1.0652173913043 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 1.07 (23 głosów)


Etykiety są nieodłącznym elementem dystrybucji różnego rodzaju towarów. Pozwalają usprawnić procesy logistyczne i są przy okazji źródłem informacji na temat danych produktów. Dlatego znajdują one zastosowanie praktycznie w każdej branży, gdzie zachodzi konieczność identyfikacji i znakowania. Przy czym etykiety samoprzylepne, ze względu na swoje właściwości, są szczególnie popularne. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są rodzaje etykiet samoprzylepnych i w jakich branżach spotykamy je najczęściej?


Rodzaje etykiet samoprzylepnych


Rodzajów etykiet samoprzylepnych jest kilka. Różnią się one między sobą pod kątem wykorzystanych do tworzenia etykiet materiałów, rodzaju druku oraz kleju. Ogólnie każda etykieta samoprzylepna jest produktem kilkuwarstwowym, na który składa się nośnik etykiety oraz podłoże z nadrukiem - do tego można oddzielnie zaliczyć nadruk i warstwę silikonową oraz warstwę kleju.


W zależności od zastosowania etykiety samoprzylepnych stosuje się różne rodzaje podłoża np. papier, folię aluminiową, laminat czy tworzywa sztuczne. Podobnie jest w przypadku nadruku, który w zależności od potrzeb może być zrealizowany np. w technologii fleksograficznej lub offsetowej.
Oprócz tego etykiety samoprzylepne mogą różnić się również swoim kształtem (prostokątne, owalne lub kształty niestandardowe), a także konstrukcją - etykiety jednowarstwowe i etykiety wielowarstwowe (booklet, sandwich, pell off).

 

Zalety etykiet samoprzylepnych


Do największych zalet etykiet samoprzylepnych należy z pewnością szybki i niezwykle prosty sposób aplikacji. Etykiety samoprzylepne można przyklejać praktycznie do każdego rodzaju powierzchni czy opakowania. Koszt ich produkcji także nie należy do zbyt wygórowanych, a możliwość ich zastosowania praktycznie w każdej branży, czyni tego typu etykietę jedną z najbardziej uniwersalnych, jakie są dostępne na rynku.


Co istotne, możliwość stosowania dodatkowych powłok ochronnych na etykiety samoprzylepne dodatkowo zwiększają i tak już ich olbrzymią wszechstronność. W jakich dokładnie branżach możemy spotkać etykiety samoprzylepne?

 

Etykiety samoprzylepne - do jakich branż?


Nikogo zapewne nie zdziwi, że etykiety samoprzylepne są szeroko stosowane w branżach produkcyjnych, handlowych oraz logistycznych. Taki sposób znakowania stanowi podstawę identyfikacji produktów spożywczych, kosmetycznych i chemicznych. Oczywiście w zależności od branż, etykiety różnią się nieco swoją konstrukcją, projektem graficznym czy rodzajem zastosowanych do ich stworzenia materiałów. Wszystkie one są jednak samoprzylepne.


Tego typu etykiety stosowane są również przez firmy kurierskie. Oprócz tego znajdują one szerokie zastosowanie w branży BHP, jako elementy informacyjne czy ostrzegawcze. W ten sposób są one używane w różnego rodzaju obiektach publicznych, takich jak galerie, sklepy, szkoły, w budynkach instytucji państwowych czy siedzibach firm. Tym samym są to naprawdę jedne z najbardziej uniwersalnych produktów, jakie funkcjonują w naszej przestrzeni, o niezwykle szerokim spektrum zastosowania.

Przeczytaj także: