5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)

Utrzymanie w idealnej czystości wszystkich urządzeń, które posiadamy w kuchni, nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak regularne porządki wpłyną nie tylko na jakość przechowywanych czy przyrządzanych potraw, ale pozwolą także zaoszczędzić na ewentualnych naprawach i dłużej korzystać ze sprzętu.

 

Zacznijmy od porządków w lodówce

 

Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w każdej kuchni, a utrzymanie jej w nienagannej czystości gwarantuje, że zakupiona żywność jest przechowywana w bezpiecznych warunkach. Każda lodówka, nawet ta wyposażona w funkcję Total No Frost, który zapobiega tworzeniu się lodu w komorze chłodziarki i zamrażarki, wymaga regularnego mycia i stałego przeglądania jej zawartości. Minimum raz w roku należy ją również rozmrozić.Krok 1: opróżniamy lodówkę


Na początek opróżnijmy lodówkę ze wszystkich artykułów spożywczych i sprawdźmy, czy żaden z nich nie stracił już terminu przydatności. Następnie należy wyjąć wszystkie elementy ruchome, w które wyposażona jest nasza lodówka – półki, szuflady, pojemniki itd. Najlepiej odłożyć je bezpośrednio do zlewu lub wanny, gdzie będziemy mogli dokładnie je umyć.

 

Krok 2: pozbądźmy się resztek jedzenia


Za pomocą ręcznika kuchennego z pustej lodówki możemy wymieść wszystkie okruszki. Do czyszczenia wnętrza najlepiej użyć wody z dodatkiem octu (proporcja 1:1). Tak przygotowana mikstura w połączeniu z gąbką lub ściereczką pozwoli dokładnie wyczyścić urządzenie oraz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Pamiętajmy, aby następnie wszystko – także półki – wytrzeć do sucha.

 

Krok 3: świeża i pachnąca lodówka


Na koniec umieszczamy w lodówce wszystkie idealnie czyste elementy. Aby zachować jej świeżość na dłużej, wstawmy do niej niewielki pojemnik z sodą oczyszczoną, skórką od cytryny lub ziarnami kawy, które będą pochłaniać nieprzyjemne zapachy.

 

 

Idealnie czysty piekarnik

 

Resztki zaschniętego jedzenia czy tłuszcz osadzający się na ścianach i drabinkach piekarnika może skutkować nie tylko wydobywaniem się duszącego dymu i gorszą jakością przyrządzanych potraw, ale także jego szybszą eksploatacją.


PIEKARNIK DO ZABUDOWY FREGGIA OEME45W

 

PIEKARNIK DO ZABUDOWY FREGGIA OEME45B

 

O czystość piekarnika powinniśmy dbać regularnie, w czym pomaga np. system katalitycznego czyszczenia. Jeżeli nasze urządzenia go nie posiada, pamiętajmy, aby kilka razy w roku starannie je wyczyścić.

 

Krok 1


Zacznijmy od wyjęcia wszystkich blach i kratek oraz zdemontowania prowadnic teleskopowych i namoczenia ich w wodzie z płynem do mycia naczyń. Resztki jedzenia i spalenizny usuwamy za pomocą papierowego ręcznika, a wnętrze spryskujemy sprawdzonym środkiem do czyszczenia lub własnoręcznie przygotowaną pastą z sody oczyszczonej i gorącej wody (proporcja 1:1). Jeżeli piekarnik jest wyjątkowo brudny, możemy do niej dodać trochę soli oraz kilka łyżeczek octu lub płynu do mycia naczyń.

 

Krok 2


Po odczekaniu kilkunastu minut przystępujemy do czyszczenia, obowiązkowo w ochronnych rękawiczkach i usuwamy zalegający tłuszcz oraz spaleniznę. Następnie za pomocą wilgotnej ściereczki usuwamy resztę środków, które wykorzystaliśmy do czyszczenia i osuszamy piekarnik papierowym ręcznikiem.

 

Krok 3


Pamiętajmy również o blachach i kratkach, które przed umieszczeniem w piekarniku, należy dokładnie wytrzeć. Na zakończenie czyszczenia, a przed rozpoczęciem jego użytkowania, warto nastawić go na najwyższą temperatura na ok 15 minut, aby usunąć pozostałości zapachów pozostawionych przez środki do czyszczenia.

 

 

Nowe życie kuchennego okapu

 

Okap kuchenny jest szczególnie narażony na zanieczyszczenie. To w nim gromadzą się wszystkie opary tłuszczu unoszące się znad kuchenki, a także kurz, które mogą wpływać na jego mniej efektywne działanie.

Porządki zaczynamy od wyjęcia kratki z filtrem z okapu. W zależności od tego, jaki model urządzenia posiadamy, filtr należy umyć lub wymienić na nowy. Kratkę możemy spryskać specjalnym sprayem lub mieszanką wody i octu i pozostawić na ok 10 minut. Po tym czasie kratkę należy wyszorować gąbką lub włożyć do zmywarki.

 OKAP KUCHENNY FREGGIA CHCT5X

OKAP FREGGIA CHCT5X

 

 

Produkty FREGGIA dostępne są w wybranych salonach ze sprzętem AGD/RTV. Więcej informacji o asortymencie marki można znaleźć na stronie internetowej:  www.freggia.pl

Przeczytaj także: