1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 zmywarka1

 

Zmywarka do naczyń to urządzenie, które dla wielu użytkowników jest jednym ze sprzętów pierwszej potrzeby. Jest to bezkonkurencyjne urządzenie-wybawca, które służy pomocą nie tylko w sytuacjach kryzysowych, kiedy to ilość brudnych naczyń przekroczy wszelkie normy, ale również w codziennych obowiązkach. Wokół zmywarki do naczyń krąży wiele faktów, ale nie brakuje też mitów.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów na to, jak jedno urządzenie może stać się obiektem wielu nieporozumień i wątpliwości.

Faktem, który trudno podważyć jest ten, który mówi o bardzo dużej oszczędności wody. Użytkowanie zmywarki do naczyń jest nie tylko wygodne, ale też opłacalne. Przyjmuje się (wedle badań i zapewnień producentów), że podczas mycia ręcznego pod bieżącą wodą zużywa się średnio o 6 litrów ciepłej wody więcej niż w przypadku korzystania ze zmywarki. Idąc tym tropem, można przytoczyć skądinąd szokujące dane, które zapewniają użytkownika, że podczas mycia 12 kompletów naczyń w zmywarce zużywa się 10 litrów wody, natomiast podczas zmywania ręcznego jednakowej ilości elementów zużycie dochodzi do 90 litrów ! Oczywiście najniższe zużycie wody można zauważyć w przypadku programów standardowych (np. 65 stopni, 70 stopni), a najwyższe w przypadku programów szybkich/skróconych.

 

fakty i mity zmywarka

 

 

Mit

Wiodącym i najczęściej przytaczanym mitem związanym z użytkowaniem zmywarek jest mit o wysokim zużyciu energii. Wielu użytkowników jest przekonanych, że za niższym zużyciem wody musi iść wyższe zużycie prądu (w porównaniu do mycia ręcznego). Nie jest to oczywiście prawdą. W przypadku zmywarek, podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD, warto zwrócić uwagę na klasy energetyczne. Urządzenia przyporządkowane do klasy A oraz wyższych (A z +) zużywają niewiele energii. Użytkowników powinien przekonać fakt, że podczas zmywania ręcznego również zużywana jest energia (zapalona lampa, podłączony bojer czy inne urządzenie podgrzewające wodę – w przypadku piecyków gazowych dochodzą jeszcze opłaty za gaz). Podsumowując, zmywarki do naczyń z pewnością nie pochłaniają dużej ilości energii, a przynajmniej nie większej niż ma to miejsce w przypadku ręcznego zmywania naczyń. Szacuje się, że najbardziej energooszczędne urządzenia zużywają około 1kW energii na cykl, natomiast podczas standardowego mycia takiej samej ilości naczyń zużywa się około 2kW energii.

Fakt

Faktem jest, że mycie w zmywarce jest efektywne oraz higieniczne. Trzeba jednak pamiętać, że konieczny jest dobór odpowiedniego programu, parametrów i dobrej jakości detergentów. W przypadku mocno zabrudzonych naczyń konieczny jest wybór wyższej temperatury, mniej zabrudzone elementy zostaną domyte bez problemu w niższej temperaturze, a elementy delikatne (np. szklane) mogą zostać wyczyszczone z pomocą programów delikatnych. W przypadku, kiedy nie udało się zapełnić zmywarki, odpowiednia będzie opcja połowy wsadu, natomiast dla zabieganych użytkowników, którzy jak najszybciej chcą pozbyć się mniej poważnych zabrudzeń, odpowiednia będzie funkcja skrócenia czasu cyklu. Wszystko zależy od zaistniałej sytuacji oraz preferencji użytkowników. Odpowiedni dobór i dbałość o uzupełnianie poziomu detergentów (tabletek, soli do zmywarek oraz nabłyszczacza) sprawi, że naczynia będą czyste, błyszczące i bez śladu plam czy zacieków. Czyszczenie naczyń w zmywarce jest niezaprzeczalnie higienicznie. Ma to związek głównie z zastosowaniem wysokiej temperatury.

 

fakty i mity zmywarka2

 

 

Mit

Pozostając w temacie efektywności zmywania z pomocą zmywarki, warto przytoczyć inny mit. Został on poniekąd obalony wyżej. Chodzi mianowicie o przekonanie, że zmywarka niszczy delikatne naczynia i nie nadaje się do zmywania mocno zabrudzonych elementów (garnków, patelni, blach). Jest to oczywiście błędne myślenie. Nowoczesne zmywarki wyposażone są w dedykowane programy, których przeznaczeniem jest czyszczenie konkretnych grup naczyń. Mogą to być programy delikatne, w przypadku których wykorzystywana jest niższa temperatura i które sprawdzają się w przypadku mycia delikatnego szkła czy porcelany. Producenci oferują również programy intensywne, dzięki którym przypalone czy zaschnięte resztki są skutecznie usuwane z powierzchni naczyń. Ponadto każdy użytkownik zmywarki wie, że kluczem do sukcesu jest użycie odpowiednich środków, które chronią delikatne powierzchnie i równocześnie radzą sobie z trudnymi przypadkami zabrudzeń.

Mit

Wielu osobom wydaje się, że kupno zmywarki w momencie, gdy gospodarstwo domowe składa się z jednej lub dwóch osób jest nieopłacalne. Nic bardziej mylnego ! Owszem, zapełnienie zmywarki o wymiarach 60cm x 60cm trwa dłużej niż w przypadku dużych rodzin, jednak nie jest to przeszkodą. Do dyspozycji użytkowników pozostają programy typu „połowa wsadu”, dzięki którym zapełnienie nie jest konieczne. Podczas zmywania z użyciem tego typu opcji zmywarka zużywa tyle wody, detergentów oraz energii ile potrzebuje, czyli proporcjonalnie mniej. Nie ma więc mowy o nieopłacalności. Ponadto na rynku dostępne są mniejsze urządzenia, które są dedykowane przykładowo singlom czy parom – są to urządzenia o szerokości 45cm oraz urządzenia kompaktowe.

 

 

fakty i mity zmywarka3

 

 

Fakt

Podsumowując, zmywarka do naczyń to urządzenie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Nie ma znaczenia czy będzie z niej korzystała jedna osoba czy kilka osób, zmywanie z wykorzystaniem tego urządzenia jest opłacalne. Dzięki niemu użytkownik zużywa znacznie mniej wody, nie traci czasu na mycie ręczne, nie niszczy przy tym dłoni (detergenty używane podczas mycia ręcznego wysuszają i niszczą dłonie), a w efekcie naczynia są czyste i lśniące. Wybór programów i opcji proponowanych przed producentów jest duży, więc użytkownik nie musi obawiać się, że nie dopasuje parametrów do rodzaju zabrudzeń czy materiałów, z jakich wykonane są naczynia.

Przeczytaj także: