1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 

Siedząc wraz z bliskimi przy wspólnym posiłku lub po prostu rozmawiając, dobrze jest odczuwać jak największy komfort tak, by nic niepotrzebnie nie burzyło naszego spokoju. Dlatego też zakup stołu do domu wymaga dobrze przemyślanej decyzji. Jaki stół wybierzemy, zależy od wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, by nie żałować wydanych pieniędzy.

 

 

Stół kojarzy się przede wszystkim z jadalnią czy salonem, jednak współcześnie coraz częściej widzimy inne rozwiązanie, jak kuchnia otwarta czy aneks, a centrum spotkań z rodziną czy znajomymi staje się stół kuchenny.

Wybierając stół, powinniśmy zatem wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Gdzie stół będzie zlokalizowany? Jakie będzie jego przeznaczenie? Z jakiego materiały powinien być wykonany? Wreszcie – jak dopasować stół do warunków pomieszczenia, w jakim ma się znajdować?

 

Wymiary stołu

 

Na początek trochę liczb. Stół jadalniany powinien spełniać kilka przyjętych norm, tak by zapewniać maksymalny komfort. Oczywiście, wiele zależy od naszych wymagań oraz warunków pomieszczenia, niemniej warto pamiętać o następujących wymiarach:
• 100 cm – minimum taką szerokość powinien mieć stół, przy którym zajmuje się miejsca z obu stron,
• 74-76 cm – tyle mniej więcej wynosi ogólnie przyjęta wysokość stołów, przy których spożywamy posiłki,
• 60x40 cm – tyle powinna wynosić przestrzeń na blacie stołu dla jednej osoby,
• 20 cm – przynajmniej taką szerokość powinien posiadać pas wolnej przestrzeni na środku stołu.

 

stol2

 

Wiadomo jednak, że nie zawsze będziemy sztywno trzymać się ogólnie przyjętych wymiarów. Lepszym pomysłem może być stosowanie się do kilku ogólnych zasad:
• Gdy siedzimy przy stole, powinniśmy bez przeszkód umieścić nogi pod stołem.
• Nogi powinny być rozstawione tak, byśmy nawet po maksymalnym dosunięciu krzesła odczuwali wygodę.
• Nogi osób siedzących naprzeciwko siebie nie powinny się stykać.

Osobną kwestią jest kształt stołu. Wybór mamy szeroki, najczęściej napotkamy stoły:


• Prostokątne
• Kwadratowe
• Owalne
• Okrągłe
• Narożne

Jeśli priorytet stanowi dla nas praktyczność, postawmy raczej na stół owalny lub okrągły. Dlaczego? Cóż, a zdarzyło się Wam lub komuś z Waszego otoczenia uderzyć o kant? Zapewniamy, że to nic przyjemnego. Dodatkowo, siedzenie naprzeciw siebie na planie okręgu nieco ułatwia kontakt w grupie.

Z drugiej strony, nasza kuchnia czy salon może mieć taki układ, że najlepiej będzie pasował stół przysunięty do ściany. Wtedy pozostaje zdecydować się na opcję prostokątną, kwadratową lub narożną i… uważać.

 

Materiał

 

Gdy znamy już wielkość oraz kształt naszego wymarzonego stołu, można spokojnie usiąść i zastanowić się nad równie ważną kwestią materiału, z jakiego będzie wykonany. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ od tego zależeć będzie nie tylko trwałość stołu, ale także… stan naszego portfela.

Na rynku znajdziemy stoły wykonane z:
• litego drewna
• płyty wiórowej
• płyty pilśniowej
• płyty stolarskiej
• metalu

Jeśli na pierwszym miejscu stawiamy trwałość, to odpowiedzią na nasze potrzeby może się okazać stół z litego drewna. Niemniej nastawmy się na spory rozrzut cenowy w zależności od rodzaju drewna. Tańszą i mniej wytrzymałą opcją będzie sosna, ale już dąb, orzech czy buk to zarówno lepsza trwałość, jak i wyższa cena. Fanów materiałów bardziej egzotycznych przestrzegamy przed tanimi chińskimi podróbkami, na które łatwo się naciąć.

 

stol3

 

Niska cena oraz niewielka waga to zaleta stołów wykonanych z płyty wiórowej. Niestety, coś za coś. Takie rozwiązanie wiąże się z dość średnią jakością. Nieco trwalszą alternatywą są stoły z płyty pilśniowej. Jej lepsza jakość wynika z bardziej rozdrobnionego materiału. Zaletą stołu z płyty pilśniowej jest łatwość utrzymania w czystości.

Główne zalety płyty stolarskiej to atrakcyjna cena oraz jednolity kolor, za to nieco mniejsza trwałość. Z kolei stoły metalowe to raczej rozwiązanie przeznaczone jako meble ogrodowe, tudzież stoliki kawowe. Jeśli decydujemy się na taką opcję, pamiętajmy, by powłoka była chromowana. Ciekawą opcję stanowią stoły medalowe ze szklanym blatem.

Wraz z materiałem w parze idzie powłoka, która również ma wpływ na trwałość. Numerem jeden pod tym względem jest wykonany z drewnianej sklejki fornir. Nieco gorszą jakościowo alternatywą będzie laminat, czyli sztuczna okleina. Najtańsza ale i gorsza pod względem jakości opcja to lakier. Możemy natknąć się na lakier wodny jak i bardziej odporny lakier akrylowy.
A skoro o akrylu mowa, to stoły medalowe pokrywa się zwykle farbą z tego materiału.

 

Krzesła

 

Nierozłącznie związane ze stołem, powinny mieć siedzisko umiejscowione w granicach 30 cm poniżej blatu, by zapewnić osobie siedzącej należyty komfort. Do przemyślenia pozostają kwestie rodzaju siedziska oraz wysokości oparć.
Bez wątpienia wygodniej siedzi się na powierzchni tapicerowanej, jednak może to być nieco mniej praktyczne, niosąc ryzyko szybszego zużycia czy ubrudzenia. Z kolei twarde siedziska nie zapewniają takiego samego komfortu. Kompromisem może być więc po prostu zakup miękkich poduszek.

 

stol4

 


Z kolei z oparciami dylemat jest taki, że im wyższe, tym wygodniejsze dla osoby siedzącej, ale za to zmniejszające pomieszczenie optycznie. Tutaj należy więc znaleźć dla siebie złoty środek.
Ryzykowną sprawą są podłokietniki. Na pierwszy rzut oka, to wygodna opcja, ale upewnijmy się, że mamy wystarczająco przestrzeni na takie rozwiązanie.

 

Podsumowanie

 

Wybór stołu to ważna decyzja, ponieważ nieroztropny zakup może nas sporo kosztować zarówno pod względem finansowym, jak i jeśli chodzi o komfort użytkowania. Warto więc dobrze przemyśleć sprawę, biorąc pod uwagę nasze wymagania, warunki pomieszczenia oraz lokalizację stołu. Jednak przygotowując się odpowiednio do tego zadania, powinniśmy znaleźć złoty środek między aspektami praktycznymi i estetycznymi.

Przeczytaj także: