5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)

 

Dziś mam dla Was test odkurzacza automatycznego Philips FC8774/01. Urządzenie testuję od około 2 tygodni. Odkurzacze automatyczne to stosunkowo nowa forma odkurzaczy na naszym rynku. Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie widziałam robota sprzątającego w mieszkaniu, więc tak naprawdę nie wiedziałam czego się spodziewać.

Ponieważ uwielbiam testowanie sprzętu AGD bardzo się cieszę, że mam możliwość sprawdzenia na własnej podłodze jak działa robot sprzątający.

Przejdźmy zatem do konkretów.

 

Co czyści odkurzacz automatyczny ?


Odkurzacz automatyczny Philips jest wyposażony w funkcje, dzięki którym doskonale nadaje się do czyszczenia domowych podłóg. Przeznaczony jest szczególnie do czyszczenia twardych powierzchni  takich jak podłogi drewniane, panele, płytki. Radzi sobie również z wykładzinami czy dywanami z krótkim włosiem.

 

odkurzacz automatyczny zestaw

 

 

W jaki sposób odkurzacz czyści podłogi?


Odkurzacz Philips ma 2-stopniowy system czyszczenia
• Posiada 2 boczne szczotki, które sprzątają w rogach i przy ścianach,
• Siła ssania odkurzacza zbiera luźny brud i przez otwór ssący przenosi go do pojemnika na kurz.


Robot sprzątający jest wyposażony w 4 schematy odkurzania
• Schematy litery z
• Schemat losowy
• Schemat odkurzania przy ścianach
• Schemat odkurzania punktowego


Odkurzacz sprząta automatycznie według tych schematów. Dostosowuje je do stopnia zabrudzenia powierzchni. Możemy jednak każdy tryb czyszczenia wybrać samodzielnie, za pomocą dołączonego pilota.

 

robot automatyczny

robot sprzatajacy philips
Odkurzacz posiada czujniki spadku poziomu powierzchni, dzięki czemu nie spadnie nam ze schodów (sprawdzone przeze mnie na klatce schodowej:)).

 

W jaki sposób ładować odkurzacz Philips?


Odkurzacz Philips wymaga ładowania akumulatora. Można to zrobić na 2 sposoby.
• Przez bezpośrednie podłączenie do sieci elektrycznej
• Poprzez stację dokującą

 

stacja dokujaca
Przed pierwszym użyciem należy najpierw naładować odkurzacz. Całkowity czas ładowania to około 4 godz. Czas pracy w pełni naładowanego akumulatora to mniej więcej 100 min.
Jeśli odkurzacz wyruszył na sprzątanie ze stacji dokującej, to po zakończonej pracy wróci w to samo miejsce (służy temu przycisk na pilocie oznaczony symbolem dom). Najlepiej jeśli odkurzacz cały czas jest ładowany przez stację dokującą i stoi w widocznym miejscu, ponieważ bardzo ułatwia to pracę.

 

Przydatne funkcje odkurzacza automatycznego Philips

  • Przycisk 24 znajdujący się na stacji dokującej, dzięki któremu odkurzacz będzie sam się uruchamiał co 24 godziny, jeśli będzie bliski rozładowania sam wróci do stacji dokującej.
  • Przycisk akumulator naładowany i uruchom, to przycisk po włączeniu którego, odkurzacz uruchomi się po pełnym naładowaniu.

 

Czyszczenie odkurzacza


Odkurzacz automatyczny wymaga czyszczenia pojemnika na kurz najlepiej po każdym odkurzaniu. Pojemnik jest dość mały, ale to zrozumiałe biorąc pod uwagę wymiary odkurzacza. Odkurzacz posiada zwykły filtr, który również trzeba czyścić. Pozostałe elementy odkurzacza również wymagają czyszczenia od czasu do czasu. Najlepiej za pomocą małej szczoteczki i miękkiej ściereczki.

 

zbiornik na kurz

philips robot sprzatajacy

Części wymienne


Części wymienne takie jak filtr czy szczotki boczne należy wymieniać w przypadku zużycia (jak często nie jestem w stanie określić, ponieważ zbyt krótko użytkuję odkurzacz).
Części wymienne możemy kupić na stronie producenta lub w wybranych sklepach z AGD . Ich koszt to jakieś 70 zł.

 

Cena


Odkurzacz automatyczny Philips kosztuje około 1500 zł.

 

 

Zalety i wady odkurzacza automatycznego Philpis


Zalety
Sam sprząta
Ładny design
Łatwość obsługi
Pilot zdalnego sterowania
Stacja dokująca
Funkcja 24 godziny
Dokładne sprzątanie
W miarę cichy
Różne tryby sprzątania
Możliwość wyboru trybu sprzątania
Czyści pod niskimi meblami
Sam wraca do stacji dokującej
Czujniki zapobiegające spadaniu ze schodów
Czujniki umożliwiające unikanie przeszkód
Długie szczotki
4 kołowy system jazdy umożliwiający odkurzaczowi pokonywanie niskich progów
Odkurzacz jest bardzo lekki
Zajmuje mało miejsca

 

Wady
Wysoka cena w stosunku do tradycyjnego odkurzacza
Mimo wszystko trzeba kontrolować pracę odkurzacza
Nie ma możliwości odkurzania listew i małych zakamarków, kanapy
Małe dzieci sią go boją;) ( sprawdzone na 2,5-letniej siostrzenicy)
Trochę obija się o meble

 

Odkurzacz automatyczny Philips a tradycyjny odkurzacz


Odkurzacz automatyczny Philips to mój pierwszy tego typu sprzęt, dlatego też nie mam porównania z podobnymi robotami sprzątającymi. Jeśli chodzi o porównanie do tradycyjnego odkurzacza to posiada on zarówno plusy jak i minusy.

 

odkurzacz automatyczny                                                           odkurzacz tradycyjny
sam sprząta                                                                                  wymaga pracy osoby sprzątającej
jest lekki                                                                                       jest dość ciężki
jest mały                                                                                      zajmuje sporo miejsca
świetnie sprząta pod niskimi meblami                                              nie radzi sobie ze sprzątaniem pod meblami
nie ma kabla                                                                                 posiada kabel
cena jest wysoka                                                                           można kupić w dużo niższej cenie
nie odkurza listew i małych zakamarków                                          świetnie sprząta listwy i małe zakamarki
problem z odkurzaniem schodów                                                     można odkurzać schody

 

 

Odkurzacz automatyczny Philips moja opinia


Odkurzacz automatyczny świetnie sprawdza się na dużych powierzchniach, najlepiej gładkich. Ponieważ nie posiadam dużych dywanów, ale sporo przestrzeni, robot sprzątający miał szanse się wykazać. Mimo iż jest to urządzenie w pełni automatyczne, moim zdaniem kontrola człowieka jest potrzebna podczas sprzątania. Bardzo podoba mi się opcja pilota i możliwość ustawiania różnego trybu sprzątającego. Robot sprząta dość długo, ale dzięki temu podłogi są naprawdę czyste. Świetnie poradził sobie z odkurzeniem miejsca pod łóżkiem. Wreszcie jest tam czysto:) Odkurzacz pracuje w miarę cicho, więc nikomu nie przeszkadza, kiedy jest włączony. Odkurzacz bez problemu radzi sobie z niskimi progami. Ponieważ nie posiadam schodów, test czujnika spadku poziomu powierzchni, przeprowadzałam na klatce schodowej. Odkurzacz poradził sobie doskonale. Szkoda tylko, ze nie odkurza schodów:(
Minusem jest też to, że odkurzacz Philips nie poradzi sobie w małych zakamarkach i listwach, szafkach, tam niestety musimy użyć tradycyjnego odkurzacza. Dlatego myślę, że robot sprzątający nie zastąpi tradycyjnego odkurzacza, natomiast w codziennym sprzątaniu dużych powierzchni radzi sobie dużo lepiej. Myślę, że problemem może być też cena, chociaż jak na odkurzacz automatyczny cena nie jest tak bardzo wysoka. Tego typu odkurzacz to świetne rozwiązanie do dużych mieszkań, gładkich powierzchni,  dla osób, które mają małe dzieci, zwierzęta, osób, które z różnych przyczyn nie mogą same sprzątać, osób, które nie lubią odkurzania, ale dużo odkurzają. Ja bardzo polubiłam mojego robota i mimo wad nie chce się już z nim rozstawać.

Przeczytaj także: