1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 

 

Chłodziarka do wina

to urządzenie, które bez wątpienia zasługuje na miano ciekawego gadżetu. Jest z pewnością przydatne, ale też atrakcyjnie wygląda. Sprawdzi się zarówno w przypadku koneserów wina, jak i użytkowników, którzy różnego rodzaju trunki podają od wielkiego święta. Warto zastanowić się nad kupnem urządzenia, lecz najpierw poznać jego zalety i wady, a także zapoznać się z parametrami.

 

Główne zastosowania

 

Jeśli chodzi o zastosowanie chłodziarek do wina, ich głównym zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury przechowywanych trunków. Działanie najprostszych i najtańszych zarazem modeli nie wychodzi poza to zastosowanie. Droższe chłodziarki mogą także chronić alkohol przed działaniem słońca, wpływem wilgoci, zapachami z zewnątrz czy przed urazami mechanicznymi (np. wstrząsami). Zazwyczaj chłodziarki dzielone są na dwie strefy – dla win białych oraz czerwonych, które wymagają innych warunków przechowywania. Można spotkać się również z modelami, w przypadku których występują miejsca na inne trunki. Chłodziarka do wina to urządzenie wprost stworzone dla osób, które znają się na winach, są kolekcjonerami czy po prostu koneserami wina i chcą przechowywać cenne butelki w odpowiednich warunkach. Dobrym miejscem jest też piwnica, ale z założenia nie każdy takie miejsce w mieszkaniu posiada.

 

 

chłodziarka do wina1

 

 

Podstawowe parametry

 

Najprostsze urządzenia kosztują około 1000 złotych. Sprawdzą się w przypadku osób, które chcą przechowywać wino w odpowiednich warunkach i chłodzić je w celu podawania raz na jakiś czas. Takie urządzenia mieszczą nawet kilkanaście butelek wina. Jeśli użytkownik planuje podawać trunki okazjonalnie, nie jest też zapalonym kolekcjonerem, takie modele powinny być wystarczające. Nie zajmują one dużo miejsca, co jest ważne w przypadku niewielkich mieszkań, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie.

Urządzenia dla osób, które kolekcjonują wina, są koneserami, traktują kolekcje jako inwestycję kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Są bardzo duże, mieszczą nawet kilkaset butelek, można wybrać modele wolnostojące oraz zabudowane. 

W obu przypadkach należy zwracać uwagę na klasę energetyczną, gdyż to od niej zależy wielkość rachunków. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że chłodziarki do wina, podobnie jak lodówki działają całą dobę. Im lepsza klasa energetyczna, tym mniejsze rachunki za prąd. Oczywiście nie bez znaczenia jest także pojemność, ilość półek czy możliwość regulacji temperatury. Pojemność waha się między 50 l do nawet 500 l. Oczywiście parametr ten powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb. Jeśli chodzi o umiejscowienie chłodziarki, najlepszym rozwiązaniem jest wbudowanie jej w meble kuchenne. Dzięki wbudowaniu urządzenia można zachować spójność i dopasować ten element to reszty otoczenia. Wolnostojąca chłodziarka świetnie sprawdzi się w salonie, gdzie może stać się ozdobą i ciekawym gadżetem.

 

Dodatkowe opcje

 

Filtr węglowy to element, który ma ogromne znaczenie w przypadku chłodziarek do wina. Urządzenia wyposażone w tego rodzaju filtr są w stanie zatrzymać przykre zapachy z zewnątrz i nie dopuścić do wywietrzenia aromatu wina. Dzięki niemu wewnątrz panują doskonałe warunki, nie ma też możliwości, żeby trunek stracił swoje walory.

Drzwi chłodziarki powinny być skonstruowane w ten sposób, aby wewnątrz panowała całkowita ciemność. W takich warunkach powinno być przechowywane wino, które nie straci walorów smakowych i zapachowych. Na rynku dostępne są jednak modele, w przypadku których występują drzwi, wykonane ze specjalnego rodzaju szkła z filtrem UV. Zachowany jest odpowiedni stopień przyciemnienia, więc nie ma mowy o szkodach. Drzwi powinny zamykać się automatycznie, nie powinny jednak trzaskać (ze względu na szkodliwość drgań).

Warto pamiętać, aby urządzenie i jego elementy były tak skonstruowane, żeby nie występowały zbyt duże drgania. Tutaj największe znaczenie ma rodzaj półek. Powinny one tłumić owe drgania. Jeśli chodzi o półki, ważna jest też możliwość regulacji wysokości oraz możliwość ich wysuwania. Jest to bardzo ważne ze względu na wygodę użytkowania.

Warto także przemyśleć sprawę zabezpieczeń. Nowoczesne modele wyposażane są w opcję alarmu akustycznego, który uruchamia się w momencie, kiedy butelki blokują zamknięcie drzwi. Ciekawą opcją jest również czujnik, który powiadomi użytkownika o nagłym skoku temperatury, spowodowanym np. chwilowym brakiem prądu czy awarią urządzenia.

 

 

chłodziarka do wina2

 

 

Zalety: 

  • komfortowe przechowywanie wina 
  • ciekawy gadżet, ozdoba pokoju 
  • możliwość zachowania najlepszych warunków do przechowywania trunków energii
  • gwarancja, że wino nie straci swoich walorów

Wady:

  • wysoka cena
  • nie jest urządzeniem niezbędnym
  • większe urządzenia zużywają dużo energii

 

 

Podsumowując, chłodziarka do wina to ciekawy gadżet, który z pewnością znajdzie zastosowanie w przypadku osób, które trunki tego typu piją często lub są koneserami i tworzą kolekcję. Dla osób, które wino piją sporadycznie, chłodziarka może wydawać się urządzeniem zbędnym. Wszystko zależy od stylu życia, warunków mieszkaniowych oraz preferencji i upodobań.

 

 

 

Przeczytaj także: