1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

Zmywarka do zabudowy SMV40D90EU firmy Bosch to urządzenie, które zostało wyposażone w funkcje, które powinny spełnić oczekiwania każdego użytkownika. Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, zmywarka działa wyjątkowo cicho, a po skończonym procesie zmywania naczynia są czyste i lśniące. Poniżej przedstawiamy opis poszczególnych opcji i funkcji, a także opinie na temat jakości urządzenia.

Zmywarka SMV40D90EU przeznaczona jest do całkowitej zabudowy, dzięki czemu urządzenie wpasowuje się w design kuchni czy innego pomieszczenia, w którym się znajduje. Jej szerokość to 60 cm, mieści aż 12 kompletów naczyń. Wnętrze składa się z dolnego i górnego kosza, pojemnika na sztućce oraz dodatkowego miejsca na noże. Po otwarciu urządzenia można również dojrzeć ramiona spryskujące, zbiornik na sól specjalną, zbiornik zapasu środka nabłyszczającego oraz komorę na środki czyszczące. Panel sterowania jest zintegrowany (czyli zakryty), co oznacza, że zmywarkę należy otworzyć, aby ją zaprogramować. Tabliczka znamionowa znajduje się tuż obok przycisków, po lewej stronie. W trakcie zmywania od spodu rzutowana jest na podłogę czerwona wiązka światła (funkcja InfoLight), która informuje o tym, że urządzenie działa. Po zakończeniu programu czerwony punkt znika.

zmywarka test1

Przed pierwszym uruchomieniem należy ustalić twardość wody w miejscu zamieszkania użytkownika. Od tego zależy ilość dodawanej soli specjalnej – zakres jest czterostopniowy. W instrukcji obsługi można odnaleźć niezwykle pomocną tabelę twardości wody. W momencie, kiedy poziom tego składnika jest niewystarczający, zapala się odpowiedni wskaźnik. Dzięki temu użytkownik wie, że należy napełnić zbiornik. Podobnie dzieje się w przypadku braku płynu nabłyszczającego. Oba wskaźniki okazują się bardzo pomocne, można nawet powiedzieć, że powinny stanowić podstawę wyposażenia każdej zmywarki. Producent daje również możliwość wyłączenia wskaźników – nie jest to jednak wskazane. Każdy z nas zgodzi się z pewnością, że pełna kontrola nad funkcjami zmywarki pozwala na uzyskanie jak najlepszych rezultatów zmywania.

zmywarka test2

Górny kosz z reguły przeznaczony jest do układania mniej zabrudzonych naczyń, w tym talerzy, misek, szklanek czy kubków. W dolnym koszu należy umieszczać mocniej zabrudzone naczynia, a w szczególności garnki czy patelnie. Ma to związek z tym, że strumień wody w dolnym koszu cechuje się większą siłą, dzięki czemu jakość zmywania jest najwyższa. Zmywarka do zabudowy SMV40D90EU jest bardzo pojemna, a producent zapewnia, że mieści 12 kompletów naczyń. Po zapełnieniu miejsc na kubki, szklanki, miski czy talerze, przestrzeni pozostaje na tyle dużo, że bez problemu mieszczą się bez problemu garnki, patelnie czy dodatkowe, większe gabarytowo naczynia (układane na załadowanych wcześniej elementach). Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest miejsce, które znajduje się w górnym koszu po prawej stronie. Mieści ono noże kuchenne czy inne większe sztućce. Owa „półka” może być odchylana pod kątem lub odchylana do góry w momencie, kiedy nie jest potrzebna.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, do dyspozycji użytkownika pozostają 4 programy oraz 2 funkcje dodatkowe. Jest to wystarczająca ilość, aby wyczyścić wszystkie naczynia, które zalegają w kuchni. Garnki 70 to program wykorzystujący wyższą niż standardowo temperaturę, dzięki której możliwe jest pozbycie się trudniejszych zabrudzeń (mocno przyklejone, przypalone, przyschnięte resztki jedzenia, a także resztki zawierające białko czy skrobię). Program Normalny 65 to opcja, którą można nazwać równocześnie codzienną. Sprawdza się w przypadku mniej wymagających zabrudzeń (w tym lekko przyschniętych resztek jedzenia). Program Eco 50 wykorzystuje jeszcze niższą temperaturę, radzi sobie ze standardowymi, lekkimi zabrudzeniami. Ostatnia opcja, czyli program Skrócony 45 doskonale sprawdza się w przypadku czyszczenia wrażliwych na zniszczenia naczyń, w tym szkła, elementów z tworzyw sztucznych oraz tworzyw nieodpornych na wysoką temperaturę. Jak można zauważyć, dostępne programy powinny być w pełni wystarczające w przypadku codziennego zmywania brudnych naczyń. Producent oferuje cztery różne zakresy temperatur, dzięki czemu użytkownik może dobrać parametry do stopnia zabrudzenia naczyń czy materiałów, z jakich są one wykonane. Dodatkowo można wykorzystać opcję skrócenia cyklu mycia (VarioSpeed – symbol zegara na panelu). Dzięki temu użytkownik może osiągnąć te same rezultaty zmywania w znacznie krótszym czasie. Kilkumiesięczne doświadczenie w użytkowaniu opisywanej zmywarki podpowiada, że dobraną parą jest program Eco 50 oraz opcja VarioSpeed. Takie połączenie daje doskonałe rezultaty zmywania standardowo zabrudzonych naczyń, a przy tym cykl trwa jedynie około 1 godziny. Dodatkowa opcją, która jest równocześnie niezwykle przydatna to funkcja połowy załadunku (HalfLoad – symbol ½ na panelu sterowania). Każdy z nas z pewnością znalazł się w sytuacji, kiedy we wnętrzu zmywarki znajdowało się niewiele naczyń, a konieczne było jej uruchomienie (przykładowo ze względu na nieprzyjemny zapach czy potrzebę wykorzystania któregoś z brudnych elementów). Tu z pomocą przychodzi właśnie opcja HalfLoad, dzięki której użytkownik może oszczędzić czas, wodę i energię, a przy tym otrzymać całkowicie czyste naczynia.

zmywarka test5

Dodatkowym udogodnieniem, które pozwala w pełni cieszyć się funkcjonalnością urządzenia jest system AquaStop, który chroni przed przed zalaniem mieszkania. Poza tym producent zapewnia, że urządzenie jest maksymalnie wydajne, możliwa jest również znaczna oszczędność wody oraz energii, między innymi dzięki szybszemu nagrzewaniu wody i wyższej wydajności pompy (sprawniejszy przepływ wody).

Podsumowując, zmywarka do zabudowy SMV40D90EU powinna spełnić wszelkie podstawowe wymagania użytkownika. Producent wyposażył urządzenie w 4 programy zmywania oraz 2 dodatkowe funkcje. Dzięki temu użytkownik jest w stanie wybrać kombinację, która jest odpowiednia w danym momencie, czyli dopasować ją do stopnia zabrudzenia naczyń, ilości naczyń w komorze czy rodzaju wsadu. Opisane powyżej opcje dają tak wiele możliwości, że nie sposób narzekać na funkcjonalność zmywarki. Dodatkowo urządzenie pracuje cicho, jego działanie nie przeszkadza w codziennych czynnościach czy pracach domowników. Panel sterowania jest przejrzysty, obsługa nie jest skomplikowana, programowanie urządzenia jest niezwykle łatwe. Zmywarka komunikuje się z użytkownikiem w punktach „kluczowych”, czyli w momencie, kiedy zabraknie soli specjalnej lub nabłyszczacza, a także w chwili zakończenia programu.

zmywarka test3

Przeczytaj także: