4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (1 głos)

 

Zlewozmywak to bardzo istotny element każdej kuchni. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak sprawą prostą. Mnogość parametrów i funkcji utrudnia zachowanie równowagi między aspektami praktycznymi, a estetyką. Dlatego dobrze jest porządnie odrobić lekcje przed zakupem.

 

Rozważając zakup zlewozmywaka, powinniśmy brać pod uwagę materiał, kształt czy kolory. Podstawową sprawą jest jednak pojemność i od tego zaczniemy. Zlewozmywaki dzielimy zatem na:

 • Jednokomorowe
 • Półtorakomorowe
 • Dwukomorowe
 • Dwu i pół komorowe

 

Warto nadmienić, że każdy z tych czterech rodzajów może być z ociekaczem lub bez. Zlewozmywak jednokomorowy w tym pierwszym wariancie to najmniejsza pod względem rozmiaru opcja. Świetne rozwiązanie dla kuchni, które wyposażone są w zmywarkę, zatem do zmycia pozostają drobne naczynia, tudzież owoce czy warzywa. Dodatkowym wyróżnikiem jest często elegancki design. Zlewozmywaki jednokolorowe bez ociekacza zdecydowanie łatwiej wkomponować do małych kuchni.

 

zlew2

 

Opcja z ociekaczem zajmie nieco więcej miejsca, umożliwia za to suszenie umytych nczyń, zaś wyżłobienia przyspieszą spływanie wody.

 

Do wyboru mamy także zlewozmywaki półtorakomorowe (tak jest, czy wspominaliśmy, że jest w czym wybierać?). Ciekawa pod względem praktycznym opcja, która cechuje się obecnością drugiej, niewielkiej komory. Do czego jest ona przeznaczona? Głównie do opłukiwania żywności bądź mycia sztućców. W tym przypadku szczególną uwagę zwróćmy na dobór baterii. Przy wyższej ustawionym kranie, wygodniej będzie nam się myć większe naczynia.

 

Zlewozmywaki dwukomorowe to rozwiązanie dla większych rodzin (i większych kuchni…), gdzie naczyń do mycia jest naturalnie więcej. W takiej sytuacji, nawet jedna wypełniona komora nie przeszkodzi nam w dalszym zmywaniu. Kolejny plus jest taki, że przy układzie z dwoma komorami zmywać mogą dwie osoby na raz. Zlewozmywaki dwukomorowe poleca się także osobom, które nie posiadają zmywarki.

 

zlew3

 

Jeśli chodzi o zlewozmywaki dwu i pół komorowe, to sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku półtorakomorowych. Dodatkowa komora to dobre miejsce sztućce, tarki czy sita.

 

Montaż i wykonanie

 

Kiedy wiemy już, na jaki zlewozmywak zdecydować się pod względem pojemności, możemy przyjrzeć się sposobowi montażu. W tym przypadku wyróżniamy:

 • Wbudowane – najczęściej kupowane, montowane od góry w blacie szafki kuchennej,
 • Podbudowywane – zwane także podwieszanymi, montowane na podbudowie od dołu blatu kuchennego,
 • Nakładane – montowane bezpośrednio na szafce,
 • Narożne – montowane w rogu ściany.

 

zlew4

 

Kolejną do rozpatrzenia kwestią jest materiał. Tutaj zlewozmywaki dzielimy na:

 • Stalowe
 • Granitowe
 • Kwarcowe
 • Ceramiczne
 • Emaliowane
 • Kompozytowe 

 

Zlewozmywaki stalowe są najczęściej wybierane. Nic dziwnego, posiadają wszak liczne praktyczne zalety. Przede wszystkim, cechują się stosunkowo niskimi cenami, są przy tym łatwe do utrzymania w czystości oraz wytrzymałe. Kolejną ich zaletą jest nierdzewność.

 

Wytrzymałością oraz łatwością czyszczenia charakteryzują się także zlewozmywaki granitowe. To dobra opcja dla osób kładących nacisk na estetykę – eleganckie wykonanie granitowych zlewozmywaków doda naszej kuchni wrażenia luksusu. Niestety, za ów luksus trzeba będzie zapłacić. Wysoka cena oraz spora waga to niewątpliwie wady tego rozwiązania.

 

Podobnymi cechami wyróżniają się zlewozmywaki kwarcowe. Elegancki design to także zaleta zlewozmywaków ceramicznych, które dodatkowo są również bardzo odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury, oraz łatwe do utrzymania w czystości.

 

Rosnącą popularnością cieszą się zlewozmywaki kompozytowe. Ich zalety to wytrzymałość, łatwość w czyszczeniu oraz niewielka waga. Na przeciwnym biegunie znajdują się z kolei zlewozmywaki emaliowane. Kiedyś numer jeden na rynku, teraz coraz rzadziej wybierane, w dużej mierze ze względu na aspekty praktyczne – są one bowiem podatne na uszkodzenia. Niemniej niska cena sprawia, że zlewozmywaki emaliowane nadal można spotkać w wielu kuchniach.

 

Głębokość i szerokość

 

Dwa podstawowe parametry zlewozmywaków. Na rynku spotkamy szerokości: 30, 40, 45, 50, 60, 80, 100 oraz 120 cm. Głębokość z kolei zwykle nie przekracza 50 cm. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku zlewozmywaków narożnych. Tu standardowe wymiary szafek wynoszą zwykle 90x90 cm bądź 105x105 cm.

 

zlew5

 

 

Funkcje i wyposażenie

 

Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy rozważyć zainwestowanie w dodatkowe udogodnienia. Takim jest choćby podświetlenie diodami LED, które bardzo podnosi estetykę zlewozmywaka, stanowiąc przy tym rozwiązanie całkowicie bezpieczne. Jest jednak kosztowne.

 

Z kolei walorami praktycznymi cechują się takie dodatki, jak:

 • Umocowana nad ociekaczem deska do krojenia
 • Wkładka do komory pomocniczej, pełniąca rolę durszlaka
 • Tarka do warzyw, montowana nad komorą pomocniczą
 • Młynek do mielenia resztek
 • Dozownik na płyn.

 

Podsumowanie

 

Jak zwykle, wszystko zależy od naszych preferencji oraz układu kuchni. Powinniśmy więc dopasować właściwe rozwiązanie do rozmiaru pomieszczenia, posiadanego wyposażenia, budżetu oraz wymagań estetycznych. Przy większych kuchniach, bez zmywarek, warto rozważyć zakup zlewozmywaka z dwoma komorami (lub dwoma i pół). Jeśli stawiamy na ociekacz, to można rozważyć dokupienie dodatkowych akcesoriów. Ale i mniejsze zlewozmywaki mogą okazać się właściwym rozwiązaniem. Zwłaszcza, gdy posiadamy zmywarkę oraz ograniczoną przestrzeń kuchenną.

Przeczytaj także: