5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)

 

Czasy, gdy suszarka do włosów była prostym urządzeniem z jedną konkretną funkcją dawno minęły. Współczesne modele oferują masę przydatnych rozwiązań, wykorzystywanych nie tylko do suszenia, ale także stylizacji oraz modelowania włosów. Wszystko to oznacza, że zakup suszarki może stanowić nie lada wyzwanie. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?


Na początek należy przede wszystkim ustalić, czego w zasadzie potrzebujemy. Jak często chcemy używać suszarki? Jakie mamy włosy? Długość, grubość, gęstość – wszystko to ma znaczenie przy wyborze optymalnie dopasowanego do nas modelu.
Osobom z krótkimi oraz podatnymi na modelowanie włosami, powinna wystarczyć mała suszarka. Długie włosy oraz częste suszenie to już powody, dla których lepszym pomysłem może okazać się większa suszarka. Mnogość funkcji, większe możliwości oraz bogaty wybór nasadek pomogą lepiej i szybciej ułożyć włosy.
Osobnym rozwiązaniem jest suszarka turystyczna. Małe, podręczne urządzenie, które możemy ze sobą wziąć niemal wszędzie. Przydatna opcja, jeśli często jesteśmy w rozjazdach lub np. chodzimy na basen. Na dłuższą metę nie zastąpi nam jednak większej suszarki.

 

Budowa suszarki

 

Skoro wiemy już mniej więcej, jakiego rodzaju suszarki potrzebujemy, to możemy przyjrzeć się ich budowie. Zwróćmy uwagę na takie elementy, jak:

  • Uchwyt
  • Filtr ochronny
  • Powłoki
  • Kabel
  • Przełącznik napięcia

Warto zwrócić uwagę na to, czy suszarka posiada antypoślizgowy uchwyt. Urządzenie wygodniej się wtedy trzyma, a ryzyko, że wyśliźnie nam się z dłoni jest mniejsze. Coraz więcej producentów stosuje takie rozwiązanie. Jeśli często podróżujemy, przydatnym udogodnieniem będzie także składana rączka. Suszarkę łatwiej wtedy zmieścić w bagażu.
Filtr ochronny w suszarce to nic innego, jak siatka, której celem jest zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń, które w przeciwnym razie mogłyby się dostać do silnika, powodując, w skrajnych przypadkach, nawet przepalenie urządzenia.
Coraz więcej modeli suszarek wyposażonych jest w specjalne powłoki ceramiczne oraz turmalinowe, które zmniejszają ryzyko uszkodzenia włosów podczas pracy urządzenia.
Przed zakupem suszarki upewnijmy się, że długość kabla wybranego urządzenia będzie dla nas wystarczająca. Osobnym udogodnieniem może się okazać opcja chowania kabla do wnętrza rączki. Nie trzeba go wtedy zwijać czy owijać wokół suszarki, ryzykując uszkodzenie, a przy tym tracąc czas i… nerwy.
Ostatnia kwestia, to przełącznik napięcia. Zwróćmy uwagę na tę opcję, jeśli zdarza nam się podróżować za granicę. W niektórych krajach bowiem używa się prądu pod innym napięciem, niż w Polsce. Obecność przełącznika umożliwi nam korzystanie z urządzenia bez względu na to, w jakim miejscu będziemy się znajdować.

 

suszarka1

 

Parametry suszarki

 

Podejmując decyzję o zakupie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry suszarki:

  • Moc
  • Regulacja temperatury
  • Siła nawiewu
  • Jonizacja powietrza

Im wyższa moc urządzenia, tym większa szybkość suszenia włosów. A im krócej suszymy włosy, tym lepiej dla ich kondycji. Dlaczego? Otóż, gorący nawiew może powodować przesuszanie oraz matowienie włosów.
Nie zawsze jednak powinniśmy ślepo stawiać na najwyższą moc. Co prawda, na rynku możemy znaleźć urządzenia o mocy nawet 2300W, w przypadku krótkich włosów, w zupełności powinno wystarczyć ok. 1000-1400W. Co innego gdy mówimy o długich oraz gęstych włosów. Wtedy faktycznie warto rozważyć zakup suszarki o wyższej mocy.
Ważnym parametrem jest także możliwość regulacji temperatury. Większość suszarek, choć niestety nie wszystkie, posiadają taką możliwość. Dzięki temu, w zależności od potrzeb oraz kondycji naszych włosów, możemy zmieniać temperaturę nawiewu. Niektóre urządzenia mają także opcję uruchamiania zimnego nawiewu, przydatną gdy naszym celem jest utrwalenie fryzury.
Kolejna sprawa to siła nawiewu. Podobnie jak w przypadku temperatury, i tu przydatna może się okazać możliwość regulacji. Czasem odpowiednia może się okazać maksymalna prędkość (w przypadku, gdy mamy mokre włosy), czasem mniejsza – np. gdy chcemy jedynie podsuszyć lub wymodelować fryzurę.
Wreszcie – funkcja jonizacji powietrza sprawi, że nasze włosy będą bardziej błyszczące oraz gładsze. Wszystko dzięki generowaniu jonów ujemnych, które neutralizują gromadzące się podczas suszenia jony dodatnie.

 

Dodatkowe wyposażenie

 

Na koniec, warto przyjrzeć się dodatkowym elementom, które mogą stanowić pewne udogodnienie w procesie suszenia i modelowania włosów.
A skoro o modelowaniu mowa, to na wyposażeniu suszarek znajdziemy specjalne nasadki służące temu celowi. I tak, koncentrator to najczęściej spotykana nakładka, której zadaniem jest skupienie strumienia powietrza. W ten sposób można skierować go na konkretne pasma włosów.
Dodatkowo, możemy spotkać także suszarki z dyfuzorem, który uniesie włosy lub nada im objętość, jak również z nakładkami prostującymi włosy lub też formującymi loki.

 

suszarka3

 

Podsumowanie

 

Ostateczna decyzja zależy w gruncie rzeczy od naszych potrzeb. Dla osób z dłuższymi włosami, które zamierzają je dodatkowo układać czy stylizować, bardziej wszechstronne suszarki z mnogością funkcji oraz dodatkowymi nasadkami mogą okazać się dobrym pomysłem. Jednak mniejsze i prostsze urządzenia również znajdują swoje zastosowanie, także jeśli mamy krótkie włosy nie wymagające dodatkowej stylizacji, spokojnie możemy postawić na mniej skomplikowane rozwiązanie.

Przeczytaj także: