3.3333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 3.33 (3 głosów)

 

Pozornie nieistotna kwestia, a w rzeczywistości ważny element aranżacji wnętrza mieszkania, wybór między żaluzjami a roletami sprowadza się nie tylko do kwestii ochrony przed nasłonecznieniem oraz nagrzaniem pomieszczeń, ale także ma spore znaczenie dla ogólnej estetyki naszych czterech ścian. Zanim podejmiemy tę ważną decyzję, poznajmy plusy i minusy obydwu rozwiązań.

 

 

Zarówno rolety jak i żaluzje na tyle zdominowały rynek, że klasyczne firanki powoli odchodzą już do lamusa. Nic dziwnego, oferują one praktyczną ochronę przed promieniami słonecznymi, jednocześnie dając szerokie możliwości aranżacyjne. Umiejętny wybór żaluzji lub rolet może stanowić ciekawy element dekoracyjny, który doda pokojowi stylu.

 

rolety1

 

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć te rozwiązania, stawiając na firany i uzupełniając je żaluzjami lub roletami. To nie jedyne podobieństwo między obiema opcjami - zarówno żaluzje jak i rolety cechują się dużą paletą dostępnych kolorów i można je dopasować do okien o różnych rozmiarach czy kształtach. No dobrze, ale skoro tyle tu cech wspólnych, to o co całe zamieszanie? Otóż, żaluzje oraz rolety, choć pełnią podobne funkcje, różnią się pod wieloma względami. Warto więc przyjrzeć się dokładniej każdemu rozwiązaniu z osobna, by następnie lepiej dopasować je do naszych potrzeb.

 

Żaluzje kontra rolety - podstawowe informacje

 

Co powinniśmy wiedzieć o żaluzjach? Przede wszystkim to, iż na rynku możemy napotkać kilka rodzajów, w tym:

  • żaluzje drewniane
  • żaluzje aluminiowe
  • żaluzje pilsowane

Żaluzje drewniane spotkamy przede wszystkim w pomieszczeniach utrzymanych w stylu retro, zwłaszcza w przypadku sporych przestrzeni z małymi oknami. Żaluzje aluminiowe z kolei to lepsza opcja w przypadku, gdy bardziej interesuje nas styl nowoczesny. Sprawiają wrażenie optycznie lżejszych oraz skutecznie odbijają światło. Nowością na rynku są żaluzje plisowane, które posiadają wiele praktycznych zalet, łącząc niejako mocne strony żaluzji z roletami. Pozwalają na zasłonięcie wybranego fragmentu okna, są łatwe do utrzymania w czystości i proste w montażu.

 

zaluzje2

 

Warto wspomnieć również o tym, iż do wyboru mamy żaluzje poziome oraz pionowe. Częściej w mieszkaniach stosuje się to drugie rozwiązanie, choć jeśli mamy taką wizję, to możemy także postawić na opcję pionową, zwłaszcza, jeśli preferujemy żaluzje z drewna.

Rolety dzielimy przede wszystkim na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Każdy z tych rodzajów dzieli się na kilka kolejnych podtypów. Rolety wewnętrzne wykonuje się z takich materiałów, jak bawełna, poliester, jedwab, a nawet włókna szklane. Standardowym rozwiązaniem wśród rolet wewnętrznych są klasyczne wolnowiszące - montowane na suficie lub ścianie, cechują się przede wszystkim funkcjonalnością oraz przystępną ceną. Jeśli chcemy zasłonić jedynie poszczególne szyby, a nie całe okna, stawiamy na rolety mini. Modnym ostatnio rozwiązaniem są rolety plisowane. Połączeniem zalet firanek oraz rolet są z kolei rolety rzymskie. Na rynku znajdziemy również takie opcje, jak rolety bambusowe czy dachowe.

Wśród rolet zewnętrznych, do wyboru mamy naokienne (montowane na ramie okna), natynkowe (na murze lub we wnęce okiennej) oraz podtynkowe (przylegające do okna).

Ciekawą opcję stanowią rolety dzień-noc, które pozwalają na częściowe rozproszenie światła (gdy pasy na przemian blokują oraz przepuszczają promienie słoneczne) lub też - po całkowitym zwinięciu - całkowicie ich nie dopuszczają.

 

rolety2

 

Żaluzje kontra rolety - plusy i minuty

 

Porównania warto dokonać pod kilkoma podstawowymi względami, takimi jak:

  • Temperatura pomieszczenia
  • Wygląd wnętrza
  • Utrzymanie w czystości
  • Koszty

Przede wszystkim, jeśli chcemy uzyskać efektywną izolację termiczną, jakiej nie zapewniają same szyby, to szukajmy rolet lub żaluzji zewnętrznych. Jeśli chodzi o wewnętrzne, to dobrym rozwiązaniem okażą się żaluzje drewniane, które lepiej ograniczają przenoszenie ciepła w porównania do swoich aluminiowych odpowiedników. Z kolei w przypadku rolet, rozważmy te wykonane z folii refleksyjnej, które dadzą podobny efekt, zapewniając przy tym przeźroczystość. Wśród zalet żaluzji wymienić można także możliwość regulacji stopnia nasłonecznienia.

 

zaluzje3

 

Jeśli chodzi o wystrój wnętrza, to zarówno w przypadku rolet jak i żaluzji mamy szeroki wybór, dlatego w gruncie rzeczy wszystko zależy od preferowanego przez nas stylu. Rolety doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie rolet z fotograficznym nadrukiem. Z kolei rolety rzymskie to odpowiedni element dekoracyjny do klasycznych. eleganckich pomieszczeń.

Nie jest jednak powiedziane, iż do nowoczesnego stylu nie mogą pasować także i żaluzje. Warte rozważenia są np. żaluzje skórzane, dostępne w wielu kolorach. Najbardziej popularne pozostają jednak żaluzje drewniane oraz aluminiowe. W wielu przypadkach odpowiednio dopasowaną do stylu pomieszczenia opcję znajdziemy zarówno wśród żaluzji jak i rolet. Przykładem może być styl nowoczesny (rolety lub stalowe żaluzje) czy też eko (rolety z włókna kokosowego bądź drewniane żaluzje).

Niestety, żaluzje nie są zbyt wygodne w czyszczeniu. Aby zrobić to dokładnie, trzeba poświęcić na tę czynność sporo czasu, demontując żaluzje oraz myjąc w wodzie z detergentem. W przeciwnym razie, trudno będzie dokładnie usunąć gromadzący się kurz, co może oznaczać istotną niedogodność dla alergików. Rolety generalnie znacznie łatwiej utrzymać w czystości.

 

rolety3

 

Na koniec zostawiamy kwestią kosztów. Cóż, ceny są bardzo zróżnicowane. Najogólniej rzecz biorąc, tańszym rozwiązaniem - zarówno wśród rolet jak i żaluzji - są te sterowane ręcznie. Jeśli interesują nas bardziej zaawansowane modele (np. podnoszone i opuszczane elektrycznie), to musimy sięgnąć głębiej do portfela.

 

Żaluzje kontra rolety - werdykt

 

Mnogość rozwiązań utrudnia jednoznaczne wartościowanie obydwu omawianych rozwiązań. Tak naprawdę, bardzo wiele zależy od cech pomieszczenia, stylu, wielkości okien itp. Czasem lepszym wyjściem okażą się rolety, czasem żaluzje, choć w wielu przypadkach znajdziemy odpowiednie rozwiązanie wśród poszczególnych rodzajów obydwu opcji, nie musimy się więc zazwyczaj martwić, że np. do posiadanego stylu pokoju pasują żaluzje, podczas gdy my jesteśmy fanami rolet. Niemniej, w pewnych sytuacjach, dane rozwiązanie może nie być dla nas odpowiednie, jak np. w przypadku gromadzących kurz żaluzji oraz domowników cierpiących na alergię.

Przeczytaj także: