1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 

 

Kawiarka, inaczej zaparzacz niskociśnieniowy, moka, kafetiera to urządzenie służące do parzenia mocnej, aromatycznej kawy. Jest to tradycyjne włoskie urządzenie, które niedużym kosztem i nakładem pracy przyrządzi nam pyszną kawę. Kawa zaparzana jest pod niewielkim ciśnieniem.

Kawiarka zbudowana jest z trzech części:

 • Dolne naczynie, do którego wlewany odpowiednia ilość wody (poniżej zaworka)
 • Sitko z lejkiem, do którego wsypujemy grubo zmieloną nieubita kawę
 • Górna cześć z sitkiem i uszczelką

 kawiarka czesci

 

 

Jak działa kawiarka?

Po wlaniu zimnej, przefiltrowanej wody do dolnego naczynia nakładamy lejek, który w całości wypełniamy kawą (najlepiej świeżo, dość grubo zmieloną) i nie ubijamy jej. Na to nakładamy górną część i mocno skręcamy. Całość stawiamy na włączonej kuchence i czekamy kilka minut do momentu, aż usłyszymy charakterystyczne bulgotanie. Wtedy należy niezwłocznie zdjąć kawiarkę z kuchenki i nalewać do filiżanek. Przygotowany napar jest dość mocny i intensywny w smaku, dlatego niektórzy dolewają do niego wody lub mleka. Innym sposobem na zmniejszenie mocy kawy jest zakup do wybranej kawiarki odpowiedniego reduktora (jest to możliwe tylko w przypadku markowych kawiarek), dzięki czemu wsypiemy połowę kawy do sitka (pamiętajmy, że sitko zawsze musi być w całości wypełnione kawą). Każdorazowo po użyciu i wystudzeniu kawiarkę należy rozkręcić i umyć . Nie  używamy do tego żadnych detergentów.

 

 

Rodzaje kawiarek

Kawiarki różnią się miedzy sobą przede wszystkim materiałem z jakiego są wykonane, jakością wykonania oraz pojemnością.

Najczęściej spotykane to:

 • Kawiarki aluminiowe
 • Kawiarki ze stali nierdzewnej

 

 

Kawiarka aluminiowa

Wykonana jest bezpiecznego aluminium. Jest to najbardziej charakterystyczny model kawiarek. Taka kawiarka ma kanciaste kształty i jest stosunkowo tania. Niektórzy twierdzą, że kawa przyrządzona w takiej kawiarce ma metaliczny posmak i jest niebezpieczna dla zdrowia, jednak dobrej marki kawiarka niczego takiego nie powoduje. Tego typu kawiarka nadaje się tylko do kuchenek i płyt gazowych.

 kawiarka aluminiowa

 

 

Kawiarka ze stali szlachetnej

Jest dostępna w wielu modelach, jest bardziej gładka i łatwiejsza w utrzymaniu. Zwykle droższa od aluminiowej. Nadaje się również do innego typu kuchenek niż gazowe.

 

 kawiarka ze stali nierdzewnej

 

 

Inne modele kawiarek

Na rynku są dostępne również mniej tradycyjne kawiarki:

 • Kawiarka ceramiczna, gdzie górny pojemnik zrobiony jest z ceramiki
 • Kawiarka elektryczna, którą podłączamy do prądu

 

 

kawiarka ceramicznakawiarka elektryczna

 

 

Jeśli jesteśmy fanami kawy mlecznej, to do zakupu kawiarki warto dokupić spieniacz do mleka. Możemy też kupić specjalną kawiarkę, która od razu przyrządzi nam wspaniałe cappuccino.

muka express

 

 

Jaki rozmiar kawiarki wybrać?

Kiedy już zdecydujemy jaki model kawiarki wybrać, trzeba określić jakiej pojemności potrzebujemy. Producenci kawiarek oferują swoje wyroby w rozmiarach od 1 do 18 filiżanek. Pamiętajmy jednak, że tu pojemność filiżanki to ok 30 ml. Dlatego więc jeśli chcemy zaparzyć jedną klasyczną polska filiżankę, warto wybrać kawiarkę minimum tzw. 3 filiżanki. Dodatkowo pamiętajmy, że zawsze trzeba wsypywać tyle kawy jakiej pojemności jest sitko (jeśli mamy wspomniany wcześniej reduktor, możemy wsypać połowę kawy). Jeśli zwykle przyrządzamy kawę dla większej ilości osób lub sami pijemy tzw. dużą czarną, warto wybrać kawiarkę o większej pojemności. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch pojemności kawiarek mniejszą i większa, tym bardziej, że są to dość niewielkie urządzenia i nie zajmują zbyt wiele miejsca w kuchni.

 

 

Ile kosztuje kawiarka?

Najtańsze kawiarki kupimy już od 20 zł jednak uważam, że warto kupić kawiarkę renomowanej firmy, której ceny zaczynają się od 50 zł.

 

 

Wady i zalety kawiarek

Zalety:

 • Prostota wykonania
 • Bezawaryjność
 • Łatwość czyszczenia
 • Łatwość parzenia kawy
 • Cena
 • Niewielkie gabaryty

Wady:

 • Konieczność wymiany uszczelek
 • Ograniczona pojemność, trudności w przyrządzaniu kawy, jeśli mamy kawiarkę małej pojemności

 

 

 

 

 

 

Jaką kawiarkę wybrać?

Zakup kawiarki to naprawdę dobry wybór. Cena urządzenia jest niższa niż np. ekspresu ciśnieniowego, a przyrządzona kawa jest naprawdę smaczna. Ze swojej strony polecam zakup kawiarki sprawdzonej firmy. Wiąże się to nieco z wyższymi kosztami, ale mamy gwarancję, że urządzenie jest w pełni bezpieczne. Dodatkowo w tym przypadku bez problemu możemy zakupić części zamienne i dodatkowe. Obecnie kawiarki możemy kupić w wielu wzorach i kolorach i wybrać taką, która oprócz funkcji praktycznej będzie spełniała również funkcję dekoracyjną w naszej kuchni. Jeśli posiadamy kuchenkę gazową, polecam najprostszy model aluminiowy, który jest stosunkowo tani. Sama korzystałam z takiej wersji przez kilka lat i byłam bardzo zadowolona.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o urządzeniach do kawy ?

 

RANKING MŁYNKI DO KAWY SIERPIEŃ 2016

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Fakty i mity #4: Ekspresy na kapsułki czy warto kupić ?

Rodzaje ekspresów do kawy oraz ich najważniejsze parametry

 

 

Przeczytaj także: