1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

zmywarka3

 

Zmywarka to urządzenie, które jeszcze kilkanaście lat temu nie było tak popularne jak współcześnie. Dziś stanowi jedno z podstawowych urządzeń w każdym domu, a większa część użytkowników nie wyobraża sobie przestrzeni kuchennej bez tego pomocnego sprzętu. W związku z dużą popularnością zmywarek oraz ich przydatnością, warto zadbać o prawidłowe użytkowanie sprzętów. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka zasad, dzięki którym urządzenie będzie służyło użytkownikowi przed długie lata.

 

 

Faktem jest, że zmywarka to urządzenie, z pomocą którego możliwa jest spora oszczędność czasu, wody oraz nakładu pracy. Z tego powodu warto trzymać się kilku zasad i wykazywać  się systematycznością.

Kilka podstawowych zasad:

 Podstawową zasadą, dzięki której użytkownik może zadbać o prawidłowe funkcjonowanie zmywarki jest stosowanie specjalnej, dedykowanej tym właśnie urządzeniom soli. Ma ona przede wszystkim właściwości zmiękczające. Jest skutecznym środkiem w walce z twardą wodą, a w szczególności z odkładającym się wewnątrz urządzenia oraz na naczyniach kamieniem. Sól przeciwdziała pojawianiu się kamienia, chroni także przed powstawaniem zacieków oraz plam. Większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażonych w specjalne wskaźniki czy lampki, które informują użytkownika w razie konieczności uzupełnienia poziomu tego składnika. W przypadku, kiedy urządzenie nie jest wyposażone w tego typu opcje, użytkownik powinien sprawdzać poziom soli przynajmniej raz w miesiącu. Warto napełnić pojemnik na sól tuż przed pierwszym użyciem zmywarki. W wielu przypadkach producenci dołączają specjalny lejek ułatwiający dozowanie. Regularność w tym przypadku jest podstawą, aby zmywarka działała bezawaryjnie przez długi czas. Warto również zaznaczyć, że użytkowanie preparatów 3w1 może okazać się niewystarczające ze względu na zbyt małą ilość tego składnika. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem mimo wszystko jest stosowanie soli jako osobny produkt.

 

czyszczenie zmywarki

 

 

Pozostając w temacie osadów, dużym utrudnieniem są również inne minerały. Mowa tutaj o żelazie, które negatywnie wpływa na funkcjonowanie zmywarki i pozostawia charakterystyczne brązowe plamy. W tym przypadku również konieczne jest stosowanie odpowiedniego środka, zapobiegającego osadzaniu się żelaza na elementach mechanizmu urządzenia.

 

Kolejna wskazówka może brzmieć jak oczywistość, lecz warto o niej pamiętać. Ważne jest, aby nie używać w przypadku zmywarek detergentów, które nie są im dedykowane. Użytkownik w żadnym wypadku nie powinien korzystać z mydła czy płynu do naczyń, gdyż może wpłynąć to niekorzystnie na funkcjonowanie urządzenia. Trzeba pamiętać również, aby używać detergentów zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

 

Biorąc pod uwagę elementy zmywarki, ważne jest, aby regularnie je czyścić. W pierwszej kolejności warto zadbać o filtry, które należy oczyścić z zalegających resztek jedzenia. Okładanie tej czynności w czasie może przyczynić się do uzyskania słabszych wyników mycia naczyń. Elementy te mogą być myte pod bieżącą wodą, z pomocą płynu do mycia naczyń. Warto również pomyśleć o uszczelkach i przynajmniej raz w miesiącu zadbać o ich wyczyszczenie, następnie osuszenia oraz natłuszczenie (np. z pomocą wazeliny). Jeśli chodzi o mycie wnętrza urządzenia, najskuteczniejszym sposobem jest włączenie pustej zmywarki oraz wybór programu wykorzystującego jak najwyższą temperaturę. Warto przy tej okazji skorzystać ze środków znajdujących się w każdym domu, czyli sody oczyszczonej oraz octu lub też z dedykowanych detergentów.

 

czyszczenie zmywarki2

 

 

Kolejna wskazówka dotyczy dostosowania ustawień zmywarki do stopnia twardości wody w mieszkaniu. Szczegółowe wskazówki można znaleźć w instrukcji obsługi. W większości wypadków nie ma konieczności zmiany ustawień fabrycznych. Warto jednak przyjrzeć się ustawieniom w momencie, kiedy na naczyniach zaczyna pojawiać się biały nalot, którego obecność może mieć związek właśnie z niedostosowaniem ustawień.


Kolejną wskazówką, która również może wydawać się oczywista, jest konieczność pozbycia się resztek jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Mogą one mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie urządzenia. Ważne jest również, aby wypłukać patelnie czy garnki, gdyż resztki gęstych sosów czy tłuszczu osadzają się w rurach i mogą z biegiem czasu prowadzić do ich zatkania.

 

Kolejna zasada dotyczy zmywania określonych rzeczy. Z pomocą zmywarki można bez problemu myć naczynia emaliowane i ze stali szlachetnej, talerze, kubki, szklanki, sztućce, ale też delikatne szkło (przy użyciu delikatniejszych programów), porcelanę czy przedmioty wykonane z drewna. W przypadku elementów posrebrzanych czy pozłacanych należy najpierw zapoznać się z zaleceniami producenta. Warto zachować ostrożność w przypadku części aluminiowych oraz plastikowych, które mogą ulec zniszczeniu czy deformacjom (szczególnie przedmioty plastikowe – może dojść nawet do roztopienia, co z kolei może prowadzić do zniszczenia zmywarki). W żadnym wypadku w zmywarce nie można umieszczać przedmiotów zanieczyszczonych środkami łatwopalnymi czy przykładowo benzyną. Warto na marginesie wspomnieć również o prawidłowym ułożeniu naczyń we wnętrzu urządzenia. W górnym koszu należy układać delikatniejsze oraz mniejsze gabarytowo przedmioty, a w dolnym naczynia większe i głębsze. Sztućce powinny znajdować się w specjalnym, dedykowanym tego rodzaju elementom pojemniku.

czyszczenie zmywarki3

Przeczytaj także: