3.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 3.88 (4 głosów)

 

Dobór oświetlenia to bardzo ważny krok w procesie aranżacji kuchni, w której spędzamy mnóstwo czasu każdego dnia. Komfort pracy podczas przygotowywania posiłków jak innych czynności kuchennych to podstawa, ale nie zapominajmy, że należycie dobrane lampy najzwyczajniej uprzyjemnią nam czas spędzany w tym pomieszczeniu oraz zapewnią odpowiedni klimat. Jednak wybór oświetlenia to coś więcej, aniżeli tylko zakup głównej lampy na sufit.

 

 

Oświetlenie w kuchni spełnia różne funkcje i w zależności od jego przeznaczenia, inaczej je będziemy dobierać. Oświetlenie główne to bardzo istotne źródło światła, jednak nie spełni ono wszystkich ważnych funkcji. Do poszczególnych stref roboczych musimy szukać osobnych rozwiązań, w zależności od ich konkretnego przeznaczenia.

 

Oświetlenie ogólne

 

Zwykle w formie lampy umieszczonej na suficie w centrum kuchni, żyrandola, plafonu, tudzież listwy halogenowej, oświetlenie ogólne ma za zadanie padać równomiernie na wszystkie urządzenia czy meble w pomieszczeniu. Światło w tym przypadku nie musi być szczególnie jasne, ale powinno być rozproszone.

 

swiatlo4

 

Oświetlenie ogólne, choć pełni pewną rolę, to jednak posiada szereg wad. Przede wszystkim, ze względu na pobieranie sporej ilości energii, jest kosztowne. Niestety, nie idzie to w parze z efektywnością. Strefy robocze, jak blat kuchenny czy różne zakamarki, mogą być za słabo oświetlone, przeszkadzać nam mogą również cienie. Pewnym wyjście z sytuacji jest zastosowanie światła odbitego: kierowanego na sufit, tak że po odbiciu pada rozproszone na pomieszczenie. Pomaga to rozprawić się z cieniami, jednak nie zmienia faktu, iż nadal potrzebujemy zadbać o oświetlenie dodatkowe.

 

Oświetlenie miejscowe

 

W przeciwieństwie do oświetlenia ogólnego, powinno być skupione. Pełni ważną rolę, ponieważ oświetla poszczególne strefy robocze. Oświetlenie miejscowe jest włączane oraz wyłączane niezależnie od ogólnego, a przy tym jaśniejsze. Wśród głównych stref wymagających doświetlenia, warto wyróżnić:

  • stół kuchenny
  • blaty
  • szafki

W przypadku oświetlenia stołu kuchennego mamy do wyboru trzy popularne opcje - najprostszym rozwiązaniem jest po prostu zamontowanie wiszącej nad stołem lampy z kloszem, która nie będzie oślepiać siedzących wokół osób. Druga możliwość, przeznaczona głównie do małych kuchni, to zawieszenie kinkietu. Z kolei w przypadku wysp kuchennych, warto rozważyć obniżenie sufitu oraz zamontowanie świateł halogenowych.

 

swiatlo3

 

Odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego to absolutna podstawa. To tu wykonujemy przecież większość czynności. Ważne, by powierzchnia blatu była oświetlona równomiernie. Popularnym sposobem jest wykorzystanie wiszących nad blatem szafek. Instalujemy wówczas od ich spodu żarówki halogenowe, lub świetlówki liniowe. Warto pamiętać, że jeśli instalujemy pojedyncze źródło światła, to by nie znajdowało się zbyt nisko, ponieważ oświetli wtedy jedynie część blatu.

W przypadku szafek kuchennych, oświetlamy przede wszystkim wnętrze, choć lampy mogą pełnić także funkcję dekoracyjną. Ciekawe rozwiązanie stanowią taśmy LED, które estetycznie się prezentują, a przy tym są energooszczędne. Alternatywę są z kolei halogenowe lampki.

 

Oświetlenie dekoracyjne

 

Nie pełni żadnej praktycznej funkcji, ale może dodać pomieszczeniu klimatu i zapewnić ciekawą estetykę. Zwłaszcza oświetlenie podszafkowe świetnie się do tego nadaje. Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlenie szklanych frontów, jeśli takowe posiadamy. W tym przypadku, wykorzystuje się taśmy LED, które z kolei ładnie prezentować się będą umieszczone wzdłuż szafek lub drzwiczek.

 

swiatlo5

 

Najczęstsze błędy

 

Rozpisaliśmy się o tym, co robić, teraz krótko, czego unikać. Przede wszystkim, unikajmy przesytu. Zbyt duża ilość lamp zepsuje efekt. Uważajmy zwłaszcza w przypadku, gdy posiadamy w kuchni meble na wysoki połysk, odbijający światło. Łatwo wtedy o doprowadzenie do sytuacji, gdy światło będzie zbyt jasne, co tylko utrudni wykonywanie kuchennych czynności.

 

Podsumowanie

 

Właściwy dobór oświetlenia do kuchni jest bardzo ważny przede wszystkim dla komfortu wykonywania codziennych czynności. Często skupiamy się w pierwszej kolejności na oświetleniu ogólnym, ważne jest jednak, by pamiętać także o pozostałych źródłach światła, które są potrzebne w poszczególnych strefach roboczych. Niewłaściwa aranżacja, przesadzenie z ilością lamp lub zlekceważenie kwestii oświetlenia którejś ze stref, może bardzo uprzykrzyć codzienne kuchenne czynności. Poza czystą funkcjonalnością, oświetlenie w kuchni wpływa znacząco na ogólną estetykę pomieszczenia, a poszczególne lampy mogą stanowić ciekawe dekoracje.

Przeczytaj także: