1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 

 

Odkurzanie to jedna z rutynowych czynności domowych. Bez względu na to, czy mamy dom czy mieszkanie, dywany czy panele, regularnie musimy pozbywać się nadmiaru kurzu gromadzącego się nieuchronnie w naszych czterech ścianach. Na rynku mamy jednak coraz większy wybór sposobów, w jaki możemy tego dokonać. Jednym z nich jest postawienie na odkurzacz bezworkowy. Pytanie, czy warto wybrać taką opcję?

 

 

Jak sama nazwa wskazuje, główną różnicą między odkurzaczem bezworkowym a workowym jest… brak worków, które w tradycyjnych urządzeniach gromadzą wszelkie zassane zanieczyszczenia. Zapełnione po jakimś czasie worki wyrzucamy, wkładając do odkurzacza nowe. Ot, czynność doskonale nam znana.
W przypadku odkurzacza bezworkowego, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zassane zanieczyszczenia wpadają w ruch wirowy (nie bez powodu odkurzacze te nazywa się także cyklonowymi), a następnie za sprawą siły odśrodkowej trafiają do specjalnego pojemnika, dzięki czemu wydmuchiwane z powrotem powietrze jest czyste.

Odkurzacze bezworkowe posiadają kilka niewątpliwych zalet. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • Stała siła ssania
  • Brak konieczności regularnego kupowania worków
  • Możliwość zakupu odkurzacza z filtrem wodnym

odkurzacz

Oszczędność czasu – ulga dla portfela

Doskonale znamy ten problem: odkurzacz wciąga kurz coraz słabiej? Znaczy, że worek zaczyna się zapełniać. Nie doświadczymy tego w przypadku odkurzaczy bezworkowych. Siła ssania jest stała niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika na zanieczyszczenia.
A skoro o workach mowa, to ich całkowity brak oznacza sporą oszczędność – zarówno dla naszego portfela, jak i czasu wolnego. W odkurzaczach tradycyjnych istnieje bowiem konieczność regularnego wymieniania worków, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Musimy także pamiętać, aby zawsze w domu był zapas worków, a w razie jego braku – udać się do sklepu. Jest to więc dla nas kolejne obciążenie, które w dzisiejszych, „zabieganych” czasach może okazać się kosztowne. Wszak czas to pieniądz, a jego oszczędność stanowi istotną przesłankę ku temu, iż warto kupić odkurzacz bezworkowy.

odkurzacz 1

Dobry filtr to podstawa

Kluczowy element odkurzacza bezworkowego. Najczęściej spotykanym typem filtra jest HEPA (High Efficiency Particulate Air), który cechuje zatrzymywanie bakterii z zanieczyszczeń. Nowsze odkurzacze zapewniają stosunkowo niewielkie zużycie filtra HEPA, bądź całkowicie je eliminują.
Filtr wodny z kolei może stanowić główny powód, dla którego warto kupić odkurzacz bezworkowy, jeśli mamy w domu alergika. Świetnie zatrzymuje on bowiem wszelkie alergeny. Należy jednak pamiętać, że po każdym użyciu, pojemnik w odkurzaczu należy opróżnić z wody.
Na rynku możemy także natrafić na odkurzacze z filtrem zmywalnym, który jest na stałe montowany w urządzeniu. Warto wspomnieć, że w sklepach możemy znaleźć modele odkurzaczy bezworkowych, które dodatkowo posiadają możliwość włożenia i korzystania z worka.

Druga strona odkurzacza

Niestety, każdy kij ma dwa końce. Odkurzacze bezworkowe nie są wolne od wad, mających – jak na ironię – ścisły związek z ich mocnymi stronami. Do najpoważniejszych mankamentów zaliczamy:

  • Gabaryty
  • Cena
  • Konieczność mycia po każdym użyciu

Im większe mamy mieszkanie, tym większa pojemność odkurzacza będzie nam potrzebna. Wiąże się to z rozmiarem oraz wagą urządzenia. Odkurzacze bezworkowe będą więc generalnie większe oraz cięższa od tradycyjnych.
Oszczędność związana z brakiem konieczności kupowania worków, również ma swoją cenę. W tym przypadku, mówimy o kosztach związanych tak z czasem, jak i pieniędzmi. Odkurzacze bezworkowe mają wyższą cenę, zaś zamiast regularnego kupowania worków, musimy myć pojemnik niemal po każdym odkurzaniu.

Odpowiadając sobie na pytanie, czy warto kupić odkurzacz bezworkowy, musimy więc ustalić, jakie cechy są dla nas najbardziej istotne. Urządzenia te posiadają bowiem istotne zalety, ale nie są wolne od wad. Dla osób, którym ograniczenia tradycyjnych odkurzaczy workowych mocno uprzykrzają życie, zakup odkurzacza bezworkowego może być udaną inwestycją.

Przeczytaj także: