3.2439024390244 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 3.24 (41 głosów)

Pralka - każda ma prać, taka jej funkcja, więc po co tyle modeli na rynku ? w dodatku z dużą rozpiętością cenową...
Ta zagadka często siedziała mi w głowie,kilka lat temu jako sprzedawca w dużej sieci AGD o nazwie zaczynającej się na E :) miałem okazje widzieć naprawdę sporo modeli różnych marek, często na szkoleniach byla okazja sprawdzić jak działają w praktyce.

 

Okazalo się ,że każda z nich prała :) Wiem nie odkryłem Ameryki ,ale to naprawdę istotny wniosek ,który pozwolił mi nie zdyskfalifikować testowanego dzisiaj produktu - pralki AMICA MAWF6102SL

Marka AMICA zawsze kojarzyła mi się z kuchnią ,a nie łazienką, więc z chęcią sprawdzę jak poradzili sobie z pralką.

 

Rozmiar oraz zużycie energii i wody:

 

Test przeprowadzamy w warunkach domowych czyli w mieszkaniu w bloku o pow. 40 m ,w niewielkiej "blokowej" łazience :)
Pralka ma szerokość 41.6 cm co daje jej plus na początku - mieszkaniec małego miekszania w bloku wie ,że każdy cm jest na wagę złota :)
Szerokość pralki to standardowo 60 cm ,czyli jak każda pralka ładowana od frontu.
Wysokość też standardowo 84.5 cm


Pamiętajcie że kierunek otwierania drzwi to zawsze standardowo w lewo.


Warto też na początku wspomnieć o klasie energetycznej mamy tutaj A++ to dobry wynik :

Roczne zużycie energii kształtuje sie w okolicach 171 [kWh] - tak podaje producent nie sprawdzaliśmy tego !

Zużycie energii na cykl 1 [kWh] - tak podaje producent nie sprawdzaliśmy tego !

Druga istotna rzecz to zużycie wody i tu producent podaje następujące dane:

Roczne zużycie wody 9900 [l]

Pozostaje nam jeszcze wspomnieć że maksymalna prędkość wirowania [obr/min] to 1000 - wg. mnie to wystarczy, po wyjęciu prania nie jest perfekcyjnie pozbawione wigotności ,ale jest do zaakceptowania.

 

Kwestia estetyczna 

 

Wygląd pralki miło mnie zaskoczył, producent odszedł od standardowej całościowej bieli i zrobił drzwiczki pralki w kolorze czarnym.
W łazience w której testujemy pralkę płytki na ścianach są w kolorze białym ,podłoga czarnym ,więc te czarne drzwiczki fajnie się komponują z całością.

 

 

pralka amica

 

 

Sprawia wrażenie dobrze wykonanej , elementy są dobrze dopasowane ,nic nie odstaje.

Wyświetlacz pralki jest elektroniczny , na bieżąco informuje o pozostałym czasie prania, ustawionej temperaturze oraz obrotach.
Pod wyświetlaczem jest kilka guzików ,którymi ustawiamy wspomniane wyżej funkcje - jeżeli oczywiście chcemy zmodyfikować standardowe programy ( nie musimy jednak tego robić )

 

wyswietlacz praki amica 1 

 

 

Programy natomiast wybieramy pokrętłem znajdującym się na środku panelu - wystarczy ustawić ten który nas interesuje i nacisnąć przycisk start - sterowanie proste i intuicyjne.

 

Dla tych co piorą rzadko, lub nie prali nigdy - wskazówka ! Włożcie pranie do bębna ,wsypcie proszek i podlączcie pralkę do prądu :)

 

Programy pralki:

 

 

 programator pralki amica

 

 

Programów w pralce jest 14 + wirowanie - to naprawdę dużo ,nie wiem kto z tylu korzysta , ja osobiście włączam 2-3 i mi to w zupełności wystarczy.
Jednak producent zrobił ,więc można skorzystać :) Te programy to :

Pranie wstępne - Program stosowany w przypadku mocno zabrudzonych tkanin. Jest do dodatkowy cykl, po którym następuje pranie zasadnicze. Funkcja pranie wstępne może być załączona przy większości programów prania.

Pranie ręczne - Program przystosowany do prania delikatnych tkanin (np. wełnianych swetrów), które pierwotnie są przeznaczone do prania ręcznego. Czyszczenie odbywa się w niskiej temperaturze oraz przy delikatnych ruchach kołyskowych bębna – bez wirowania.

Jeans - Cykl przeznaczony do efektywnego prania ubrań wykonanych z materiału jakim jest jeans. Gwarantuje ochronę kolorów, zachowanie rozciągliwości oraz kształtu ubrań.

Antyalergiczny - Program skierowany w stronę dzieci oraz osób o wrażliwej skórze. Zasadnicze pranie odbywa się w maksymalnej temperaturze 60 stopni, po czym następują dodatkowe płukania.

Syntetyki - Program przeznaczony do czyszczenia tkanin wykonanych z materiałów syntetycznych. Odpowiednio dobrane parametry gwarantują ochronę tkanin, zabezpieczenie przed zniszczeniem oraz efektywne pozbywanie się zabrudzeń.

Wełna - Dodatkowy program umożliwiający pranie ubrań wełnianych przy zmniejszonej temperaturze oraz bardzo delikatnych ruchach bębna.

Płukanie - Program wykorzystywany w przypadku, gdy użytkownik chce dodatkowo i oddzielnie odwirować lub wykrochmalić pranie.

Sport - Program dedykowany ubraniom sportowym, takim jak koszulki, spodenki, które cechują się specjalnymi właściwościami (odporność na warunki pogodowe i przepuszczalność) i chroniący owe tkaniny

Koszule - Program przeznaczony do prania często wymienianych koszulek lub koszul.

Bawełna 40 stopni - Program przeznaczony do prania lekko zabrudzonych, białych i kolorowych tkanin. W temperaturze 40 stopni możliwe jest wypranie maksymalnie 6 kg wsadu.

Bawełna 60 stopni - Program przeznaczony do prania mocno zabrudzonych, białych i kolorowych tkanin. W temperaturze 60° stopni możliwe jest wypranie maksymalnie 6 kg wsadu

Bawełna 90 stopni - Program służący do prania ubrań wykonanych z bawełny. Wykorzystuje zimną wodę oraz temperaturę 90° stopni. Pozwala na wypranie maksymalnie 5 kg wsadu.

Codzienny 40 stopni - Program przeznaczony do codziennego prania załadunku złożonego z tkanin bawełnianych i syntetycznych w temperaturze 40 stopni.

 


No to lećmy dalej :)

 

 

Podajnik na proszek do prania oraz płyn do płukania wygląda stabilnie i opływowo.

Nie ma tu rewolucji - proszek na lewo ,płyn na środek jeżeli ktoś lubi zapach kwiatów na koszulkach :)

 

Zabezpieczenia:


Zabezpieczenia to dosyć istotny element pralki , jak ktoś miał doświadczenia z zalaniem to powinien na to zwrócić uwagę , jeżeli nie miał to lepiej zabezpieczyć się przed :)

 

 

filtr pralki amica

Filtr pralki.

 


Zabezpieczenie przeciwwypływowe wody - to już standardowe zabezpieczenie w pralkach, chroni przed zalaniem odcinając dopływ wody w przypadku awarii.

 

Child Lock - Funkcja przydatna szczególnie w przypadku obecności dzieci w gospodarstwie domowym. Polega na zablokowaniu możliwości przypadkowej zmiany ustawień czy otwarcia drzwi podczas działania urządzenia. Odpowiednia kombinacja przycisków uruchamia funkcję.


Aqua Ball - Zawór kulowy zapobiegający utracie detergentu poprzez zamknięcie odpływu. Skutkuje to lepszymi efektami prania dzięki wykorzystaniu 100% środka piorącego - to akurat bardzo fajna funkcja - często okazuje się ,że proszek nie jest w pełni wykorzystywany przez pralki.

 

Oszczędności czyli to co Polak lubi najbardziej :)

 

Mamy tu dwie technologie ,które pozwolą zaoszczędzić trochę grosza oraz przyczynić się do udziału w ekologii:

 

AutoSensor - Funkcja, która gwarantuje automatyczny dobór ilości potrzebnej wody oraz energii. Parametry są dobierane odpowiednio w ten sposób, żeby efekty procesu prania były jak najlepsze. Funkcja przyczynia się do energooszczędności oraz ekologiczności pralki.


System Eco - System pozwalający na znaczną oszczędność środków piorących. W czasie gdy woda przepływa przez specjalny filtr, nie ma możliwości przedostania się środków piorących do układu odprowadzającego wodę. Zatrzymany w zbiorniki środek jest całkowicie wykorzystany.

Z funkcji pralki Amica MAWF6102SL to tyle, ogólnie spełnia swoją rolę.


Zauważalne minusy:

 

- pranie po wyjęciu z bębna jest dosyć mokre - wirowanie mogło by być bardziej wydajne.

- pojemność pralki to niby 6 kg ,jednak pojemność w praktyce nie jest imponująca.

 

 

Beben pralki amica

 

 

Zauważalne plusy:

 

- System ECO oraz AutoSensor i Aqua Ball - to technologie ,które faktycznie ograniczają zużycie proszku do prania ,wody ,energii.

- mały rozmiar (głębokość) 41.6 cm

- czarny kolor drzwiczek (nadaje ciekawy efekt wizualny)

 

 

Czy pralkę można polecić ?

 

Jeżeli chodzi o podstawową funkcję prania , jak najbardziej spełnia swoją rolę i nie ma co tu się rozczulać.

Ma kilka funkcji oszczędności energii,wody,detergentów to też jej niezaprzeczalny plus.

Praca pralki ,jeżeli chodzi o głośność jest do zaakceptowania w liczbach wygląda to następująco:


Poziom emitowanego hałasu podczas prania [dB] - 58

Poziom emitowanego hałasu podczas wirowania [dB] - 77


Oznacza to ,że jak włączymy pralkę po 22.00 godzinie sąsiedzi w bloku nas nie zabiją :)

 


Mój krótki wniosek:


Pralka Amici nie posiada jednak żadnych funkcji dodatkowych, które powaliły by Was na kolana , po prostu standardowa pralka dla niewymagających o niedużych gabarytach.

 

Zobacz także:

 

Jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie pralki ?

 

Jak wybrać pralkę ?

RANKINGI POPULARNOŚCI PRALKI

 

 

Przeczytaj także: