteczniejsze są urządzenia, w przypadku których parametr ten oscyluje w granicach 6 barów. Takie stacje bez problemu radzą sobie nawet z najtrudniejszymi zagnieceniami. Nie bez znaczenia jest również czas podgrzewania, który jest wyrażany w minutach. W przypadku standardowych urządzeń 2 minuty to czas potrzebny, aby były one gotowe do pracy. Oczywistym jest fakt, że w przypadku urządzeń, które wykorzystują parę, pojemność zbiornika na wodę to kluczowy parametr. Większa pojemność wiąże się z rzadszą koniecznością dolewania wody podczas procesu prasowania.

 

 

stacja parowa2

 

 

Warto zwrócić uwagę na urządzenia, w przypadku których zastosowano funkcję automatycznego czyszczenia. W tym przypadku użytkownik musi jedynie napełnić pojemnik wodą, wybrać najwyższą temperaturę i zastosować wyrzut pary. Czynność musi być powtarzana do czasu, aż pojemnik na wodę będzie pusty. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się wszystkich nagromadzonych zanieczyszczeń. Pomocną funkcją jest również uderzenie pary w pionie. Dzięki niej możliwe jest wyprasowanie ubrań wiszących czy firan, bez konieczność użycia deski do prasowania.

 

Odpowiedź na pytanie „czy warto kupić generator pary?” brzmi: zdecydowanie tak. Dzięki urządzeniom tego typu prasowanie będzie łatwe i przyjemne. Użytkownik będzie miał pewność, że jego ubrania pozostaną miękkie, zachowają swój pierwotny wygląd na długi czas, a przy tym nie będą nosiły śladów zagnieceń. Prasowanie już nie będzie tak uciążliwe, gdyż zdecydowanie skróci się jego czas. Możliwe będzie wyprasowanie wszelkiego rodzaju tkanin, nawet tych najbardziej wymagających i delikatnych.

Przeczytaj także: