1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 

 

Trudno wyobrazić sobie życie bez pralki, a sama myśl o uszkodzeniu tegoż jakże ważnego urządzenia budzi przerażenie niemniejsze, jak perspektywa zepsutej lodówki (obyśmy nigdy nie musieli stanąć przed takim wyborem!). Mamy jednak dobrą wiadomość: pralka może nam dobrze służyć jeszcze przez długi okres od upłynięcia terminu gwarancji producenta. Wystarczy po prostu należycie o nią dbać.


Zepsuta pralka niekoniecznie musi przestać działać z dnia na dzień. Równie dobrze, może zacząć wykazywać niepokojące objawy bądź nie funkcjonować poprawnie. Przykłady to głośna praca urządzenia, problemy z wirowaniem, w skrajnych przypadkach zalanie łazienki. Do najczęstszych awarii pralki zalicza się uszkodzenia bębna oraz grzałki, problemy z programatorem oraz z pompką. Problemów możemy często uniknąć, jeśli nie popełnimy podstawowych błędów.

Co najczęściej robimy źle?

 • Przepełniamy bęben
 • Zbyt często pierzemy
 • Pierzemy w twardej wodzie

dbanie o pralke

 

Co za dużo, to bęben nie wytrzyma

Na przepełnienie bębna mogą wskazywać białe plamy na wypranych ubraniach. Wchłaniają one bowiem całą wodę, w związku z czym nie starcza już jej na wypłukanie detergentu. Pamiętajmy, aby wewnątrz pralki zawsze pozostawała określona przestrzeń między ubraniami a górą bębna – najlepiej na szerokość dłoni. Nieprzestrzeganie tej reguły w najlepszym razie poskutkuje zużyciem większej ilości energii oraz niedopraniem ubrać, w najgorszym – uszkodzeniem bębna.
Zbyt krótkie przerwy pomiędzy kolejnymi praniami również działają bardzo niekorzystnie, powodując, że pralka pracuje na zbyt wysokich obrotach, co może doprowadzić do przegrzania styków.

Sposób na twardą wodę

Trzeci z najczęściej wymienianych błędów niestety nie jest praktycznie zależny od nas. Jeżeli z naszego kranu leci bowiem twarda woda, to raczej nie na to nie poradzimy. Jak twarda woda wpływa na żywotność pralki? Przede wszystkim powoduje, że w jej wnętrzu osadza się kamień, który może doprowadzić do zniszczenia grzałki, bębna, czy też węża odpływowego. Również efektywność środków piorących jest przez twardą wodę zmniejszana.
Na szczęście, nie jesteśmy całkowicie bezbronni wobec tego problemu. Na początek dobrze jest w ogóle sprawdzić, czy nasza woda jest twarda – znalezienie odpowiedniego testu w sklepach nie powinno sprawić nam trudności. Jeśli wynik wyjdzie pozytywnie, zaopatrzmy się w specjalny filtr do pralek i zmywarek. Powinno to zaradzić na skutki prania w twardej wodzie.

ABC dbania o pralkę

Znamy już podstawowe przyczyny awarii oraz najczęstsze ich skutki. Warto jednak pamiętać o stałym przestrzeganiu określonych zasad podczas użytkowania pralki. Właściwa profilaktyka może nas bowiem uchronić od potencjalnych problemów. Pora więc na krótkie ABC mądrego prania:

 • Trzymamy się zaleceń producenta odnośnie eksploatacji pralki, ze szczególnym naciskiem na uniknięcie przepełnienia bębna.
 • Sprawdzamy przed praniem dokładnie wszystkie kieszenie ubrań. Wypadające w trakcie monety, chusteczki czy inne drobiazgi mogą doprowadzić do zapchania filtra.
 • Właściwie ustawiamy pralkę. Upewniamy się, czy stoi na równej powierzchni i o nic się nie opiera. Jeżeli pralka skacze w trakcie prania to może być znak, że nie jest wypoziomowana.
 • Zmiękczamy twardą wodę.
 • Raz na jakiś czas wykonujemy tzw. puste pranie. Ustawiamy wysoką temperaturę (60-90 stopni Celsjusza), dodajemy detergent, ale nie wkładamy do bębna żadnych ubrań. Pozwoli to utrzymać w pralce ładny zapach. Podobnemu celowi służy wyjmowanie ubrań zaraz po zakończeniu prania.

dbanie o pralke 2

 

Czystość przede wszystkim

Bardzo ważnym tematem, który zasługuje na osobny akapit, jest kwestia utrzymywania naszej pralki w czystości. Poza bębnem, w przypadku którego stosujemy regularnie puste pranie, warto wymienić kilka innych części, o które należy szczególnie dbać:

 • Filtr
 • Szuflada
 • Obudowa
 • Wyświetlacz oraz programator
 • Drzwi

Raz na jakiś czas dobrze jest wyjąć i oczyścić filtr. Zbierają się w nim bowiem wszelkie cuda, jakie zapomnieliśmy wyjąć z kieszeni ubrań, guziki, kurz czy inne zanieczyszczenia. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do zatkania węży odpływowych.
Zapchaniu ulega także szuflada na proszek. Pamiętajmy o regularnym jej czyszczeniu.
Do czyszczenia obudowy staramy się nie używać mocno żrących specyfików. Często wystarczy nawet mokra szmatka, ewentualnie uniwersalny płyn czy mleczko.
Szklane okienko wyświetlacza również dobrze od czasu do czasu przeczyścić oraz wytrzeć do sucha.
Po każdym praniu warto dokładnie wytrzeć drzwiczki pralki, dość szybko gromadzi się bowiem na nich kurz. Czyścimy zarówno szybkę jak i uszczelkę, koniecznie do sucha. Pamiętamy o tym, aby zawsze po praniu zostawiać drzwiczki otwarte. Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować powstaniem nieprzyjemnego zapachu, a nawet pojawieniem się pleśni.
Krótko mówiąc, pamiętamy, by czyścić pralkę zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz.

Przestrzeganie zasad  sposobem na żywotność pralki

Mnogość wymienionych czynności może wydawać się dość uciążliwa, dobrze jednak wyrobić sobie nawyk regularnego ich wykonywania, ponieważ przyniesie nam to profity w dłuższym okresie czasu. Pozwoli uniknąć wydatków na naprawę zepsutej bądź zakup nowej pralki, a przy tym zwyczajnie uchroni nas od niepotrzebnego stresu, którego w dzisiejszych czasach mamy przecież i tak w nadmiarze na co dzień.

Przeczytaj także: