1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

zmywarkadozabudowy

 

Zmywarka powoli staje się standardem w polskich domach. Coraz więcej rodzin decyduję się na porzucenie tradycyjnego mycia naczyń przy użyciu gąbki z płynem, stawiając na sprzęt, który wykona tę pracę za nią. Wybór zmywarki nie jest jednak taką prostą sprawą, a jednym z kluczowych parametrów przy podejmowaniu decyzji jest jej rozmiar. W zależności od różnych czynników, bardziej opłacić się nam może zakup urządzenia o szerokości 45 cm lub 60 cm.

Zanim jednak przejdziemy do rozważania wad i zalet obydwu rozwiązań, upewnijmy się, że pozostałe funkcje oraz cechy wybranych przez nas zmywarek również poddane zostały gruntownej analizie, a zakup jest właściwie przemyślany.

 

Najważniejsze parametry zmywarki

 

Zmywarka ma nas odciążyć w uciążliwym zadaniu mycia naczyń, ale także spełniać szereg różnych wymagań. Cóż nam bowiem z odpoczynku od zmywania, jeśli urządzenie działa tak głośno, że nie słyszymy własnych myśli?
Przed zakupem zmywarki należy więc wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 

 • Rodzaj zmywarki
 • Zużycie wody
 • Klasa energetyczna
 • Poziom hałasu
 • Funkcje urządzenia

 

Na rynku dostępne są zmywarki wolnostojące oraz do zabudowy. Wybór w tym przypadku zależy w gruncie rzeczy od tego, czy remontujemy całą kuchnię, czy do już urządzonego pomieszczenia chcemy jedynie dokupić zmywarkę. W tym pierwszym wariancie, częściej wybiera się modele do zabudowy. Powód jest dość prozaiczny – estetyka. Kuchnia wygląda ładnie i spójnie Jeżeli nie planujemy generalnego remontu, praktyczniejszą opcją może się okazać zmywarka wolnostojąca.

 

zmywarka3


Dobrze jest poszukać urządzenia, które ma niewysoki wskaźnik zużycia wody oraz odpowiednią klasę energetyczną. Parametry te mogą mieć bowiem istotne przełożenie na grubość naszego portfela. Najbardziej ekonomiczne zmywarki dysponują klasą A+++ oraz zużyciem wody na poziomie 6 litrów.
Wbrew pozorom, ważnym czynnikiem może się okazać poziom hałasu. Przyjmuje się, iż ciche modele nie przekraczają progu 40 dB.
Osobnym tematem są dodatkowe funkcje urządzenia. Tu już musimy dokładnie zapoznać się z możliwościami dostępnych modeli oraz wybrać ten najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Opcji jest sporo: od różnych czasów trwania programu, przez udogodnienia dla osób, mających mało naczyń do mycia, aż po programowanie godziny pracy zmywarki.

 

Szerokość a pojemność

 

Jednym z najistotniejszych parametrów zmywarki jest jej szerokość. Wpływa ona oczywiście na wielkość urządzenia, ale także na jego pojemność. Najpopularniejsze modele cechują się szerokością 45 cm oraz 60 cm.
Pojemność zmywarki określa się najczęściej ilością kompletów, jakie pomieści. Warto więc wiedzieć, cóż też oznacza ów „komplet”. Mianowicie, terminem tym określa się następujący zestaw naczyń:

 

 

 • Jeden głęboki talerz
 • Jeden talerz płaski
 • Jeden talerz deserowy
 • Jedna filiżanka bądź kubek lub szklanka
 • Jeden komplet sztućców (nóż, widelec, łyżka oraz łyżeczka)

 

Jak widać, takie nazewnictwo nie określa możliwości zmieszczenia większych naczyń, jak garnek czy patelnia, bierzmy więc na to poprawkę, dumając nad preferowaną pojemnością zmywarki.

 

zmywarka2

 

Zmywarki 45 cm

 

Zmywarki o mniejszym rozmiarze są łatwiejsze do umieszczenia w mniejszej kuchni, a przy tym szybciej ją zapełnimy, co jest przydatne w sytuacji, gdy np. mieszkamy sami i nie mamy zbyt wielu naczyń.
Wbrew pozorom, zmywarki o szerokości 45 cm są jednak często droższe aniżeli ich większe odpowiedniki. Ich mniejsza pojemność oznacza zaś, że przy większej ilości domowników musi być częściej włączana, a przy tym możemy mieć czasem problemy ze zmieszczeniem co większych naczyń. Warto przy tym pamiętać, że „upychanie” naczyń w zmywarce jest niewskazane, może się bowiem skończyć niedomyciem.

 

Zmywarki 60 cm

 

Zmywarki o szerokości 60 cm jest przede wszystkim bardziej oszczędna. Z powodu większej pojemności, możemy ją rzadziej włączać, jest ogólnie tańsza,
a ze zmieszczeniem większych naczyń nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów.
Jedyną znaczącą wadą takiej zmywarki są jej gabaryty – możemy mieć problem
z wpasowaniem takiego urządzenia w małym pomieszczeniu.

 

Którą zmywarkę w końcu wybrać?

 

Decydując się na zakup, musimy więc odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

 

 • Ile mamy miejsca w kuchni?
 • Jak dużo naczyń używamy?

Dla osób dysponujących małymi pomieszczeniami lub gdy kuchnia jest już urządzona, lepszą opcją może się okazać zmywarka o szerokości 45 cm. Podobnie w przypadku, gdy nie zużywamy zbyt wielkiej ilości naczyń. Jest to więc dobra opcja dla singli, tudzież młodych małżeństw, dysponujących mniejszymi mieszkaniami oraz nie mających zbyt wielkich potrzeb jeśli chodzi o pojemność zmywarki (Analogicznie w przypadku osób starszych, których dzieci wyprowadziły się już z domu). Podobnie ma się sprawa z osobami, które często jadają w mieście. Zmywarka o szerokości 45 cm może być także ciekawą opcją w mieszkaniach urządzonych pod wynajem.

 


Niemniej jednak, jeśli w naszym domu występuje większa ilość domowników, a po większych pomieszczeniach ganiają dzieci, to optymalnym rozwiązaniem będzie zmywarka o szerokości 60 cm. Urządzenia te są w tym przypadku bardziej praktyczne, a przy tym tańsze i bardziej oszczędne. Grunt, to dysponować odpowiednią przestrzenią na umieszczenie takiej zmywarki.

Przeczytaj także: