5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)

 

Deska do prasowania za ponad tysiąc złotych? To nie żart! Współczesne deski to już znacznie więcej niż tylko podstawka pod żelazko. Oczywiście, najprostsze rozwiązania nadal są dostępne na rynku. Pytanie tylko, czy warto się na nie zdecydować?

 

 

Nowoczesne deski mają wiele przydatnych funkcji, o jakich kiedyś moglibyśmy sobie tylko pomarzyć. Posiadają przedłużacz, odprowadzają parę, piorą, gotują, odkurzają. No dobrze, trochę się rozpędziliśmy, aż tak dobrze nie jest. Niemniej możliwości nie brakuje.

 

Rodzaje desek

 

Aby rozwinąć temat, poznajmy podstawowy podział desek do prasowania. Wyróżniamy deski:
• Tradycyjne
• Posiadające zintegrowany przedłużacz
• Elektryczne

Deski tradycyjne to najtańsza opcja. Ich ceny wahają się zwykle od kilkudziesięciu, do stu złotych. Ich rola ogranicza się w praktyce to bycia podkładką pod ubrania. Nie mamy tu wielkiego pola manewru, pozostaje nam decyzja odnośnie rozmiaru i kształtu.

 

deska2


Możemy także zdecydować się na tzw. rękawnik, czyli mniejszą deskę, którą ustawiamy na stole. Mają podłużny kształt i przydają się w prasowaniu np. nogawek czy kołnierzyków. W sam raz dla osób, które dysponują w domu ograniczoną przestrzenią.

Deski ze zintegrowanym przedłużaczem to już nieco wyższy stopień komfortu. Dzięki wbudowanemu gniazdku, możemy podłączyć żelazko bezpośrednio do niej. Plusy? Przede wszystkim, możliwość ustawienia deski dalej od źródła prądu. Przydatna zwłaszcza gdy kabel od żelazka jest zbyt krótki. A skoro o kablu mowa, to nikt nie lubi, gdy zawadza nam gdzieś pod nogami. Podłączenie bezpośrednio do gniazdka w desce powinno rozwiązać ten problem.

Wreszcie, dochodzimy do bardziej nowoczesnego rozwiązania, mianowicie – desek elektrycznych! Również dysponują one przedłużaczem, posiadają jednak przy tym więcej dodatkowych funkcji, takich jak:
• wyrzut pary
• nadmuch
• podgrzewanie
• zasysanie
• odsysanie pary


Deski elektryczne wykonuje się także z trwalszych materiałów. 
Bardziej zaawansowane modele, zwane stacjami lub systemami prasowania, posiadają zintegrowaną stację parową o znaczącej mocy. Jednak taki luksus ma swoją cenę. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w stację prasowania, to musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1500 zł. Także jeśli nie planujemy bardzo częstego prasowania wymagających tkanin, być może lepiej odpuścić sobie takie urządzenie.

Deska do prasowania składa się generalnie z dwóch podstawowych elementów, którym warto się bliżej przyjrzeć, mianowicie – z blatu i stelaża.

 

Stelaż

 

Solidny stelaż do podstawa (dosłownie i w przenośni) dobrej deski do prasowania. Powinien stać niewzruszony podczas prasowania, nawet jeśli zdarzy się nam go trącić. Przydatne przy tym są antypoślizgowe stopery, umiejscowione na zakończeniach nóżek oraz blokada uniemożliwiająca przemieszczanie się deski. Dla wygody dobrze, jeśli posiada opcję regulacji wysokości. Oczywiście, zwracamy uwagę na ogólną konstrukcję, jej solidność, jakość wszelkich łączeń, śrubek itp.

 

deska3

 

Osobna sprawa to materiał, z jakiego wykonany jest stelaż. Tutaj  dobry wyznacznik stanowi cena. Generalnie, im wyższa, tym trwalszy materiał.

Najwyższą jakość zapewni stal. Stelaże często wykonuje się z metalu. W obu przypadkach kluczowym elementem jest powłoka. Najlepiej, jeśli zabezpiecza przed korozją. Popularną metodę stanowią poliestrowe szpachle w proszku, które poza zabezpieczeniem powierzchni zapewniają także atrakcyjny wygląd. 

Na rynku występują także inne opcje, jak np. chromowanie. Najważniejsze jednak, by stelaż był w jakiś sposób chroniony przed rdzą. Chyba że zdecydujemy się na taki wykonany z tworzywa sztucznego. Jest to rozwiązanie lekkie i trwałe, jednak nie tak stabilne, jak stal i metal.

 

Blat

 

Podstawowe pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, to: co mamy zamiar prasować? Od tego bowiem w dużej mierze zależy rozmiar blatu, na który się zdecydujemy. Wybór mamy duży, niemniej standardowe wymagania powinna spełnić deska o długości w granicach 100 cm oraz szerokości 30 cm.

Większe blaty mogą okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdybyśmy zamierzali prasować pościel, zasłony czy obrusy. Pamiętajmy jednak, że taka deska będzie zajmować więcej miejsca. Wart się więc zastanowić, czy mamy w mieszkaniu dość przestrzeni.

Ciekawym udogodnieniem jest zwężona końcówka blatu, pomocna np. przy prasowaniu mankietów.

 

deska4

 

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonuje się blat, to wyróżniamy tu przede wszystkim płytę wiórową bądź paździerzową, oraz metalową bądź stalową kratkę.

Będąca do tej pory standardem płyta wiórowa lub paździerzowa powoli ustępuje pola metalowej lub stalowej kratce. Powód? Ta druga opcja jest bardziej praktyczna, gdyż mniej waży oraz umożliwia odprowadzenie pary. Oczywiście, nie jest także pozbawiona wad, bowiem jak to w przypadku stali lub metalu bywa, z czasem (acz zwykle nieprędko) może pojawić się rdza.

Istotnym dodatkiem jest powłoka blatu. Zwykle wykonana z bawełny, powinna się składać z dwóch warstw: pokrowca oraz wypełnienia. Dzięki dobrze dopasowanej powłoce, powierzchnia blatu jest zabezpieczona, zaś prasowanie – wygodniejsze.

 

Podsumowanie

 

Nie ma co owijać w bawełnę: świat desek do prasowania poszedł mocno do przodu. Toteż przed wyborem odpowiedniego modelu musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: co zamierzamy prasować? Jak często? Czy wszystkie dodatkowe funkcje, jakie zapewniają nowoczesne modele, będą dla nas przydatne? Od tego zależy, czy zdecydujemy się na droższą deskę elektryczną, czy też wystarczy nam np. klasyczny, prosty i stosunkowo tani model.
Niezależnie od tego, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na wykonanie całej konstrukcji.

Przeczytaj także: