1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 

 

Kiedy znajdziemy już najbardziej odpowiadający nam sposób parzenia kawy, warto poświecić chwilę, aby dowiedzieć się czegoś o równie ważnym urządzeniu jakim jest młynek do mielenia kawy.

Oczywiście w sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych, zmielonych kaw, jednak należy wiedzieć, że:

  • po pierwsze zmielona kawa bardzo szybko traci aromat (co ma ogromny wpływ na jej smak, najlepiej więc mielić kawę tu przed parzeniem),
  • po drugie każdy rodzaj parzenia kawy wymaga innego stopnia zmielenia.

Jakie są rodzaje młynków do kawy?

Młynki do mielenia dzielimy na :

  • Młynki ręczne żarnowe
  • Młynki elektryczne żarnowe
  • Młynki elektryczne nożowe ( udarowe, ostrzowe)

Jak działa młynek ręczny?

Młynek ręczny, kiedyś bardzo popularny to wolnoobrotowe urządzenie, w którym żarna są napędzane za pomocą kolby. W takim młynku możemy regulować grubość mielenia. Dodatkową zaletą jest to, że taki młynek nie ogrzewa kawy i równo ją mieli, przez co kawa nie traci tak szybko aromatu. Taki młynek rozciera kawę i nie wytwarza dużo pyłu kawowego, jest wiec dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy uzyskać dobrze zmieloną kawę. Na rynku występuje duża gama młynków ręcznych od takich stylizowanych na dawne w stylu vintage , po nowoczesny wygląd.

Jest to niewątpliwie świetne rozwiązanie dla koneserów kawy. Należy jednak pamiętać, że młynek ręczny mieli kawę dość powoli, co trzeba brać pod uwagę w przypadku gdy mamy mało czasu, gdy chcemy jednorazowo przyrządzić więcej kaw, lub zwyczajnie nie chce nam się spędzać dużo czasu na mieleniu kawy. Należy również pamiętać, że nie każdy młynek ręczny zmieli nam kawę bardzo drobno, co ma znaczenie w przypadku espresso. Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo tanie i warte uwagi.

Dla tych, którzy chcą cieszyć się wspaniałym aromatem świeżo zmielonej kawy, ale nie chcą mielić kawy ręcznie świetnym wyborem jest młynek żarnowy elektryczny.

 mlynek reczny drewniany młynk reczny

 

 

Jak działa młynek elektryczny żarnowy?                  

Młynek żarnowy automatyczny, działa podobnie jak ręczny, z tym, że urządzenie wykonuje za nas całą pracę. Posiada regulację grubości mielenia i potrafi zmielić kawę bardzo drobno. Urządzenie mieli kawę bardzo szybko, co jest ważne jeśli zależy nam na czasie, lub gdy chcemy przyrządzić jednorazowo więcej kaw. W niektórych modelach jest możliwość mielenia kawy wprost do kolby. Taki młynek posiada właściwie tylko jedna wadą a mianowicie cenę. Znam jednak wiele osób, które uważają, że lepiej kupić tańszy ekspres a nie oszczędzać na młynku, niż odwrotnie.

Jeśli jednak chcemy znaleźć tańsze rozwiązanie, do tego nie chcemy mieć młynka ręcznego pozostaje nam młynek elektryczny nożowy.

 młynekz żarnowy2

Jak działa młynek nożowy?

Młynek nożowy jest chyba najpopularniejszym młynkiem występującym w naszych domach. Posiada on specjalne ostrza, które rozcinają kawę, wytwarzając przy okazji dużo pyłu kawowego ( co może zapychać nam ekspres) i powodując ogrzanie kawy. Wpływa to niekorzystnie na aromat i tym samym jakość przyrządzanego naparu. Dodatkowo taki młynek nie ma regulacji mielenia i rozcina ziarna nierównomiernie.

Tak na prawdę najlepiej będzie nam on służył do rozdrabniania orzechów, czy robienia cukru pudru a nie mielenia kawy.

 młynek nożowy

 

Ile kosztuje młynek do kawy?

  • Młynek żarnowy ręczny można kupić już od 30 zł jednak dobrej klasy młynek ręczny może kosztować od 200 zł do nawet 400zł
  • Młynek żarnowy elektryczny automatyczny to koszt minimum 150 zł do nawet paru tysięcy zł.
  • Młynek nożowy kosztuje od 50 zł do 150zł

 

Czy warto kupić młynek do kawy i jaki młynek wybrać?

Niezależnie jaką opcję wybierzemy, zakup młynka zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ nawet świetnej jakości kawa, ale kupiona już zmielona nigdy nie będzie tak dobra jak tak zmielona tuż przed parzeniem. Wybór młynka trzeba dopasować do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli zależy nam na jakości picia kawy najlepszym rozwiązaniem jest młynek żarnowy: ręczny jeśli nie przeszkadza mam długość czasu mielenia lub automatyczny. Najmniej wartym uwagi jest młynek udarowy.

Ja ze swojej strony polecam młynek żarnowy automatyczny. Swój posiadam już ok 3 lata i do tej pory mnie nie zawiódł. Kosztował ok 250 zł i mimo kilku wad spisuje się bardzo dobrze. W przyszłości pomyślę nad młynkiem bardziej profesjonalnym, z wyższej półki cenowej.

Wybór młynka to decyzja, która może wydawać się błaha, jednak kto z kawy mielonej gotowej przerzuci się na kawę mieloną bezpośrednio przed parzeniem, ten wyczuję różnicę i zobaczy potrzebę zakupu młynka. Należy również pamiętać aby nie mielić kawy na zapas bo kawa bardzo szybko traci swój aromat, co wpływa na jej smak.

 

Zobacz ranking najlepszych młynków do kawy w Polsce

Przeczytaj także: