5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2 głosów)

 

Relaks na świeżym powietrzu, rodzinne biesiadowanie przy grillu czy też wspólna zabawa z dziećmi pod chmurką... Tak,  posiadacze ogródków mogą czuć się szczęściarzami. Jednak, aby w pełni cieszyć się korzyściami takiej formy spędzania wolnego czasu, trzeba najpierw dokonać właściwego wyboru altany ogrodowej - kluczowego elementu posiadanego kawałka ziemi.

 

 

Cel przede wszystkim

 

Altany ogrodowe pozornie mogą wydawać się jedynie dodatkiem. W rzeczywistości jednak pełnią wiele istotnych funkcji i rozwiązują potencjalnie istotne problemy. Niemniej, przed zakupem altany ogrodowej, musimy się dobrze zastanowić nad jej przeznaczeniem.

 

  • Czy ma pełnić rolę miejsca codziennego relaksu?
  • Czy ma nas chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi?
  • Czy chcemy w niej składować jakieś materiały?
  • Czy też stanowić przy okazji istotny element spójnej estetyki naszego ogrodu?

 

altana2

 

Relaks czy ochrona?

 

Już teraz widzimy, iż altany ogrodowe mogą mieć różnorakie zastosowania. Przede wszystkim, mogą stanowić miejsce, w którym odpoczywamy po trudach całego tygodnia, wylegując się na leżaku czy grillując z bliskimi. W takiej sytuacji, przyda się mieć solidny dach nad głową, wszak przebywanie całymi godzinami na otwartym słońcu może skutkować oparzeniami lub nawet udarem.

Altany ogrodowe można podzielić na dwa typy:

  • otwarte
  • zamknięte

W omawianym przypadku, właściwym rozwiązaniem wydaje się być altana otwarta. Solidne zadaszenie ochroni nas przed szkodliwym i męczącym działaniem promieni słonecznych, a otwarta przestrzeń ułatwi dostęp do środka z każdej ze stron. Pozostaje zaopatrzyć się w solidny stół, krzesła, tudzież leżaki i cieszyć się relaksem w gronie najbliższych.

 

altana3

 

Problem pojawia się, gdy zaskoczy nas burza czy po prostu zwykłe pogorszenie pogody. Otwarte altany ogrodowe mogą nas nie uchronić przed skutkami kapryśnej aury, dlatego solidna, zabudowana altana wydaje się w takim przypadku bardziej praktycznym rozwiązaniem. Zwłaszcza z drewna, które uchroni zarówno przed uciążliwym upałem, jak i atakiem zimna. Pamiętajmy jednak, że o drewno należy odpowiednio dbać, o ile oczywiście zależy nam, by altana ogrodowa służyła nam jak najdłużej.

 

Kącik majsterkowicza

 

Pozostając w temacie zamkniętych altan ogrodowych, warto rozważyć jeszcze jedną ewentualność - wszak altana może służyć nie tylko biesiadnikom. Relaks na ogródku to nie lada przyjemność, ale gdzie przyjemności, tam i obowiązki... Gdzieś trzeba sprzątnąć zabawki po wspólnej zabawie z dziećmi. Miejsce, w którym będziemy przechowywać narzędzia, które wykorzystujemy do codziennych prac w ogrodzie, również się przyda. A jeśli mamy duszę majsterkowicza? Wtedy przestrzeń potrzebna na narzędzia automatycznie się powiększa.

Tutaj więc altany ogrodowe nabierają niejako nowego przeznaczenia. Bardziej praktycznego. Meble ogrodowe, narzędzia czy choćby specjalne baseny zajmują sporo miejsca. Nie wszystko możemy przechowywać w domu. Specjalnie poświęcona tego typu celom altana ogrodowa może okazać się nie tylko sporym udogodnieniem, ale wręcz koniecznością.

 

altana4

 

Design ma znaczenie

 

Ale nie tylko względami praktycznymi altany ogrodowe żyją!
Wszak nasz ogród to nie tylko miejsce relaksu, ale też, w pewnym sensie, nasza wizytówka. Skoro dbamy o stan trawnika, strzyżemy żywopłot, czy hodujemy kwiaty to i naturalnym wydaje się, że wybrana przez nas altana ogrodowa powinna odpowiednio się prezentować. Estetycznie, adekwatnie do swego przeznaczenia, spójnie z resztą ogrodu.

 

Podsumowanie

 

Po zapoznaniu się z różnymi zastosowaniami altan ogrodowych oraz omówieniu zalet i wad poszczególnych typów, widzimy, że podjęcie własciwej decyzji zakupowej może okazać się wyzwaniem. Niewłaściwy wybór niesie ze sobą ryzyko długofalowych konsekwencji - dla naszego komfortu, portfela, a nawet zdrowia.  Jedno wydaje się pewne: każdy posiadacz ogródka powinien zainwestować w altanę ogrodową. Jest to bowiem bardzo istotny element każdego ogrodu i niesie ze sobą wiele zastosowań. Ważne jednak, abyśmy starannie dopasowali zakup do własnych potrzeb, tak by nigdy nie zabrakło nam miejsca na narzędzia czy inne akcesoria, schronienia przed deszczem i wiatrem, wreszcie - ochrony przed szkodliwym oraz męczącym działaniem słońca.

Zastanawiasz się gdzie kupić? Wybierz wysokiej jakości altany ogrodowe na Twojpasaz.pl

Przeczytaj także: