4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (1 głos)

Za wyśmienity smak kawy odpowiadają nie tylko ziarna odpowiedniego gatunku i jakości, ale również dobry ekspres. Ekspres nie musi być z najwyższej półki, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Urządzenie w przystępnej cenie pozwala delektować się w zaciszu domu kawą jak z kawiarni. Aby zawsze tak było, trzeba pamiętać o wymianie filtra. Jak działa filtr? Dlaczego jest niezbędny w ekspresie?

Dlaczego woda kranowa działa negatywnie na ekspres do kawy?

 

Trudno o smaczną kawę, gdy filtr do ekspresu nie jest systematycznie wymieniany. Dlaczego tak się dzieje? Woda z sieci wodociągowej jest twarda. W zależności od rejonu kraju różni się jedynie stopniem twardości. W efekcie na urządzeniach takich jak czajnik i ekspres do kawy szybko osadza się kamień. W ekspresie pokrywa nie tylko jego ściany, ale również przewody, co stanowi przyczynę awarii. Chociaż woda kranowa jest uznawana za zdatną do picia, jej jakość zdecydowanie poprawia się po przefiltrowaniu. Zawiera niewielką ilość metali ciężkich takich jak miedź i ołów, ale również chlor oraz rdzę i inne zanieczyszczenia mechaniczne. Tylko filtry do ekspresu mogą sprawić, że niepożądane substancje zostaną zatrzymane i nie będą zagrażać urządzeniu.

 

W jaki sposób filtry wpływają na jakość kawy?

 

Pobudzający napój z rana jest dla wielu osób rytuałem, bez którego nie potrafią dobrze rozpocząć dnia. Aby zawsze smakował tak samo wybornie, potrzebne są filtry do ekspresu do kawy. Zatrzymują większe i mniejsze cząsteczki niepożądanych substancji, dzięki czemu we wnętrzu urządzenia nie kumuluje się osad. Czysty ekspres zachowuje świeżość i nie rozwijają się w nim bakterie, co sprawia, że smak oraz zapach kawy mogą się w pełni rozwinąć. Przefiltrowana woda zyskuje lepszą jakość, a jej czystość również uwydatnia walory energetyzującego napoju.

 

Jak dobrać odpowiedni filtr do ekspresu?

 

Producenci ekspresów – m.in. Krups, Saeco, Jura, DeLonghi, Nivona – oferują odpowiednie filtry do konkretnych modeli urządzeń. Dostępne są również zamienniki, które jakością dorównują oryginałom, a kosztują mniej. Renomowani producenci zamienników są dobrze znani na rynku i ich produkty można kupować bez żadnych obaw. Jeżeli nie wiesz, jaki filtr do ekspresu do kawy kupić, wejdź na stronę https://strefafiltrow.pl/filtry-do-ekspresow-do-kawy.html i w dostępnej tam wyszukiwarce wpisz nazwę modelu swojego urządzenia. Zobaczysz produkty, które są z nim kompatybilne.

 

Jak często trzeba wymieniać filtry do ekspresów do kawy?

 

Niestety filtry do ekspresów nie są elementem, który raz zamontowany nie wymaga uwagi. Konieczna jest systematyczna wymiana, a jej częstotliwość zależy od danego producenta. Najczęściej zaleca się wymianę co 2-3 miesiące, ale tę informację zawsze należy dokładnie sprawdzić na opakowaniu. Zbyt długo używane filtry przestają spełniać swoje zadanie. Gdy są mocno zanieczyszczone, nie eliminują niepożądanych związków z wody, a nawet zabrudzenia z nich mogą dodatkowo się do niej przedostawać. Filtrów nie należy myć, lecz zawsze wymieniać.

Przeczytaj także: