5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)

 

 

Choć ich używanie zdecydowanie nie jest przyjemną czynnością, popularność depilatorów stale rośnie. Nic dziwnego, wszak urządzenia te znacznie skuteczniej niż np. tradycyjna maszynka, usuwają włosy, zapewniając kobietom idealnie wręcz gładkie nogi. Odpowiedzią ze strony producentów na rosnący popyt jest konsekwentne poszerzanie oferty, w związku z czym wybór właściwego depilatora nie stanowi łatwego zadania.

 

 

Zanim wyruszymy do sklepu po zakup depilatora, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to w ogóle urządzenie dla nas. Zacznijmy od mechanizmu działania – depilator to niewielkie, podręczne urządzenie, które wyrywa włoski wraz z cebulkami. Jest prosty w obsłudze, a przy tym skuteczniejszy od innych, domowych sposobów, dzięki czemu efekt gładkiej skóry utrzymuje się zacznie dłużej.
Minusy? Cóż, jeśli macie bardzo wrażliwą skórę lub niski próg bólu, to depilator może nie być właściwym rozwiązaniem. Zabieg depilacji bywa bowiem bolesny, choć producenci próbują różnych rozwiązań w celu zminimalizowania dyskomfortu związanego z tą czynnością.

 

 

 

depilacja nog

 

 

 

Na co zwracać uwagę?

 

Jeżeli już podjęliśmy decyzję o zakupie depilatora, to przeglądając ofertę danego sklepu, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na:

 • Rodzaj głowicy
 • Rodzaj zasilania
 • Prędkość

Głowica to najważniejsza część urządzenia, to ona bowiem odpowiada za samą depilację. Na rynku spotyka się najczęściej depilatory z głowicami z pęset oraz wyposażonymi w dyski. Ten pierwszy typ polecamy przede wszystkim kobietom mającym rzadsze owłosienie, ponieważ pęsety ustawione są od siebie w dość sporych odległościach. Oczywiście, im więcej pęset, tym depilacja dokładniejsza, niemniej modele z większą ich ilością, mogą podrażniać wrażliwą skórę.
Głowice wyposażone w dyski są bardziej precyzyjne, a przy tym szybsze. Tu dodatkowo wyróżniamy dwa typy dysków – bezpieczniejsze dla skóry ceramiczne oraz tańsze, lecz mogące powodować podrażnienia metalowe.

 

dep1

 

Akumulator czy kabel?

 

Ważną decyzją jest także wybór rodzaju zasilania. Depilatory zasilane sieciowo wymagają podłączenia do gniazdka, jednak jeśli zabieg depilacji wykonujemy zazwyczaj w łazience, to spokojnie możemy zdecydować się na tę opcję. Alternatywę stanowi depilator z akumulatorem – naładowany wystarcza na kilka godzin pracy i możemy go użyć praktycznie w dowolnym miejscu. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż depilator z akumulatorem jest znacznie cięższy od urządzenia zasilanego sieciowo.
Na rynku możemy znaleźć także modele sieciowo-akumulatorowe.

 

Regulacja prędkości

 

Bardzo ważną funkcją depilatora jest regulacja prędkości, którą możemy dostosowywać do rodzaju skóry oraz włosów. Szybkie obroty oznaczają bardziej precyzyjną, ale za to bolesną depilację. Wolniejsza prędkość z kolei może się okazać odpowiednia dla bardziej wrażliwych miejsc. Jeśli mamy niższy próg odporności na ból, może się okazać, że całość depilacji wykonywać będziemy na wolniejszych obrotach. Na rynku dostępne są modele także bez możliwości regulacji prędkości, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na tę kwestię.

 

Sposoby na ból

 

Pisaliśmy wprawdzie, że depilator to w gruncie rzeczy bolesne urządzenie i nie dla każdej osoby może okazać się odpowiedni. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż producenci stale poszukują usprawnień, który pozwoliłyby na zminimalizowanie dyskomfortu odczuwanego podczas zabiegu. Wśród nich możemy wymienić następujące opcje:

 • Depilacja na mokro
 • Rękawica chłodząca
 • Funkcja masażu
 • Nawiew powietrza

Możliwość depilacji na morko jest bardzo dużym udogodnieniem. Nie tylko pozwala na wykonanie zabiegu podczas kąpieli, co samo w sobie redukuje dyskomfort, ale dodatkowo ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości.

 

dep3


Rękawica chłodząca to specjalny woreczek wypełniony zamrażającym się płynem. Przed depilacją wystarczy pomasować nim skórę, która dzięki schłodzeniu staje się mniej wrażliwa na ból.
Niektóre modele posiadają funkcją masażu przed lub podczas zabiegu, co rozluźnia skórę, dodatkowo minimalizując odczuwany dyskomfort.
Ciekawą opcją jest także nawiew powietrza, który – jak sama nazwa wskazuje – chłodzi depilowaną skórę, zmniejszając ból.

 

Dodatkowe funkcje

 

Decydując się na zakup depilatora, napotkamy na wiele innych funkcji lub dodatków, które mogą okazać się przydatne. Wśród nich warto wymienić:

 • Dodatkowe nasadki (goląca, złuszczająca)
 • Funkcja podświetlania
 • Cicha praca
 • Ruchoma głowica

Wiele depilatorów ma w zestawie dodatkowe nasadki, umożliwiające np. golenie. Opcja bardzo przydatna choćby w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się dłuższych włosków, których depilacja byłaby dość bolesna. Zamiast więc od razu wyrywać, najpierw możemy je zgolić do minimum długości.
Ciekawą opcję stanowi także nasadka do peelingu. Złuszczanie skóry korzystnie wpłynie nie tylko na jej ogólną kondycję, zapobiegnie także wrastaniu włosków.
Funkcja podświetlania przydaje się, kiedy akurat znajdujemy się w ciemniejszym pomieszczeniu, lub kiedy chcemy dokładnie skupić się na wybranym obszarze ciała. Z kolei opcja cichej pracy okaże się pomocna każdemu, kto po jakimś czasie staje się poirytowany głośną pracą urządzenia.
Bardzo dobrze, gdy depilator dopasowuje się do kształtów ciała. Dzięki temu, depilacja będzie dokładniejsza, szybsza, ale także mniej bolesna. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na modele z ruchoma głowicą.

 

Depilacja laserowa

 

Ciekawą opcją dla osób dysponujących większym budżetem może być zakup depilatora laserowego. Urządzenie to nie wyrywa włosków, lecz niszczy cebulki za pomocą wiązki światła. Działanie depilatora laserowego jest mniej bolesne, a jego zastosowanie sprawi, że nie będziemy musieli zgłaszać się na podobne zabiegi do gabinetu kosmetycznego bądź medycyny estetycznej.

 

Wygląd i kształt

 

Przed samym zakupem, warto jeszcze dokładnie obejrzeć wybrany model, sprawdzając czy jest poręczny i wygodny, ma odpowiednią wagę oraz dobrze się go trzyma w dłoni. Pamiętajmy, że pewne cechy, które początkowo nie wzbudzą naszych wątpliwości, bo dłuższym czasie używania, mogą zacząć nam przeszkadzać.
Wreszcie, zwróćmy uwagę na sam wygląd depilatora. Docelowo będzie nam długo służył, więc dobrze, aby nam się najzwyczajniej w świecie podobał.

 

Przeczytaj także: