4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (7 głosów)


Prasowanie to czynność, którą jedni lubią, a inni wręcz przeciwnie. Niezależnie od tego do jakiej grupy należymy, czyste i wyprasowane ubrania to ważny element nienagannego wizerunku. Obecnie na rynku mamy mnóstwo różnych sprzętów służących do prasowania. Obok tradycyjnych żelazek parowych mamy do wyboru również żelazka z generatorem pary, stacje parowe i parownice ręczne.
Niezależnie od tego jakie urządzenie wybierzemy, musimy pamiętać o jego regularnym odkamienianiu- zwłaszcza jeśli mamy twardą wodę.

Odkamienianie nie tylko zwiększy efektywność żelazka, ale również gwarantuje jego dłuższą żywotność. Kamień powoduje osadzanie się białych i brązowych plam na prasowanych ubraniach oraz może osłabiać strumień pary. Z doświadczenia wiem, że odkamienianie to czynność często pomijana jednak warto o niej pamiętać i wykonywać regularnie.


Jak często odkamieniać żelazko?


Dużo zależy od twardości wody i częstości użytkowania żelazka, jednak profilaktycznie zaleca się odkamienianie raz na 2 miesiące. Jeśli widzimy, że z żelazka wydobywają się cząstki kamienia to znak, że już czas najwyższy je odkamienić.

 

Jakie są sposoby na odkamienianie żelazka?


1.Do popularnych i naturalnych metod należy odkamienianie za pomocą octu. Przed zastosowaniem warto jednak upewnić się, że model żelazka które posiadamy może być odkamieniamy w ten sposób. Odkamienianie octem jest bezpieczną, naturalną metodą na usuwanie osadu odkładającego się z twardej wody. Aby odkamienić żelazko przygotowujemy mieszaninę składającą się w połowie z ciepłej wody i w połowie z octu i wlewamy ją do żelazka. Następnie włączany funkcję parowania i pozwalamy, żeby cały roztwór odparował. Jeśli to konieczne – powtarzamy proces. Po oczyszczeniu żelazka ponawiamy czynność z zastosowaniem tylko czystej wody należy pamiętać, aby nie rozpoczynać prasowania bez całkowitego usunięcia mieszaniny ze środka.


2.Kolejnym sposobem jest zakup specjalnego środka do odkamieniania. Jest to łatwy i szybki sposób, musimy jednak wybrać odpowiedni środek do modelu sprzętu, jaki posiadamy. Podczas odkamieniania należy ściśle stosować się do zaleceń producenta i zachować środki ostrożności.


3. Nowoczesne żelazka mają wbudowane systemy odkamieniania, dzięki czemu bez wysiłku i dodatkowych środków pozbędziemy się niechcianych osadów.


To jak odkamienić tradycyjne żelazko parowe zależy od konkretnego modelu urządzenia.


Jakie żelazko kupić, by ułatwić sobie prasowanie?


Obecnie wielu producentów ma w swojej ofercie żelazka posiadających funkcję odwapniania. Wśród nich warto wspomnieć o żelazkach z generatorem pary Braun CareStyle.

 

Najlepsze żelazko z generatorem pary Braun – ranking żelazek

 

1.Żelazko CareStyle 2- dzięki innowacyjnej stopie Eloxal FreeGlide3D i mocnemu wyrzutowi pary, żelazko CareStyle2 pozwala zaoszczędzić 50% czasu poświęcanego na prasowanie, a dzięki kompaktowym wymiarom również 50% miejsca. CareStyle 2 to najmniejsze żelazko z generatorem pary Braun.

Najważniejsze cechy żelazka:

• Niska waga i mały rozmiar
Brak konieczności odkamieniania-żelazko CareStyle 2 posiada w zestawie dwa filtry antywapienne, które chronią urządzenie przed osadzaniem się kamienia, dzięki czemu kilkakrotnie wydłużają jego żywotność.
• Silny wyrzut pary
• Łatwe prasowanie we wszystkich kierunkach i łatwy poślizg

 

 braun zelazko kompaktowe

 

2. Żelazka z generatorem pary Braun CareStyle 3- to lekkie i kompaktowe, a zarazem zaawansowane technologicznie żelazka.

Najważniejsze cechy:
• Mały rozmiar
• Gładkie prasowanie
System CalcClean, który informuje o konieczności wyczyszczenia żelazka
Tryb Eco
Tryb iCare- nie trzeba ręcznie ustawiać temperatury dla danej tkaniny

 

braun care style 3
3. Żelazka z generatorem pary Braun CareStyle 7 to stacje parowe dla wymagających użytkowników.

Najważniejsze cechy:
• Gładkie prasowanie
• Automatyczne dopasowanie temperatury do prasowanej tkaniny
Tryb Turbo- do silnych zagnieceń
• Stały i silny wyrzut pary
• 3 strefy wyrzutu pary
Auto-off- żelazko samo się wyłączy, jeśli nie będzie używane
• Szybkie odkamienianie dzięki systemowi Fast Clean. System sam informuje nas o konieczności usunięcia zanieczyszczeń, a cały proces trwa mniej, niż minutę. Co istotne podczas czyszczenia nie ma potrzeby potrząsania bojlerem czy używania dodatkowej ilości wody. Wygodna otwierana szufladka z lejkiem ułatwia wylanie wody po oczyszczeniu urządzenia, a specjalna siateczka wewnątrz bojlera przyciąga drobinki kamienia, zatrzymując większość zanieczyszczeń.

 

braun care style 7

 

Jak uniknąć osadzania się kamienia wewnątrz żelazka?


Całkowicie nie da się uniknąć osadzania kamienia wewnątrz urządzeń AGD. Jednak, aby uniknąć częstego czyszczenia tradycyjnego żelazka parowego, żelazka z generatorem pary lub stacji parowej warto do urządzenia wlewać przefiltrowaną wodę, a także wylewać pozostałość wody po zakończonym prasowaniu.

Przeczytaj także: