5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)

 

Urządzenie małej kuchni tak, by znajdowały się w niej wszystkie niezbędne urządzenia, zachowując przy tym podstawowe zasady ergonomii, to nie lada wyzwanie. Na szczęście, będąc singlem, nie potrzebujemy wiele przestrzeni, a i niewielkie pomieszczenie stwarza rozmaite możliwości aranżacji.

 

 

Niezbędne minimum

 

Mieszkając w pojedynkę, nie musimy się martwić problemami, jakie stwarza konieczność dzielenia się niewielką przestrzenią z innymi domownikami. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy przyłożyć się do zaprojektowania kuchni tak, by maksymalnie komfortowo się w niej poruszać. Na początek musimy jednak zadbać o podstawowe wyposażenie, czyli:

• Lodówkę
• Zlewozmywak
• Kuchenkę z piekarnikiem

Jeśli mieszkamy w pojedynkę, inwestowanie w typową chłodziarko-zamrażarkę, która mierzy dwa metry, wydaje się zbędne. Spokojnie powinna wystarczyć nam mała podblatowa lodówka z wbudowanym zamrażalnikiem.

Zbędna w przypadku singli wydaje się także zmywarka, zwłaszcza z ekonomicznego punktu widzenia. Biorąc pod uwagę niewielką przestrzeń, najlepszym pomysłem będzie postawienie na jednokomorowy zlewozmywak, który zajmie możliwie najmniej miejsca.

 

kuchnia dla singla 2

 

Kuchenka z płytą grzewczą to kolejny niezbędny element naszej kuchni. Jeżeli brakuje nam miejsca, warto rozważyć opcję z dwoma palnikami, zamiast czterech. Jeśli zależy nam na kuchence mikrofalowej, to warto postawić na piekarnik, który ma wbudowaną taką funkcję. Ważny element stanowi także okap, zwłaszcza, gdy nasza kuchnia jest połączona z salonem.

Skoro poruszyliśmy temat kuchni połączonej z salonem, to ciekawym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna, która z jednej strony symbolicznie rozdzieli oba pomieszczenia, a z drugiej będzie pełnić funkcję stołu. Klasyczny stół zastąpić nam może także blat kuchenny oraz taboret lub stołek barowy. Warto pamiętać o przestrzeni dla urządzeń drobnego AGD, jak ekspres do kawy, czajnik czy mikser – w zależności, czego używamy i uważamy za niezbędne. Całość dopełni kilka szafek do przechowywania naczyń.

 

Kolory a przestrzeń

 

Jeśli zależy nam na tym, aby kuchnia wydawała się optycznie większa, koniecznie postawmy na jasne barwy. Najczęściej poleca się kolor biały, który wprowadza wrażenie nowoczesności. Ciekawym połączeniem są białe meble z drewnianymi blatami.


Dobrym pomysłem okażą się także połyskliwe powierzchnie. W ten sposób polerowane szafki odbijają światło (zarówno z lamp jak i słoneczne), które nadaje pomieszczeniu wrażenia przestrzenności. Alternatywę stanowią błyszczące ozdobniki.
Niezawodne w optycznym powiększaniu kuchni są lustra. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie ich na froncie kuchennych szafek, co dodatkowo doda pomieszczeniu elegancji.

 

Rozmieszczenie

 

Planując układ poszczególnych urządzeń i mebli, warto mieć na uwadze kilka podstawowych zasad. Pierwsza sprawa, to utrzymanie tzw. ciągu technologicznego. Jest to pewien schemat, wedle którego przebiegają poszczególne czynności kuchenne. Zwykle zaczynamy bowiem od lodówki, by następnie kontynuować pracę przy blacie kuchennym oraz zlewie. Kończymy natomiast na kuchence. Właściwe rozplanowanie kuchni polega zatem na tym, by odpowiednio poszczególne urządzenia rozmieścić. Urządzenia te powinien łączyć blat, zwykle w kształcie litery U lub L. W małych pomieszczeniach wszystkie strefy łączone są zwykle jednym ciągłym blatem.

 

kuchnia dla singla3

 

Na uwadze warto mieć także zasadę trójkąta roboczego, zgodnie z którą najwygodniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest ustawienie trzech podstawowych urządzeń (czyli lodówki, kuchenki oraz zlewozmywaka) w miejscach wierzchołków narysowanego na rzucie pomieszczenia trójkąta. Warto zauważyć, że w sumie obwód owego trójkąta nie powinien przekraczać siedmiu metrów. Taki układ idzie w parze z zasadą ciągu technologicznego, w związku z czym poruszanie się po takiej kuchni powinno być wygodne i praktyczne.

Pamiętajmy przy tym o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni między urządzeniami. Zarówno między lodówką i zlewem, jak również między zlewem a kuchenką, powinniśmy mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca do pracy.

 

Zabudowa w małej kuchni

 

Jeśli dysponujemy niewielkim, np. dwupokojowym mieszkaniem, warto rozważyć wyburzenie ścianki działowej, a co za tym idzie, powiększenie kuchni. Z kolei w kawalerkach, znakomicie sprawdzi się jednorzędowa zabudowa. Możemy ją przygotować na zamówienie, co stanowi zaletę zwłaszcza w przypadku singli, którzy nie muszą iść na żadne kompromisy, dostosowując charakter kuchni tylko i wyłącznie do swoich upodobań. Dodatkowo, w przypadku projektu na zamówienie, prawdopodobnie efektywnie uda się zagospodarować przestrzeń w myśl zasady, że liczy się każdy centymetr.

 

kuchnia dla singla 4

 

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest obecnie styl nowoczesny, którzy charakteryzuje się minimalizmem. Co to oznacza? Na przykład, szafki bez uchwytów, które otwieramy metodą push to open, dzięki czemu zabudowa świetnie wtapia się w ściany. Wygodzie i przestrzenności sprzyjają również unoszące się w górę fronty.

 

Podsumowanie

 

Zgodnie z aktualnymi trendami, coraz więcej ludzi decyduje się na mieszkanie w pojedynkę. Aktywne zawodowo, niezależne, spędzające mnóstwo czasu poza domem osoby posiadają specyficzne wymagania i potrzeby, a kawalerka czy małe mieszkanie, jakie zwykle posiadają, dysponuje ograniczoną przestrzenią kuchenną, której aranżacja  stwarza wiele ciekawych, nowoczesnych rozwiązań, jednak wymaga starannego planowania i odpowiedniego zagospodarowania niewielkiej powierzchni. Jeśli jednak należycie przemyślimy sprawę, kierując się podstawowymi zasadami oraz mając na uwadze najnowsze trendy, to powinniśmy zapewnić sobie kuchnię z ciekawym designem, która zapewni nam dostęp do wszystkich niezbędnych urządzeń, a przy tym komfort i wygodę poruszania się.

Przeczytaj także: