1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

Odwieczny dylemat posiadaczy łazienek, w których przestrzeń nie pozwala na montaż zarówno wanny jak i łazienki, może przyprawić o niezły ból głowy. Obydwa rozwiązania posiadają cenne zalety, dobrze jest więc starannie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”, zanim podejmiemy tę jakże istotną dla naszego remontu decyzję.

 

Choć współcześnie pod względem popularności prym wiodą kabiny prysznicowe – wszak zawrotne tempo życia wymusza szukanie oszczędności czasu gdzie tylko się da – trudno oczekiwać, że tradycyjne wanny całkowicie znikną z naszego życia. Długa, gorąca kąpiel to nadal niezawodna forma relaksu po długim, trudnym dniu, nawet jeśli nie możemy sobie na nią pozwolić tak często, jak byśmy chcieli. W dodatku, nowoczesne wanny mają sporo dodatkowych, ciekawych funkcji, jak hydromasaż czy jacuzzi.

 

 prysznic wanna 3

 

Prysznic - rodzaje kabin

 

Jednak także w przypadku prysznicowych kabin mamy olbrzymi wybór. Mnogość nowatorskich rozwiązań z jednej strony dodatkowo utrudnia wybór, z drugiej zaś – pozwala lepiej dopasować model do naszych potrzeb. Podstawowy podział kabin rozróżnia je ze względu na umiejscowienie. Możemy wybierać spośród następujących opcji:

 

• Kabiny narożne
• Kabiny przyścienne
• Kabiny wnękowe
• Kabiny wolnostojące

 

Kabiny narożne to najpopularniejsze rozwiązanie. Jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są w rogu łazienki, zatem stykają się z dwoma ścianami. To doskonały sposób by zaoszczędzić miejsce w łazience, więc jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, warto rozważyć takie rozwiązanie. Kabiny narożne są praktyczne, łatwo je zamontować i utrzymać w czystości, w dodatku na rynku mamy do wyboru mnóstwo różnych wzorów.

 

prysznic wanna 5

 

Kabiny przyścienne od narożnych różnią się tym, że stykają się tylko z jedną ścianą łazienki. Na owej ścianie montuje się baterię prysznica. Rozwiązaniem prostym i tanim jest z kolei kabina wnękowa. Tutaj sprawa jest prosta: jeżeli dysponujemy w łazience wnęką, to jest to opcja optymalna dla nas, bowiem do zamontowania na dobrą sprawę pozostają tylko drzwiczki.

 

Na przeciwnym biegunie, patrząc z perspektywy naszego portfela, znajdują się kabiny wolnostojące. To już rozwiązanie dla osób, które dysponują większą przestrzenią i większym budżetem. Wysoka cena zapewnia nam olbrzymi wybór ciekawych rozwiązań, atrakcyjny design oraz najlepsze materiały.

 

Brodzik zamiast wanny?

 

Wybierając kabinę, poza samym umiejscowieniem, mamy do rozważenia także kwestię brodzika. Głębszy może częściowo zrekompensować nam brak wanny, przynajmniej w przypadku kąpania dzieci. Z kolei brodziki z siedziskiem to dobra opcja dla osób starszych. Alternatywną opcją są kabiny bez brodzika – tzw. walk-in. Plusem takiego rozwiązania jest brak progu, zatem wchodzenie i wychodzenie spod prysznica jest znacznie bardziej komfortowe. W takiej sytuacji trzeba jednak zamontować specjalny spad do odprowadzania wody.

 

Wady i zalety

 

Posiadając podstawowe informacje na temat każdego z omawianych rozwiązań, możemy przejść do porównania, które ułatwi podjęcie decyzji. Sprawdźmy zatem, jak wanna oraz prysznic prezentują się w następujących kwestiach:

 

-Bezpieczeństwo
-Oszczędność
-Utrzymanie czystości
-Trwałość

 


Bezpieczniejszą oraz wygodniejszą opcją wydaje się kabina prysznicowa. Jak już pisaliśmy, brodzik z siedziskiem zapewnia komfort zarówno w przypadku seniorów, jak i dzieci.

 

prysznic wanna 4

 

Pozycja wanny niekoniecznie jest jednak beznadziejna, wszak część z opisanych problemów można rozwiązać dzięki ulepszeniom, jakie wprowadzają współcześnie producenci wanien. Przykładem może tutaj być chropowate dno, zapobiegające utracie równowagi przez najmłodszych. W dodatku, wanna zapewnia większe pole manewru do zabawy - także z czynnym udziałem rodziców.

 

Pod względem szeroko pojętej oszczędności kabina ma zdecydowaną przewagę. Przede wszystkim, jest tańsza. Zapewnia także dodatkową ulgę dla portfela za sprawą mniejszego zużycia wody (szacuje się, że średnio 4-krotnie więcej wody potrzebujemy, zażywając kąpieli w wannie). Wreszcie - zajmuje mniej miejsca, co w przypadku niewielkich łazienek może mieć znaczenie decydujące.

 

Choć na pierwszy rzut oka duża wanna wydaje się trudniejsza do utrzymania w czystości, w rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej. W przypadku prysznica, musimy wejść do środka kabiny, docierać do różnych trudno dostępnych miejsc, tudzież walczyć z zaciekami na szklanej powierzchni. Jeśli posiadamy wannę, taki problem nam nie grozi, toteż czyszczenie może nie być konieczne tak często jak w przypadku prysznica.

 

Kabina prysznicowa jest także bardziej podatna na uszkodzenia. Nie znaczy to oczywiście, że nie może nam ona służyć przez wiele lat, jednak każdy kto remontował łazienkę wie, jak kosztowne jest to przedsięwzięcie. W pewnych sytuacjach może mieć to znaczenie przy podejmowaniu decyzji - np. gdy remontujemy mieszkanie na wynajem.

 

prysznic wanna 2

 

Co wybrać?

 

Stara, dobra wanna nadal ma sporo istotnych zalet i w wielu domach okaże się świetnym rozwiązaniem. Wydaje się jednak, że tańsza, zajmująca mniej miejsca oraz najzwyczajniej w świecie tańsza kabina prysznicowa w dzisiejszych czasach częściej okaże się właściwym wyborem. Wanna to dobra opcja w mieszkaniach przeznaczonych pod wynajem lub gdy dysponujemy większą łazienką, a przy tym cenimy sobie trwałość i nie mamy ochoty spędzać zbyt dużo czasu na sprzątaniu. Osobom mającym problem z podjęciem decyzji, pozostaje kompromis: prysznic z głębokim brodzikiem albo wanna z prysznicem. Obie opcje zapewnią nam przynajmniej część zalet zarówno wanny, jak i kabiny.

 

Przeczytaj także:

  • Kim jesteśmy?

          Gdy stoimy przed wyborem kupna urządzenia AGD okazuje się, że nie jest to wcale takie proste, obecnie na rynku jest wielu znanych i dobrych producentów...

    Czytaj więcej...

  • Reklama

        Interesuje Cię reklama w naszym serwisie ?   Zapraszamy do działu KONTAKT   Koszty i formy reklamy ustalamy indywidualnie....

    Czytaj więcej...