3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 3.50 (1 głos)

 

 

Podczas zakupu i późniejszego użytkowania lodówki warto pamiętać o paru istotnych kwestiach.  Lodówka to sprzęt mający służyć użytkownikowi długie lata, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup. Wbrew pozorom, właściwe korzystanie także ma niebagatelny wpływ na poziom zadowolenia z nowego urządzenia.

Jakich błędów unikać podczas zakupu lodówki?

 

Oczywistym powinien być fakt, że dobór właściwych parametrów podczas zakupu nowego urządzenia jest konieczny. Pomimo tego przekonania, wielu użytkowników popełnia podstawowe błędy, które przekładają się na niezadowolenie z dokonanego zakupu. Warto uświadomić sobie, że zdolność chłodzenia oraz zachowywanie świeżości produktów to nie jedyne wyznaczniki dobrej jakości urządzenia.

lodówka samsung

Użytkownicy bardzo często mają problem z doborem właściwej pojemności urządzenia. Powinna ona być dopasowana do potrzeb domowników, w tym do wielkości rodziny. Kupno zbyt dużego urządzenia może skutkować zwiększeniem rachunków za prąd, a także niepotrzebnym zajmowaniem przestrzeni. Warto zaznaczyć, że efektywność lodówki zależy w dużej mierze od ilości przechowywanych produktów – im więcej żywności, tym lepsza efektywność. W przypadku, kiedy we wnętrzu znajduje się jedynie kilka produktów, chłodziarka wykorzystuje energię głównie na chłodzenie powietrza. W odniesieniu do pojemności przyjmuje się, że w przypadku jednoosobowego gospodarstwa wystarczająca będzie pojemność 120 litrów, natomiast każda kolejna osoba będzie wymagała zwiększenia parametru o 30 litrów. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik, gdyż użytkownicy powinni indywidualnie oszacować, ile żywności przechowują na co dzień. Oczywiste jest, że użytkownicy lubiący gromadzić zapasy, będą szukali urządzenia o większej pojemności.

Z pojemnością wiążą się także wymiary lodówki oraz jej konstrukcja. Użytkownicy bardzo często popełniają błędy podczas szacowania i planowania zagospodarowania przestrzeni. Z tego powodu warto niezwykle dokładnie dokonywać pomiarów i brać po uwagę każdy milimetr. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych przestrzeni kuchennych, gdzie miejsce na wszystkie sprzęty jest odpowiednio wydzielone. Lodówka to najważniejszy element kuchni, dlatego trzeba zadbać o każdy szczegół. Podczas zakupu uwagę należy poświęcić stronie otwierania drzwi oraz umiejscowieniu sprzętu. Lodówka powinna stać w zaciemnionym miejscu, w odpowiedniej odległości od ściany, nie powinna też znajdować się w pobliżu piekarnika, kuchenki czy grzejnika. Jak widać, każdy milimetr ma niebagatelne znaczenie.

Kolejnym błędem popełnianym podczas zakupu lodówki jest niedokładne sprawdzenie elementów wyposażenia. Warto zwrócić uwagę na każdy szczegół, w tym na rodzaj szuflad, półek czy dołączonych pojemników. Każdy kupujący nowy sprzęt powinien zastanowić się, jakie są potrzeby rodziny, jakie produkty są najczęściej przechowywane i w jakich ilościach. Warto zwrócić uwagę czy lodówka jest wyposażona w dedykowane konkretnym produktom pojemniki, wysuwane i duże szuflady, specjalne komory czy strefy z regulacją temperatury. Wszystkie elementy konstrukcyjne powinny być wykonane z wytrzymałych i łatwych w czyszczeniu materiałów, a antybakteryjne powłoki będą z pewnością dodatkowym udogodnieniem.

Kupując lodówkę, warto zwrócić szczególną uwagę na ilość pochłanianej energii. Użytkownicy, którzy kierują się w największej mierze ceną, często bagatelizują ten fakt. W większości przypadków warto dołożyć pewną kwotę pieniędzy, aby zakupiony sprzęt po określony czasie zapewnił sporą oszczędność. Najistotniejszym wyznacznikiem jest klasa energetyczna. Warto wybierać te urządzenia, które oznaczone są klasą A albo wyższą (A z plusami) i tym samym pozwalają podreperować domowy budżet. Ponadto istotną sprawą jest zastosowanie systemów typu No Frost, które zapobiegają powstawaniu szronu we wnętrzu lodówce. Jest to o tyle ważne, że obecność nawet małej warstwy szronu skutkuje zwiększeniem poboru prądu.

no frost lodówka

Zwrot niespełniającej wymagań lodówki nie powinien być problemem. Jednak, aby  uniknąć niepotrzebnej fatygi, warto zwrócić uwagę na kilka wymienionych wyżej rad. Trzeba też pamiętać, że niezadowolenie z urządzenia może pojawić się dopiero po jakimś czasie od zakupu. Z tego powodu warto zadbać o komfort już na etapie wyboru nowego sprzętu.

Jakich błędów unikać podczas użytkowania lodówki?

 

Pierwszym błędem, który popełniają użytkownicy jest złe umiejscowienie lodówki. Trzeba pamiętać przede wszystkim, że urządzenie musi stać na równym podłożu, aby jego praca była bezawaryjna. W przeciwnym razie lodówka może działać głośniej niż powinna, chwiać się, a jej zawiasy mogą ulec zerwaniu. Ponadto warto przypomnieć, że lodówka nie powinna stać w pobliżu źródeł ciepła, czyli kuchenek, grzejników, kaloryferów oraz w nasłonecznionych miejscach. Istotna jest także odległość urządzenia od ściany ze względu na fakt, że ciepło musi znajdować ujście. Jest to szczególnie istotne w trakcie planowania zabudowy urządzeń.

Użytkownicy mają też niejednokrotnie problem z utrzymaniem urządzenia w czystości. Warto w szczególności zadbać o uszczelki, gdyż jak sama nazwa wskazuje, to one dbają o szczelność, czyli o zapobieganie przedostawaniu się ciepłego powietrza do wnętrza. Użytkownik powinien zadbać o regularne przecieranie zabrudzonych uszczelek zwilżoną gąbką czy ścierką. Po wyczyszczeniu należy je także odpowiednio osuszyć. Po jakimś czasie elementy te ulegają zużyciu, dlatego warto zainwestować w nowe. W równym stopniu należy zadbać o utrzymanie w czystości tyłu lodówki. Dzięki temu można uniknąć większości najczęściej występujących awarii. Zawarty tam obwód skraplacza odpowiada za efektywne odprowadzanie ciepła. W razie, kiedy jest on zabrudzony, a odprowadzanie utrudnione, lodówka nie może właściwie pracować. W rezultacie kompresor działa ciężej, co z kolei wpływa na większe zużycie energii. Warto raz na jakiś czas zadbać o usunięcie zalegającego kurzu. Tuż przed czyszczeniem należy odłączyć lodówkę od źródła zasilania i odczekać chwilę.

W przypadku urządzeń wyposażonych w system No Frost ważna jest także dbałość o wentylator, którego zadaniem jest rozprowadzanie chłodnego powietrza. Często popełnianym błędem jest zastawianie go różnymi produktami, w w szczególności takimi, które przedostają się do wnętrza wentylatora. Poprawne działanie elementu zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Biorąc pod uwagę lodówki z systemem No Frost, ważna jest także dbałość o drożność odpływu odprowadzającego skroploną wodę.

Użytkownicy nie zdają sobie często sprawy z faktu, że zapełnienie lodówki jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania, co zostało już wspomniane na początku tekstu. Warto pamiętać, że schłodzone produkty pochłaniają ciepłe powietrze przedostające się do wnętrza podczas otwierania lodówki. Stąd łatwo można wywnioskować, że im więcej produktów w komorze, tym efektywniejsze chłodzenie i utrzymywanie temperatury na stałym poziomie. W razie, gdy użytkownik nie potrzebuje dużej ilości żywności, może włożyć do wnętrza butelki napełnione wodą, które w równym stopniu poradzą sobie z absorbowaniem ciepła. Oczywiście należy również unikać przeładowywania chłodziarki – może to prowadzić do zaburzenia cyrkulacji.

pełna lodówka

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wkładanie do komory ciepłych potraw. Skutkuje to wymuszaniem cięższej pracy urządzenia, co z kolei przekłada się przykładowo na zwiększenie poboru energii. Ponadto tak nagła zmiana może prowadzić do tego, że nastąpią problemy z ustawieniem właściwej temperatury, a urządzenie będzie na zmianę rozmrażać i zamrażać.

Ciężkim przewinieniem jest także nieumyślne pozostawianie otwartych drzwi urządzenia. Niestety nie sprzyja to prawidłowemu funkcjonowaniu lodówki, gdyż we wnętrzu zbiera się lód i szron, co z kolei niesie za sobą konieczność częstszego odszraniania. Sprawne działanie urządzenia nie będzie także możliwe w momencie, kiedy we wnętrzu będzie zbierała się wilgoć wpływająca na bardziej wytężoną pracę kompresora. Aby jej uniknąć, warto zamykać produkty w pojemnikach.

Jak można zauważyć, poziom zadowolenia z zakupionego sprzętu jest zależny nie tylko od doboru odpowiednich parametrów, ale też od właściwego użytkowania. Warto zwrócić uwagę na przedstawione rady i cieszyć się sprawnie funkcjonującym urządzeniem przez długi czas.

Przeczytaj także: