1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

Tempo, z jakim współczesne lodówki wyposażane są w coraz to nowsze rozwiązania sprawia, że trudno nadążyć za aktualnymi trendami. Technologiczny wyścig zbrojeń producentów zawstydziłby niejednego twórcę prozy science-fiction. Dziś na warsztat bierzemy prosty, ale jakże przyjemny dodatek do chłodziarek - kostkarki do lodu.

 

Kwestia posiadania kostkarki do lodów na pierwszy rzut oka wydaje się czystą kosmetyką. W końcu, jak już potrzebujemy lodu, to przecież wystarczy wlać wodę do specjalnego woreczka bądź pojemnika i wsadzić na jakiś czas do zamrażarki. Niby tak, ale któż z nas nigdy nie był w sytuacji, gdy zabrakło lodu w sytuacji, w której był akurat najbardziej potrzebny? Na co dzień mamy dość na głowie, by jeszcze cały czas pamiętać o takich sprawach. A gdy już zapomnimy, tudzież nasze zasoby się skończą, pozostaje czekać dłuższą chwilę, aż wlana woda zamarznie, by cieszyć się schłodzonym drinkiem.

 

kostkarka2

 

Dla osób często wykorzystujących lód do napojów może to być mocno uciążliwy problem. Z drugiej strony, jeśli rzadko korzystamy z tego typu dodatków, to wcale nie musi oznaczać, iż lodówka z kostkarką nie jest dla nas. Może się bowiem okazać, że nagle zaczniemy bardzo chętnie korzystać z kostek lodu, jeśli będziemy je mieć na wyciągnięcie ręki. A kostkarka właśnie to nam zagwarantuje. Wkrótce schłodzone w ten sposób napoje staną się dla nas standardem. Siedząc w fotelu i popijając ulubionego drinka, będziemy się zastanawiać, jak to możliwe, że mogliśmy przez tyle lat radzić sobie bez tego cudownego urządzenia?

 

Niemniej, zakup lodówki z kostkarką nie sprowadza się niestety do prostej decyzji, czy chcemy tę całą kostkarkę, czy nie. Wariantów do rozpatrzenia jest więcej, a rozwiązanie samo w sobie posiada kilka istotnych minusów.

 

Na co zwrócić uwagę?

 

Decydując się na zakup lodówki z kostkarką do lodu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, jak:

 

-podłączenie lodówki do wody
-położenie kostkarki
-dodatkowe ulepszenia
-awaryjność urządzenia


Podłączenie wody do lodówki to podstawowa kwestia. W sprzedaży wprawdzie są lodówki, które nie wymagają stałego dostępu do wody, niemniej w takiej sytuacji będziemy zmuszeni do regularnego napełniania kostkarki, co niejako mija się z celem. Jeżeli jednak takie rozwiązanie nam pasuje, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by na nie postawić.

 

W przeciwnym razie, musimy wezwać hydraulika, który zapewni dostęp do bieżącej wody. Taki wybór wiąże się także z koniecznością używania filtra, który należy wymieniać co pół roku. Wiąże się to każdorazowo z kosztem rzędu 150 zł, zatem sami musimy zdecydować, czy takie udogodnienie jest dla nas warte swojej ceny. Warto mieć jednak na uwadze, że przefiltrowana woda będzie po prostu zdrowsza.

 

kostkarka6

 

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie podajnika kostkarki na drzwiach lodówki od zewnątrz. Nie musimy wtedy za każdym razem otwierać drzwiczek, jeśli chcemy skorzystać z kostkarki, zaś dodatkowo zostaje nam więcej przestrzeni wewnątrz chłodziarki. Jeśli chcemy sobie jeszcze bardziej ułatwić sprawę, to szukajmy kostkarki z kruszarką w jednym. Wszak niektóre drinki czy napoje lepiej smakują z drobniejszymi kosteczkami...

 

Kolejnym z dodatkowych ulepszeń jest wmontowany specjalny barek, dzięki któremu możemy wyjmować napoje bez konieczności otwierania lodówki. Raz, że wygodnie, a dwa - praktycznie, bowiem do wewnątrz urządzenia nie dostaje się w takim układzie ciepło. Warto rozważyć również wybranie modelu posiadającego dystrybutor wody. Możemy wtedy nie tylko skorzystać z kostek lodu, ale najzwyczajniej w świecie mieć stały dostęp do schłodzonej, przefiltrowanej wody.

 

Na koniec, miejmy na uwadze jedną istotną rzecz: lodówki posiadające kostkarki należą zwykle do zaawansowanych modeli, które posiadają sporo różnych technologicznych nowinek. Krótko mówiąc, więcej elementów może się zwyczajnie zepsuć. Dlatego warto przesadnie nie oszczędzać na zakupie, jednocześnie zapoznając się z opiniami klientów posiadających takie chłodziarki.

 

Koszt i przestrzeń

 

Jak już uprzedzaliśmy, zdecydowanie się na lodówkę z kostkarką niestety nie jest pozbawione wad. Mowa tu przede wszystkim o dwóch poważnych minusach. Są to:

 

-Koszt lodówki

-Zajmowana przestrzeń

 

kostkarka4

 

Oba te aspekty są ze sobą związane. Jeśli posiadamy małą kuchnię, to kostkarka może nie być najlepszym rozwiązaniem. Zajmuje bowiem sporo miejsca, więc w praktyce, jeśli chcemy się zdecydować na taką opcję, to pozostaje nam zakup chłodziarki typu side by side. Niestety, nie dość, że takie lodówki pobierają więcej energii, to jeszcze modele z kostkarką są generalnie droższe.

 

Podsumowanie

 

Lodówka z kostkarką do lodu może okazać się większym udogodnieniem, niż myślimy, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Jeśli dysponujemy niewielką kuchnią, upewnijmy się, że w zakupionej chłodziarce, pozostanie jeszcze wystarczająco dużo miejsca na produkty spożywcze. Przy licznej rodzinie kostkarka może okazać się zbyt dużym obciążeniem w tej kwestii. W dodatku, jeśli dysponujemy ograniczonymi zasobami finansowymi, to być może lepiej darować sobie tego typu rozwiązania. Lepiej kupić lodówkę bez takich udogodnień, aniżeli postawić na tańszy model z kostkarką, który nie spełni naszych oczekiwań i często będzie się psuć. Niemniej jednak, dla osób dysponujących sporym budżetem oraz przestrzenią w kuchni, lodówka z kostkarką może okazać się strzałem w dziesiątkę, zapewniając wygodę oraz przyjemność czerpaną z popijania schłodzonych napojów.

 

Przeczytaj także: