1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 

Golarka to podstawowe urządzenie, które powinno znajdować się na półce każdego mężczyzny. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z faktu, że producenci proponują wiele rozwiązań zapewniających komfort golenia. Trzeba zaznaczyć, że wybór golarki elektrycznej powinien być przemyślany w tym samym stopniu, co wybór innych urządzeń AGD. Warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, ale też różnymi opcjami, które zostały wymyślone po to, aby poprawiać komfort codziennego użytkowania golarki. Różnorakie funkcje wpływają na poprawę jakości, tempa czy dokładności golenia.

 

 

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że golarki dzielą się ze względu na rodzaj wykorzystanego mechanizmu golenia. Wyróżniamy tym samym urządzenia z folią tnącą oraz urządzenia głowicowe. W pierwszym przypadku podstawowym elementem jest folia z otworami, pod którą znajdują się ostrza. Golarki z tej grupy mogą być wyposażone w systemy pojedyncze, podwójne lub potrójne – w zależności od ilości użytych folii i tym samym otworów. To właśnie do ułożonych pod różnymi kątami, w zależności od modelu otworów przedostają się włosy, które później zostają ścinane przez ostrza. Ułożenie otworów ma wpływ na dokładność golenia. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w folie elastyczne, które dopasowują się do twarzy. Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem drugiego rodzaju golarek jest głowica lub większa ilość głowic, w zależności od modelu. Elementy te są ruchome, więc bez problemu dopasowują się do wypukłości twarzy. Na każdą głowicę przypadają osłonki oraz nożyki.

 

Najbardziej skuteczne są golarki głowicowe lub golarki z potrójną folią tnącą. Poradzą sobie one nawet z najtwardszym zarostem. Z drugiej strony, golarki z foliami są bardziej komfortowe w użyciu, gdyż delikatnie przesuwają się po twarzy. Biorąc pod uwagę dokładność, lepsze będę golarki głowicowe. Nie oznacza to, że drugi typ nie zagwarantuje dokładnego golenia. Oczywiście, że zagwarantuje, lecz potrzebna będzie większa ilość czasu.

 

 

golarka

 

 

Parametry

 

Podstawowym parametrem jest sposób zasilania urządzenia. Męskie golarki można podzielić na urządzenia zasilane sieciowo, akumulatorowo lub sieciowo-akumulatorowo. Osobną grupą są urządzenia działające na baterie. Zastanawiając się nad tym parametrem, warto wziąć pod uwagę styl życia. Osobom, które często podróżują z pewnością przyda się golarka zasilana akumulatorowo. Gwarantuje ona nie tylko większą mobilność, ale również możliwość golenia zarówno na mokro, jak i na sucho. W przypadku tych urządzeń trzeba wziąć pod uwagę długość ładowania w stosunku do długości pracy przy pełnym naładowaniu. Zakup golarki, która musi ładować się aż 8 godzin, a pozwala na kilkadziesiąt minut golenia z pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem. Interesującymi i przydatnymi rozwiązaniami w tym przypadku są: wskaźnik ładowania, wyświetlacz wskazujący czas pozostały do wyładowania oraz opcja szybkiego ładowania. Golarki sieciowo-akumulatorowe dają jeszcze większą swobodę użytkowania, gdyż golenie możliwe jest w każdym miejscu. Dodatkową zaletą jest fakt, że podczas podłączenia golarki do sieci, akumulatory są ładowane. Urządzenia zasilane sieciowo narzucają pewne ograniczenie, gdyż wymagają dostępu do gniazdka, a co za tym idzie – pełna mobilność nie jest możliwa. Golarki na baterie to najmniej zaawansowane rozwiązanie, którego główną zaletą jest możliwość golenia na mokro. Są to zazwyczaj urządzenia typowo turystyczne.

 

Warto zwrócić uwagę na funkcję golenia na mokro oraz możliwość płukania pod bieżącą wodą. Obie opcje znacznie zwiększają komfort użytkowania urządzenia. Golenie na mokro pozwala uniknąć wystąpienia podrażnień na skórze. Wodoodporność, a co za tym idzie możliwość mycia pod bieżącą wodą pozwala na łatwe utrzymanie odpowiedniej czystości urządzenia oraz regularne pozbywanie się zalegających włosków. Nie oznacza to, że jest to rozwiązanie idealne. W skrajnych przypadkach z pewnością konieczne będzie użycie specjalnej szczoteczki do czyszczenia.

 

 

golarka2

 

 

W przypadku golarek zasilanych akumulatorowo świetnym rozwiązaniem jest wskaźnik naładowania akumulatorów. Dzięki temu użytkownik wie, że zbliża się moment, kiedy konieczne jest doładowanie akumulatorów. Biorąc pod uwagę wskaźniki, do przydatnych rozwiązań należy zaliczyć wskaźnik wymiany folii oraz wskaźnik zużycia głowic. W obu przypadkach użytkownik jest powiadamiany, że nadchodzi pora, aby wymienić zużyte elementy. Bardziej zaawansowane urządzenia są wyposażone we wskaźnik czyszczenia głowic, który za pośrednictwem kontrolki informuje o konieczności wyczyszczenia urządzenia.

 

Dla wielu użytkowników niezbędną opcją jest funkcja trymera, dzięki której możliwe jest przystrzyżenie wąsów, brody czy bokobrodów. Dla osób, które dbają o zarost i jego higienę, to precyzyjne i dające możliwość uzyskania odpowiedniej długości rozwiązanie jest bardzo przydatne.

 

Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia wyposażone w stację czyszcząco-odświeżającą. Ta inteligentna funkcja polega na tym, że po skończonym goleniu użytkownik może umieścić golarkę w stacji, która oczyści, wysuszy, nasmaruje oraz podładuje urządzenie. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu.

 

Do przydatnych rozwiązań warto zaliczyć również blokadę przed przypadkowym uruchomieniem, która gwarantuje, że urządzenie nie zrobi nikomu krzywdy, a w szczególności dzieciom. Dzięki niej użytkownik może mieć też pewność, że akumulator nie rozładuje się przypadkowo w torbie podróżnej.

Przeczytaj także: